Jak dbać o meble ogrodowe zimą?

Zima to niezbyt sprzyjający okres dla naszych mebli ogrodowych. Niskie temperatury i wilgoć sprawiają, że mogą one stać się wyblakłe, kruche i wyglądać nieestetycznie. Aby temu zapobiec warto zabezpieczać je po każdym sezonie letnim oraz odpowiednio je przechowywać . Dzięki temu nie tylko posłużą nam przez długie lata, ale również będą ozdobą naszego ogrodu.

Pokrowiec na meble ogrodowe


Odpowiednie przechowywanie

Jednym z ważniejszych  sposobów na przedłużenie żywotności naszych mebli, poza impregnacją i konserwacją, jest ich odpowiednie przechowywanie w okresie zimowym. O ile meble żeliwne, metalowe, czy kamienne  po zabezpieczeniu, możemy pozostawić na cały rok w ogrodzie, o tyle meble drewniane czy rattanowe potrzebują specjalnego miejsca do składowania. Ważne, aby było to miejsce suche, chłodne i przewiewne, jak np. garaż. Warto pamiętać również o tym, aby nie zabezpieczać mebli wiklinowych lub drewnianych ściśle folią, gdyż może to spowodować rozwój pleśni i grzybów.

Konserwacja mebli z drewna

Meble drewniane są stosunkowo łatwe w konserwacji. Na wiosnę, przed nowym sezonem warto je przeczyścić, a w miejscach, gdzie powstały przebarwienia lub pęknięcia, przetrzeć papierem ściernym. Kolejnym krokiem jest impregnacja lub lakierowanie. Dzięki temu zabiegowi meble będą ochronione przed wilgocią, ale zyskają również ładny, odświeżony wygląd. Z kolei meble z drewna egzotycznego pokrywamy specjalnym olejem przeznaczonym do drewna tekowego, aby zachowało żywy kolor i estetyczny wygląd. Zabieg ten powtarzany po każdym sezonie użytkowania zapewni im wydłużoną trwałość. Podobna procedura dotyczy innych akcesoriów drewnianych – huśtawek, doniczek balkonowych, skrzynek na poduszki itp.

Meble ogrodowe z drewna

Konserwacja mebli żeliwnych

Meble metalowe bądź żeliwne, choć bardzo efektowne i praktyczne, narażone na działanie korozji. Aby temu zapobiec raz na jakiś czas należy usunąć powstały nalot przy użyciu drucianej szczotki, po czym zabezpieczyć je specjalną farbą, która wypełni ubytki i stworzy warstwę ochronną. Problemów tych unikniemy jeśli zdecydowaliśmy się na zakup odlewów żeliwnych malowanych proszkowo – w tym przypadku ryzyko korozji jest zdecydowanie mniejsze.  Z kolei meble aluminiowe mogą stać w ogrodzie cały rok, gdyż są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Konserwacja mebli technorattanowych

Meble z technorattanu stają coraz bardziej popularne, dzięki temu, że lekkie oraz dużo bardziej odporne niż meble z tradycyjnego rattanu, a do tego prezentują się wyjątkowo efektownie. Meble z technorattanu nie wymagają szczególnej pielęgnacji, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je preparatem przeznaczonym do czyszczenia i renowacji tworzywa sztucznego. Oczywiście w okresie najbardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych sugerujemy ich schowanie, tak, aby nie poddawać ich bezpośredniemu oddziaływaniu mrozu i śniegu.

Konserwacja mebli rattanowe, wiklinowe

Meble wykonane z wikliny bądź rattanu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, gdyż są mało odporne na warunki atmosferyczne, w szczególności na wilgoć. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować ich kruszenie, dlatego najlepiej postawić je na zadaszonych altanach lub werandach.  Meble wykonane z tych materiałów nie wymagają zbyt skomplikowanej konserwacji. Wystarczy wyczyścić je mydłem lub płynem do mycia naczyń i wytrzeć do sucha.

Meble ogrodowe z rattanu

Konserwacja mebli z plastiku

Meble plastikowe nadal cieszą się dużą popularnością, mimo że są mniej odporne od mebli z drewna czy technorattanu. Ciekawą propozycją są meble ogrodowe firmy Curver wykonywane z tworzywa sztucznego formowanego wtryskowo.  Zwykle nie wymagają one żadnej konserwacji poza tradycyjnym czyszczeniem dostępnymi środkami myjącymi. Należy jednak pamiętać, aby nie przechowywać ich w miejscu zbyt mroźnym, gdyż mogą stać się łamliwe i kruche.

Więcej informacji na temat pielęgnacji poszczególnych rodzajów mebli znajdą Państwo przy każdym z produktów w kategorii: http://www.meblobranie.pl/ogrodowe/zestawy

W najbliższym czasie przygotujemy również publikacje o tym jak przygotować meble do sezonu wiosennego – tak, aby ich użytkowanie było możliwie bezproblemowe. Dla osób, które zapiszą się do naszego newslettera, bądź polubią nasz profil na Facebooku planujemy specjalne, przedsezonowe promocje na meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Zapraszamy!

Polecamy inspiracje:
Corfu Set Curver zestaw brązowy na tarasieZestaw Corfu Set Curver brązowy na dużym tarasieMeble ogrodowe Corfu Set Curver w kolorze brązowymMeble ogrodowe z technorattanu Corfu brązoweZestaw Corfu Set Curver na eleganckim tarasieMeble technorattan ozdobione koronkową serwetą i fiołkiem

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Meble do salonu
Meble do ogrodu
Meble do biura
Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?

zapisz