Ławy podnoszone – jaki mechanizm podnoszenia wybrać?

W naszej ofercie można znaleźć wiele rodzajów ław podnoszonych. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale też łatwością korzystania, jakością i ceną. Jak się w tym wszystkim rozeznać i wybrać najodpowiedniejszy dla siebie produkt? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Ława Matera 2Ława RicciaŁawa WenecjaŁawa AversaŁawa Florida

Rodzaje mechanizmów podnoszących

Przede wszystkim ławy podnoszone różnią się systemem umożliwiającym uniesienie blatu. Do dyspozycji mamy ławy z systemem pajączka, tradycyjne ławy podnoszone korbką, ławy z podnośnikiem pneumatycznym, ławy z siłownikiem gazowym i ławy z wymienianymi nogami. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z mechanizmów podnoszących blat.

Mechanizm pajączka

Ławy z systemem pajączka są bardzo łatwe w podnoszeniu. Użytkownik kręci korbką, która wprawia w ruch mechanizm podnoszący. Blat można zatrzymać na dowolnej wysokości. Pajączek zapewnia odpowiednią stabilność również podwyższonego blatu – cały ciężar opiera się na czterech nogach. Stół można podwyższyć o 12 cm. Minusem jest fakt, że poprzeczka pozostaje na niskiej wysokości i nie da się wsunąć pod blat z krzesłem. Warto też zaznaczyć, że po podniesieniu mechanizm pajączka będzie widoczny dla osoby siedzącej z tej strony blatu.

Korbka systemu pajączkaPajączek złożonyPajączek rozłożony

Ławy z systemem pajączka to na przykład modele: Waszyngton, Missisipi, Tennessee, Kolorado, Minnesota, Kalifornia, Teksas. Wszystkie te ławostoły są nie tylko podnoszone, ale też rozkładane. Modele Kolorado i Waszyngton posiadają dodatkowo funkcjonalną półeczkę. Żaden z modeli nie posiada schowka na wkładki poszerzające blat – uniemożliwia to mechanizm pajączka.

Ława WaszyngtonŁawa MissisipiŁawostół Minnesota

Ławy na korbę

Ławy z korbowym mechanizmem podnoszenia wyposażone są w podnośnik produkcji niemieckiej. Podobnie jak w przypadku systemu pajączka, blat podwyższamy kręcąc korbką. Wysuwanie się metalowych elementów konstrukcyjnych można zatrzymać na dowolnej wysokości. System korbowy gwarantuje odpowiednią stabilność stołu. Blat można podwyższyć o 16 cm.

Ławostół Florida niskiŁawostół Florida wysoki

Ławy podnoszone korbką to na przykład modele: Florida, Klif, Wenecja. Wszystkie stoły można nie tylko podnieść, ale też rozłożyć. Modele Klif i Wenecja posiadają niskie półeczki. W każdym modeli pod blatem znajduje się schowek na wkładki poszerzające blat. Jedynym minusem jest to, że po podniesieniu widać metalowe rurki mechanizmu podnoszącego, co niektórym może się nie podobać.

Ławostół FloridaŁawostół KlifŁawostół Wenecja

Podnośnik pneumatyczny

Ławy z podnośnikiem pneumatycznym są zdecydowanie najprzyjemniejsze w obsłudze. System podnoszenia jest podobny jak w fotelach biurowych – blat unosi się po przytrzymaniu dźwigni. Podnoszenie można zatrzymać w dowolnym momencie. Nie trzeba kręcić korbką ani podnosić blatu ręcznie, cały proces jest w pełni automatyczny. Blat można podnieść o aż 21 cm.

Ławostół Riccia niskiŁawostół Riccia wysoki

Oferowane w naszym sklepie ławy z podnośnikiem pneumatycznym to Riccia i Ulva. Oba modele są rozkładane i mają schowek na zapasowe wkładki, a sposób konstrukcji modelu pozwala na wygodne siedzenie przy stołach. Metalowe rury systemu podnoszącego zostały wykorzystane w projekcie obu stołów, dzięki czemu po podniesieniu całość wygląda estetycznie. Stoły są w górnej granicy cenowej ławostołów – to jedyny minus tego systemu.

Ławostół RicciaŁawa Ulva

Siłownik gazowy

Podniesienie ławy z siłownikiem gazowym wiąże się z odrobiną wysiłku – siłowniki tylko minimalnie pomagają przy podnoszeniu blatu, ich głównym zadaniem jest utrzymanie blatu na wyższym poziomie. Nie ma możliwości ustawienia blatu na wysokości pośredniej. Stół blokuje się w wyższej pozycji dokręcając uchwyt siłownika. Blat można podwyższyć o 15 cm.

Ława Matera niskaŁawa Matera wysoka

W siłownik gazowy wyposażone są między innymi modele Aversa, Matera, Matera LUX, Matera 2. Podnośniki blatu wyglądają w tych modelach estetyczniej – tworzą je gładkie płyty w kolorze stołu. Wszystkie modele są również rozkładane. W części z nich znajdują się schowki na wkładki poszerzające blat – warto przed zakupem sprawdzić tę informację w opisie.

Ława AversaŁawa Matera Lux wysoki połyskŁawa Matera 2

Wymieniane nogi

Oferujemy też ławy z wymienianymi nogami. Podniesienie stołu wymaga w tym wypadku demontażu nóg i ponownego zamontowania wyższych. Nie jest to zbyt wygodna metoda, ale ma duży plus – pod taki stół można swobodnie wsunąć się z krzesłem. Przy wymienianych nogach nie ma możliwości ustawienia wysokości pośredniej – stół może mieć albo 60, albo 76 cm.

Ławostół Oklahoma z niższymi nogamiŁawostół Oklahoma z wysokimi nogami

Oferowane u nas modele z wymienianymi nogami to na przykład Nevada, Oklahoma i Floryda. Wszystkie stoły można również rozłożyć. Schowek na zapasowe wkładki ma jedynie model Oklahoma. Poniżej prezentujemy tabelkę, która w skrócie opisuje najważniejsze wady i zalety poszczególnych typów mechanizmów podnoszących.

Ławostół NevadaŁawostół OklahomaŁawostół Floryda

 

Typ ławy Przykładowe modele Wady Zalety
System pajączka Kalifornia, Minnesota, Teksas Poprzeczka pozostaje na niskiej wysokości Łatwy w obsłudze, umożliwia ustawienie wysokości pośredniej
Podnoszenie korbką Florida, Klif, Wenecja Po podniesieniu widać metalowe rurki systemu podnoszącego Łatwy w obsłudze, umożliwia ustawienie wysokości pośredniej
Podnośnik pneumatyczny Ricca, Ulva Po podniesieniu widać metalowe rurki systemu podnoszącego Bardzo łatwy w obsłudze, umożliwia ustawienie wysokości pośredniej
Siłownik gazowy Aversa, Matera Podniesienie blatu wymaga odrobiny siły, nie można ustawić wysokości pośredniej System podnoszący tworzą gładkie płyty, wyglądające estetyczniej od metalowych rurek
Wymieniane nogi Nevada, Oklahoma, Floryda Podniesienie blatu wymaga demontażu nóg i ponownego zamontowania zastępczych, nie można ustawić wysokości pośredniej Przy wysokim stole można wsunąć krzesło pod blat; w wersji podwyższonej ten stół wygląda najbardziej estetycznie ze wszystkich modeli

Rodzaj podnośnika a cena

Ceny produktów są związane przede wszystkim z jakością ich wykończenia. Na przykład modele Florida, Klif i Wenecja wykończone są okleiną naturalną – fornirem. Dzięki temu blat jest bardziej elegancki i twardszy. Nieco droższe są też modele wykończone płytą MDF i płytą akrylową. Za niższą cenę kupimy stół z płyty laminowanej. Spośród systemów podnoszących jedynie podnośnik pneumatyczny wiąże się z odrobinę wyższą ceną mebla.

Polecamy inspiracje:
Stolik kawowy rozkładany i podnoszony w odcieniu sosna LCŁawostół rozkładany i podnoszony Tennessee w eleganckim salonieŁawa do salonu rozkładana i podnoszona ozdobiona podkładkamiŁawostół rozkładany i podnoszony z systemem pajączekDrewniany ławostół Kalifornia w przytulnym salonieŁawostół Kalifornia w drewnopodobnym odcieniu orzech elegance

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Meble do salonu
Meble do ogrodu
Meble do biura
Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?

zapisz