Producenci tuneli foliowych – przegląd rynku

Tunele foliowe z roku na rok stają się coraz popularniejszym produktem. Jeszcze kilka lat temu wykorzystywane były głównie przez zawodowych ogrodników, a dziś stoją niemal na każdej działce. Rosnące zapotrzebowanie na tunele foliowe sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej polskich producentów tuneli, a także rozwija się import zagranicznych foliaków.

Tunel foliowy z rurek PCV firmy Lemar Tunel metalowy firmy Krosagro Tunel foliowy z rurek PCV firmy Lemar Tunel foliowy importowny Focus Garden Tunel foliowy z PCV z metalowymi drzwiami firmy Butimex Tunel foliowy metalowy firmy Butimex

Rosnąca popularność tuneli foliowych

Dlaczego tunele w ostatnich latach zyskują na popularności? Odpowiedź jest prosta – coraz częściej w Polsce występują skrajne zjawiska atmosferyczne. Przychodzi kilka ciepłych dni, cieszymy się słońcem, na drzewach pojawiają się pączki, a tu nagle wraca zima i niskie temperatury. Sadzonki źle się rozwijają w takich warunkach, a tunel pozwala na stabilizację temperatury i wilgotności. Chroni też hodowlę przed nagłymi, silnymi burzami.

Pierwsze tunele foliowe, wykorzystywane przez ogrodników amatorów w celu ochrony sadzonek, były to własnoręcznie stawiane konstrukcje. Kilka giętkich gałązek i płachta folii zapewniały roślinom prowizoryczną ochronę. Kiedy okazało się, że tunel foliowy ma pozytywny wpływ na uprawę, ogrodnicy hobbyści zaczęli inwestować w gotowe konstrukcje – znacznie bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w montażu.

Tunele Lemar Tunel Lemar na działce Tunel Lemar w ogródku

Na naszych działkach zaczęły pojawiać się przede wszystkim tunele z rurek PCV, dużo tańsze od tuneli metalowych. Przez pewien czas ogrodnicy amatorzy mieli ograniczony wybór – tani tunel z rurek PCV i drogi na stelażu metalowym. Dopiero import otworzył nowe możliwości na rynku tuneli foliowych.

Polscy producenci tuneli ogrodowych

Popyt na tunele spowodował, że na polskim rynku zaistniało wielu nowych producentów tuneli foliowych. Niektórzy z nich działali już wcześniej jako producenci profesjonalnych tuneli foliowych – zdecydowali się po prostu rozszerzyć ofertę o tunele hobbystyczne. Przyjrzyjmy się bliżej najbardziej znanym markom na polskim rynku tuneli foliowych.

Lemar

Firma Lemar Rzeszów to polski producent z tradycjami – działający od 1980 roku. Z roku na rok firma stara się modernizować swoją ofertę i odpowiadać na oczekiwania klientów. Lemar specjalizuje się w produkcji tuneli z rurek PCV. Jego produkty posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i dostępne są w bardzo zróżnicowanych rozmiarach. Folia podzielona jest na części – płachtę główną, część frontową i folię na drzwi. W 2016 roku firma wprowadziła kilka innowacji, m.in. folię zamykaną na zamek błyskawiczny i tunel metalowy, które można było obejrzeć na targach Gardenia 2016.

Tunel Lemar Tunel Lemar z suwakiem tunel-metalowy-lemar

Butimex

Firma Butimex jest nieco młodsza – działa od 1999 roku. W jej ofercie można znaleźć tunele zarówno przeznaczone dla działkowiczów, jak i nadające się do wykorzystania w produkcji towarowej. Butimex specjalizuje się w produkcji tuneli metalowych. Metalowa konstrukcja ich tuneli jest ocynkowana galwanicznie, odporna na niskie i wysokie temperatury. Rurki mają średnicę 25 mm. Firma ma też w ofercie tunel z rurek PCV z metalowymi drzwiami, w którym można wybrać czy drzwi mają być na obu końcach tunelu czy tylko z jednej strony.

Tunel metalowy Butimex Tunel z rurek PCV z metalowymi drzwiami firmy Butimex

Krosagro

Krosagro to marka mocniej aktywna od niedawna. Firma jest spółką należącą od wielkiej grupy stalowej Stal Impex z Krosna. Krosagro specjalizuje się w produkcji tuneli profesjonalnych, ale od pewnego czasu ma w swojej ofercie również tunele hobbystyczne. Tunele tej firmy wykonane są z rurek ze stali węglowej o średnicy 25 mm. Klienci mogą wybrać czy chcą mieć drzwi na obu końcach tunelu i na ile sezonów chcą mieć przeznaczoną folię. To produkty jakościowo bardzo dobre, ale ich wysoka cena spowodowała, że w poprzednim sezonie nie cieszyły się popularnością. W 2016 roku ich cena ma się nieco obniżyć.

Metalowy tunel foliowy firmy Krosagro Tunel foliowy metalowy Krosagro

PTF Polska

Firma PTF Polska to nowy producent na rynku. Marka stawia na innowacje – oferowane przez nią modele mają niespotykane w innych ofertach kształty. Konstrukcje mają kształt domku z dwuspadowym dachem i drzwi podzielone na dwie części, otwierane niezależnie. W ofercie firmy PTF są też szklarnie–skrzynie otwierane z góry, przeznaczone do hodowli niskich roślin. Wszystkie modele oparte są kwadratowych w przekroju rurkach PCV.

Tunele foliowe z importu

Rozwój importu z terenów Azji otworzył nowe możliwości. Na rynku pojawiły się tanie zamienniki dotychczas drogich tuneli metalowych, coraz bardziej zyskujące na popularności. Przy zakupie takiego tunelu warto skorzystać z usług większej firmy, która długo funkcjonuje na rynku i w razie problemów zabezpieczy rozpatrzenie reklamacji na odpowiednim poziomie.

Tunel Focus Garden Tunel Focus Garden biały

Do niedawna dominowały tunele zielone – z wgrzaną zieloną siatką wzmacniającą, w tym roku w Polsce pojawiła się ich biała wersja. Prawdopodobnie największym importerem tych tuneli jest firma Focus Garden, która sprzedaje tunele przez sklepy i na allegro. Podobne produkty można też znaleźć w ofercie Home & Garden, eDomator i w ofertach różnych małych firm wystawiających produkty na allegro. Decydując się na ich zakup warto zwrócić uwagę na grubość ścianek metalowych elementów, ilość rurek (które decydują o sztywności konstrukcji), stosowane zamki, a także liczbę okienek i drzwi.

***

Oferta tuneli foliowych na polskim rynku jest szeroka i bardzo zróżnicowana – możemy wybierać spośród produkowanych w Polsce rozmaitych tuneli z rurek PCV i metalu oraz tańszych produktów importowanych. Warto dokładnie przejrzeć oferty i dopiero wówczas zdecydować się na zakup – by mieć pewność, że wybierzemy produkt najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.

Polecamy inspiracje:
Tunel foliowy Lemar w przydomowym ogrodzie w trakcie montażuStelaż do tunelu foliowego czekający na przykrycie foliąTunele foliowe ogrodowe na stelażach z rurek PCVTunel foliowy ogrodniczy kryjący uprawę pomidorówTunel foliowy z rurek PCV długość 4m na 2,2mTunel foliowy Lemar chroniący uprawę warzyw

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Meble do salonu
Meble do ogrodu
Meble do biura
Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?

zapisz