Tunele foliowe – kupić czy zrobić samemu?

Tunel foliowy – lepiej kupić czy wykonać samodzielnie? Wiele osób z pewnością zadaje sobie to pytanie. Łatwiej będzie na nie odpowiedzieć, kiedy dokładnie przeanalizujemy wady i zalety obu rozwiązań.

Paczka tunelu focus Tunel foliowy na drewnianym szkielecie

Tunele foliowe – najlepsza osłona dla roślin

Tunele foliowe w ostatnich latach zyskują na popularności. Nic dziwnego – zapewniają naszym sadzonkom najlepsze warunki do rozwoju i wydłużają okres wegetacji. Chronią je też przed kapryśną pogodą – nagłymi zmianami temperatur czy silnymi ulewami. Wiele osób decyduje się na samodzielne skonstruowanie tunelu. Możliwości są dosyć szerokie – za chwilę przyjrzymy się im bliżej. Można też kupić gotowy tunel oparty na rurkach PCV lub stelażu metalowym. Zanim podejmiemy decyzję rozważmy wszystkie za i przeciw.

Tunel Lemar pełen młodych sadzonek

Jak samodzielnie zrobić tunel foliowy?

Większość osób decydujących się na samodzielne stworzenie tunelu foliowego kieruje się ceną – teoretycznie taka konstrukcja powinna być tańsza. Oszczędność wynika głównie z tego, że tworząc amatorski tunel wykorzystujemy to co mamy w domu. Konstruowanie tunelu trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca. Dobrze, żeby taki tunel znajdował się blisko zabudowań, które osłonią go przed wiatrem. W praktyce jednak wiele osób stawia amatorskie foliaki na odsłoniętym polu.

Tunel foliowy na drewnianym szkielecie

Do stworzenia stelażu amatorskiego tunelu najczęściej wykorzystuje się stare rurki metalowe, nieużywane stalowe pręty itp. Można też kupić tego typu elementy. W tym celu najlepiej odwiedzić złomowisko – jeśli kupimy rurki w sklepie ogrodniczym koszty mogą okazać się wyższe od kupienia gotowego tunelu. Do skonstruowania stelażu możemy też wykorzystać rurki PCV – różnice między tymi stelażami opisywaliśmy już w tekście „Tunele ogrodnicze – krótki test stelaży”.

Domowa szklarnia

Po zaplanowaniu konstrukcji naszego tunelu możemy przystąpić do jego montażu. Własnoręcznie stworzony stelaż warto w miarę możliwości wzmocnić, by zwiększyć jego odporność na warunki atmosferyczne. Folię do pokrycia konstrukcji najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym. Dowiedzmy się, czy jest to folia nadająca się do wykorzystania jako pokrycie tunelu foliowego, i na ile sezonów jest przeznaczona. Przy wyborze folii na tunel ogrodowy powinniśmy kierować się jej grubością, kolorem i tym czy ma zbrojenie.

Tunel foliowy z okien

Jeśli trafi nam się okazja, możemy też spróbować stworzyć konstrukcję inną niż tradycyjny tunel. Wiele osób wykonuje amatorskie szklarnie ze starych okien. Najlepsze do tego celu są oczywiście okna drewniane, które łatwo jest połączyć ze sobą za pomocą gwoździ, kilku deseczek i młotka. Potem pozostaje nam tylko zaizolowanie konstrukcji. Jeśli nie mamy do dyspozycji okien, pozostają nam jeszcze płyty poliwęglanowe, również nadające się do stworzenia domowej szklarni. W tym przypadku jednak koszty konstrukcji znacznie rosną.

Tunele foliowe – gotowe rozwiązania

Gotowe tunele ogrodnicze to znakomity wybór dla osób, które nie mają czasu na samodzielne tworzenie tunelu, lub też po prostu brakuje im zmysłu majsterkowicza. Kiedy kupujemy tunel w sklepie, każdy z elementów konstrukcji zapewniony jest przez producenta. Nie musimy się zastanawiać czy nasza konstrukcja na pewno będzie stabilna albo czy folii wystarczy na pokrycie stelażu. A montaż wykonujemy według instrukcji – łatwo i szybko.

konstruowanie tunelu - podłoże konstruowanie tunelu - podstawa konstruowanie tunelu - stelaż konstruowanie tunelu - pokrycie folią

Najczęściej kupowane gotowe tunele foliowe kosztują około 600-800 zł i dają 18 m2 terenu pod uprawy. Prym wiodą dwa modele: tunel foliowy z rurek PCV firmy Lemar i tunel foliowy metalowy importowany przez firmę Focus Garden. Oba mają wymiary 6 m na 3 m. Pod opisami tych produktów znajduje się zdecydowanie najwięcej komentarzy poprzednich kupujących. Warto do nich zajrzeć, by przekonać się, czy produkt warty jest swojej ceny.

***

Po przeanalizowaniu procesu samodzielnego montażu tunelu i rozważeniu zalet zakupu gotowego tunelu foliowego przychodzi pora na pytanie – lepiej wykonać tunel samodzielnie czy kupić gotowy? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii :) Zachęcamy do udziału w naszej sondzie, a jeśli macie ochotę szerzej podzielić się z nami swoim zdaniem – do pozostawienia komentarza.

Lepiej wykonać tunel samodzielnie czy kupić gotowy?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Polecamy inspiracje:
Tunel foliowy używany na dużej działceTunel foliowy na stelażu z rurek PCV 6x3Hodowla pomidorów pod tunelem foliowym na rurkach PCVHodowla roślin w tunelu foliowym LemarTunel foliowy na rurkach PCV używany w ogrodzieTunel foliowy Lemar używany na dużej działce

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Meble do salonu
Meble do ogrodu
Meble do biura
Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?

zapisz