Przygotowanie stanowiska i wybór odmian pomidorów do tuneli foliowych

Pod folię nadaje się większość dostępnych odmian pomidorów. Przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi oczekiwaniami dotyczącymi wielkości krzaczków, szybkości owocowania i rozmiaru owoców. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami i obawiamy się samodzielnego wyboru, możemy wybrać którąś z polecanych odmian pomidorów do tunelu foliowego: Tsarine, Brooklyn, Boderine (wysokorosnące) czy Ivet i Minaret (samokończące). Warto zwrócić uwagę na pomidorki koktajlowe, szczególnie jeśli po raz pierwszy sadzimy pomidory. Jest to odmiana szczególnie wytrzymała – wielu początkujących ogrodników zaczynających sezon z kilkoma odmianami pomidorów pisze, że pomidorki koktajlowe najlepiej obrodziły. Odmiana ta jest bardzo smaczna i świetnie nadaje się do sałatek i zdobienia potraw.

Odmiany pomidorów do tuneli foliowych

Pomidor lubi ciepło i najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Dobrze by wykorzystywane do hodowli pomidorów tunele foliowe miał drzwi rozmieszczone na obu końcach, co bardzo usprawnia wentylację wnętrza foliaka. Pamiętajmy by zawsze zamknąć drzwi na noc, bo temperatura wewnątrz nie może zbytnio spaść. Jeśli chodzi o podłoże, to do hodowli pomidorów najlepsze są łatwo nagrzewające się, żyzne gleby piaszczysto-gliniaste. Jeśli wcześniej hodowaliśmy w tym miejscu inne rośliny, warto wiedzieć, że pomidory źle rosną po papryce i oberżynie. Korzystni poprzednicy to rzodkiewka, cebula dymka, fasola szparagowa czy sałata. Pomidor potrzebuje do rozwoju dużej ilości składników pokarmowych, więc lepiej jeśli poprzedzająca go roślina nie była aż tak żarłoczna. Przed wsadzeniem pomidorów pod folię warto nawieźć ziemię kompostem lub obornikiem – powinniśmy głęboko spulchnić glebę i dobrze wymieszać ją z nawozem.

Przygotowanie gleby pod uprawe pomidorow

Jeśli chcemy na poważnie uprawiać pomidory w przydomowym tunelu, to przy okazji planowania grządek warto też pomyśleć o korzystnych dla pomidora sąsiadach. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że niektóre rośliny lepiej rosną w swoim sąsiedztwie, a inne gorzej. Posadzone w pobliżu warzyw zioła korzystnie wpływają na rozwój upraw i smak owoców. Pomidor lubi towarzystwo pietruszki, bazylii, czosnku, kapusty, sałaty, szpinaku, cykorii, fasoli, kopru, kalarepy, papryki, cebuli, pora i rzodkiewek. Najgorszym sąsiadem dla czerwonego warzywa będą ziemniaki, które wrażliwe są na zarazę atakująca też pomidory. Pomidory źle się rozwijają również w otoczeniu ogórka, grochu, kukurydzy, marchwi, kolendry i kalarepy. Pamiętanie o tych biologicznych zależnościach sprawi, że nasze zabiegi dokonywane przy krzaczkach pomidorów będą bardziej efektywne, a my będziemy mogli się cieszyć lepszymi plonami.

Polecamy inspiracje:
Tunel foliowy Lemar w przydomowym ogrodzie w trakcie montażuStelaż do tunelu foliowego czekający na przykrycie foliąTunele foliowe ogrodowe na stelażach z rurek PCVTunel foliowy ogrodniczy kryjący uprawę pomidorówTunel foliowy z rurek PCV długość 4m na 2,2mTunel foliowy Lemar chroniący uprawę warzyw

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Przygotowanie stanowiska i wybór odmian pomidorów do tuneli foliowych”
  1. Anonim Październik 1, 2016 at 23:00 #

    Wybor odmian pomidorow jest ogromny! Roznia sie m.in. terminem owocowania, wysokoscia, ksztaltem i kolorem owocow oraz podatnoscia na choroby. W sprzedazy dostepnych jest kilkaset odmian wielu roznych producentow. Nasiona i gotowa rozsade pomidora mozna kupic w kazdym sklepie ogrodniczym, a nawet na bazarze.

     
Meble do salonu
Meble do ogrodu
Meble do biura
Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?

zapisz