10 najczęściej zadawanych pytań o panele 3D

Jeśli poważnie zastanawiacie się nad zakupem paneli 3D, na pewno macie wiele pytań. Pytań dotyczących montażu paneli dekoracyjnych, możliwości ich wykorzystania, szczegółów aranżacyjnych. Poświęciliśmy tym tematom już całkiem sporo artykułów. Pomyśleliśmy jednak, że może warto zebrać informacje w jednym miejscu – żeby łatwiej było Wam znaleźć odpowiedzi na konkretne pytania.

Wnętrze wykończone panelami Art Panel

W założeniu artykuł miał się ograniczać do odpowiedzi na 10 pytań, ale Waszych pytań było więcej, więc i odpowiedzi jest nieco więcej. Bo zależy nam na tym, żeby wszystkie kwestie były dla Was jasne i żeby nie było żadnych niewiadomych. Dlatego, jeśli po przeczytaniu artykułu nasuną się Wam dodatkowe pytania, zostawcie je dla nas w komentarzu, a my odpowiemy. Po to tu jesteśmy – żeby odpowiadać na pytania i rozwiewać wątpliwości :)

Pytania uporządkowaliśmy tematycznie – żebyście łatwiej mogli znaleźć interesujące Was zagadnienie. Kliknijcie w wybrany tytuł, a zostaniecie przeniesieni do listy pytań na dany temat.

PYTANIA O WŁAŚCIWOŚCI PANELI

Jaka jest alternatywa dla paneli gipsowych 3D? Czy panele 3D wykonywane są tylko z gipsu?

Panele dekoracyjne 3D wykonywane są z gipsu, poliuretanu, płyt MDF, betonu, a nawet drewna. Zależnie od materiału, z jakiego wykonane są panele, mają one nieco inne właściwości. Panele z poliuretanu są na przykład najlżejsze i jako jedyne nadają się do montowania na suficie, a z kolei panele z płyt MDF oferują najwięcej możliwych sposobów wykończenia. O właściwościach konkretnych typów paneli 3D można przeczytać w naszych artykułach: Panele dekoracyjne 3D: gips, poliuretan i MDF, Panele dekoracyjne 3D: beton, Panele dekoracyjne 3D: cegła, kamień i drewno.

Czy wzór na panelach przebiega między nimi, czy jest kontynuowany? Czy trzeba montować panele w jednym kierunku?

Panele można montować w pionie i w poziomie. Większość modeli stworzona jest tak, że jeśli będziemy układać je obok siebie, wzór będzie kontynuowany. Niektóre modele paneli składają się z dwóch modułów, które układa się naprzemiennie bądź w formie szachownicy.

Czy panele 3D wygłuszają i docieplają pomieszczenie? 

Tak, panele wpływają dodatkowo na docieplenie i wyciszenie pomieszczenia. Dekoracja ścienna zwiększa grubość ściany, więc działa jak dodatkowa warstwa izolacyjna. Klasyczny panel 3D nie jest jednak panelem akustycznym. Najlepsze właściwości izolacyjne mają panele poliuretanowe 3D. Dodatkowo w ofercie marki Loft Design System można znaleźć modele paneli z technologią soundwave – zwiększającą ilość odbić dźwięku, co daje efekt rozproszenia i równomiernego rozprowadzenia dźwięku po pomieszczeniu.

Czy panele gipsowe 3D są wytrzymałe? Czy się rysują?

Tak, panele są wytrzymałe. Mogą jednak pojawić się na nich uszkodzenia, jeśli uderzymy w nie czymś ostrym lub twardym – na przykład nogą od krzesła. Nie są pancerne ;)

GDZIE STOSOWAĆ PANELE 3D

Czy panele 3D można zastosować w łazience?

Panele 3D mogą być zamontowane w łazience, ale nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. Przy montażu paneli w łazience warto je dodatkowo zaimpregnować. Niektórzy producenci oferują też panele już zaimpregnowane. Warto je również pomalować odporną na wilgoć farbą lateksową.

Czy tego typu panele mogą być zamontowane w sypialni, w pokoju dziecięcym? Czy nie są szkodliwe?

Panele 3D można montować w sypialniach i pokojach dziecięcych. Panele nie są szkodliwe dla człowieka i środowiska. Ale jeśli nasza pociecha jest alergikiem, musimy wziąć pod uwagę, że na panelach 3D gromadzi się kurz – podobnie jak na meblach czy sprzętach domowych.

Czy panele ścienne są modne? W jakich wnętrzach mogą być stosowane? Czy pasują do każdego wnętrza?

Jak najbardziej są modne – od kilku lat to najsilniejszy trend w aranżacji wnętrz. Ich popularność wynika właśnie stąd, że doskonale pasują do każdego wnętrza. Panele dostępne są bardzo szerokiej kolorystyce i w bardzo wielu wzorach, a dodatkowo są też praktyczne i trwałe. Dobrze komponują się z wnętrzami w praktycznie każdym stylu. I nadają się do wykorzystania zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej. Jeśli nie jesteście przekonani, odsyłam Was do artykułów na temat możliwości modyfikacji paneli, zastosowania paneli 3D w domu i wykorzystania paneli ściennych w przestrzeni publicznej.

PYTANIA O MONTAŻ PANELI 3D

Czy panele można montować samodzielne czy konieczne jest zatrudnienie ekipy montażowej?

Dobra ekipa montażowa z pewnością szybko upora się z montażem paneli, ale również samodzielnie powinniśmy dać sobie radę z tym zadaniem. Musimy tylko pamiętać, żeby przestrzegać wytycznych danego producenta. Szczegółowe informacje na temat montażu dekoracji ściennych można znaleźć w naszych artykułach Montaż paneli ściennych i Montaż betonu architektonicznego.

Czy panele wymagają gruntowania? Specjalnego przygotowania do montażu?

Tak. Ścianę, na której będziemy montować panele, należy dokładnie oczyścić i zagruntować. Panele przed montażem trzeba wymierzyć i zaplanować ich ułożenie, sprawdzić układ wzoru i zaznaczyć miejsca cięć paneli. Konieczność gruntowania samych paneli zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane. Wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania paneli do montażu i samego montażu powinny być uwzględnione w instrukcji od producenta. Instrukcje montażu od współpracujących z nami producentów możecie przejrzeć jeszcze przed zakupem – są zamieszczane pod opisami konkretnych paneli, we fragmencie zatytułowanym „Dostawa i montaż”.

Jakiego kleju należy użyć do poprawnego montażu paneli 3D? Czy dekoracje nie odkleją się od ściany?

Do montażu paneli 3D wykorzystywane są kleje gipsowe i montażowe. Często producenci zalecają wykorzystanie do montażu konkretnych rodzajów kleju. Jeśli nie ma takich wskazań, warto zapytać w markecie budowlanym, który klej z ich oferty byłby najlepszy. Jeśli wykonamy montaż zgodnie z instrukcją, nie powinno być żadnych problemów z odklejaniem się paneli.

Czy panele można nacinać i nawiercać? (kontakty, gniazdka, uchwyty TV)

Tak. Sposób cięcia zależy od rodzaju panela. Gipsowe tniemy piłą do drewna, poliuretanowe nożykiem do tapet. Można również bez problemu nawiercać otwory w panelach.

PYTANIA O MALOWANIE

Czy panele można malować?

Panele 3D można malować dowolną farbą do ścian. Dekorację malujemy podobnie jak zwykłą ścianę – najpierw należy ją zagruntować, a potem pomalować (zazwyczaj kilkoma warstwami farby). Jeśli chodzi o technikę, panele możemy malować natryskowo, pędzlem lub wałkiem.

Czy zamawiać już pomalowane panele czy malować je po montażu?

To, czy lepiej zamówić panele pomalowane, czy pomalować je po montażu, zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Panele wcześniej pomalowane będą miały widoczne łączenia, natomiast przy malowaniu paneli już po montażu możemy zamaskować łączenia i stworzyć jednolitą dekorację, bez widocznych łączeń.

PIELĘGNACJA PANELI 3D

Jak czyścić panele 3d? Czy na zagłębieniach nie osiada kurz?

Oczywiście panele się kurzą – tak samo jak meble i sprzęty domowe. Można je czyścić miotełką, odkurzaczem z włochatą końcówką, a także lekko wilgotną ściereczką. Generalnie czyszczenie paneli przebiega w podobny sposób, jak czyszczenie zwykłych ścian. Jeśli pomalujemy panele farbą zmywalną, nieścieralną, ewentualne zabrudzenia będzie łatwiej usunąć.

***

To już wszystkie pytania jakie udało nam się zebrać. Jeśli jednak nie ma tu odpowiedzi na Wasze pytanie, zadajcie je w komentarzu. Odpowiemy najszybciej jak się da :)


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

18 komentarzy do wpisu “10 najczęściej zadawanych pytań o panele 3D”
 1. Magda Luty 14, 2019 at 06:48 #

  Czy na panele akustyczne można przykleić tapetę?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Luty 14, 2019 at 10:26 #

   Nie. Właściwości akustyczne paneli wynikają z ich budowy, więc naklejenie tapety mogłoby je zniwelować. Dodatkowo tapeta może się źle trzymać na panelu, bo to trochę inne podłoże – jeśli interesuje Panią określony wzór, wielu producentów oferuje panele malowane lub oklejane folią dekoracyjną. Pod tapetę lepiej zastosować inne rozwiązania techniczne zapewniające wyciszenie wnętrza.

    
 2. Joanna Wrzesień 15, 2018 at 17:04 #

  Chciałabym alby panele były białe ale polakierowane z brokatem. Jaki lakier wybrać?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Wrzesień 17, 2018 at 11:37 #

   O polecany lakier najlepiej dopytać producenta farby, którą zostały wykończone płyty, lub producenta płyt, jeśli zakupiła Pani płyty pomalowane od razu na biało. W przypadku zastosowania surowych paneli najlepiej dopytać o to producenta farb/lakierów. Rodzaj lakieru, który najlepiej się sprawdzi w danym przypadku, zależy bowiem przede wszystkim od składu chemicznego zastosowanej farby.

    
   • Joanna Wrzesień 17, 2018 at 16:56 #

    Niestety ciężko będzie się tego dowiedzieć w rym przypadku, gdyż odkupywqlam od osoby prywatnej.

     
    • Natalia z Meblobranie.pl Wrzesień 18, 2018 at 11:33 #

     W takim razie polecałabym skonsultowanie tej kwestii z producentem lakierów. Być może będzie potrafił polecić jakiś uniwersalny środek.

      
 3. Agnieszka Luty 11, 2018 at 13:43 #

  Czy panel 3d będzie dobrze wygladał na ścianie łacznie z poddaszem

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Luty 19, 2018 at 17:43 #

   Witam,
   panele 3D można z powodzeniem wykorzystywać również do dekorowania poddaszy. Wystarczy podczas montażu odpowiednio dociąć panel – szczegółowe informacje o tym etapie montażu znajdzie Pani w naszym artykule Montaż paneli ściennych jak to zrobić. Poniżej dla zobrazowania dodaję zdjęcie poddasza wykończonego panelami 3D.
   Pozdrawiam

    
 4. Krystyna Grudzień 4, 2017 at 17:28 #

  Czy laczenia pomuedzy panelami po jakims czasie pekaja

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Grudzień 5, 2017 at 10:20 #

   Jeśli panele zostały właściwie położone, nic podobnego nie powinno się dziać.

    
 5. Gosia Wrzesień 18, 2017 at 20:15 #

  Witam. Czy panele 3d można lakierowac? I czy w takim przypadku można je zamontować w kuchni?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Wrzesień 19, 2017 at 10:13 #

   Temat lakierowania paneli poruszaliśmy już w pierwszym komentarzu pod tym artykułem (na samym dole).

   Jeśli chodzi o montowanie paneli 3D w kuchniach, to większość producentów paneli 3D deklaruje, że można je montować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Lepiej jednak nie montować ich w miejscach narażonych na wysokie temperatury (np. przy kuchence) czy zalewanie wodą (np. nad zlewem) – może to spowodować zniszczenie paneli, analogicznie jak w przypadku zwykłej ściany.

    
 6. Oliwier Wrzesień 13, 2017 at 09:03 #

  Witam. Mam już zamontowane i pomalowane panele dekoracijne ale widać łonczenia majom inni odćien ni panele a biłe malowane dwa razy. Proszę o radę?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Wrzesień 13, 2017 at 09:29 #

   Problem wynika prawdopodobnie ze słabej jakości farby. Najlepiej byłoby zmienić farbę na mocniej kryjącą, ale jeśli nie ma Pan takiej możliwości, zostaje nałożenie kolejnych warstw.

   W przypadku pokrywania paneli z mocno widocznymi łączeniami, najlepiej najpierw nałożyć biały podkład, a dopiero potem pomalować całość mocno kryjącą farbą – analogicznie jak w przypadku odświeżania ścian w starszych mieszkaniach, na których widoczne są ślady po uzupełnianiu ubytków świeżym tynkiem.

    
 7. Bozena Lipiec 1, 2017 at 12:03 #

  Witam,mam panel gipsowe 3d wzór fala wszerz ściany biegnie ale widoczne są pęknięcia na laczeniach płyt,jak je zasmakować,pozbyć się ich pilnie proszę o radę,dziękuję pozdrawiam

   
 8. Magda Październik 7, 2016 at 16:20 #

  Czy sa jakies impregnaty do paneli? Chodzi mi o nablyszczajacy bezbarwny lakier lub cos w tym rodzaju

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Październik 11, 2016 at 08:51 #

   Dużo zależy od tego, jaki typ paneli ma Pani na ścianie. Generalnie do paneli stosuje się takie produkty jak na normalną ścianę, jednak żeby uniknąć niepożądanych efektów, najlepiej wybrać się do sklepu budowlanego i spytać o radę pracowników – powinni doradzić preparat o odpowiednich właściwościach.

   Jeśli dopiero rozważa Pani zakup paneli, warto zastanowić się nad wyborem paneli już wykończonych błyszczącym lakierem – takie wykończenia oferuje m.in. marka Loft Design System.

   Panele Loft Design System wykończone lakierem.

   Panele marki Loft Design System pomalowane lakierem.

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!