Mała architektura ogrodowa – jaką altanę wybrać do ogrodu?

Mała architektura ogrodowa – altany ogrodowe – to miejsce relaksu w sercu naszego ogrodu. Możemy tu schować się przed słońcem, gwarem i towarzystwem, lub przeciwnie – przyjąć gości i zorganizować przyjęcie na świeżym powietrzu. Altany dostępne są w wielu wariantach, wykończeniach i rozmiarach, więc wybór odpowiedniego modelu może okazać się trudny. Jakie możliwości wyboru mamy i która najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie? Sprawdźmy.

Mała architektura ogrodowa altany drewniane

Altany drewniane – mała architektura w Twoim ogrodzie

Altana drewniana to najbardziej solidny rodzaj konstrukcji ogrodowej. Do wyboru mamy konstrukcje bardziej ażurowe lub bardziej zabudowane. Niektóre modele z tej kategorii mogą być wykorzystywane nawet w roli letnich domków działkowych. Zróżnicowanie dostępnych propozycji jest naprawdę szerokie – swobodnie znajdziemy wśród nich model najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Rozstawienie takiej altany wymaga dużo pracy, ale po ukończeniu montażu będziemy mieć do dyspozycji konstrukcję solidną i wytrzymałą, która posłuży nam przez lata. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji i konserwacji tego typu altan ogrodowych – dzięki temu na długo zachowają one elegancki wygląd.

altana ogrodowa drewniana

Jakie korzyści daje pawilon ogrodowy

Pawilon ogrodowy to bardzo praktyczne rozwiązanie, świetnie sprawdzające się w rodzinnych ogrodach. Chroni przed słońcem i deszczem, a dzięki moskitierze również przed owadami. Minusem takiej konstrukcji jest mniejsza stabilność niż w przypadku altanek drewnianych. Pawilony wykonywane są ze specjalnych, wytrzymałych tkanin, które dobrze znoszą deszcz i promieniowanie słoneczne. Daszek wentylacyjny, znajdujący się na szczycie konstrukcji, chroni go przed utratą stabilności przy większych podmuchach wiatru. Ich konstrukcje są proste o podstawie zbliżonej do kwadratu, umożliwiające swobodne rozstawienie pod nimi zestawów do ogrodu.

pawilon ogrodowy

Pawilon z technorattanu alternatywą dla altany drewnianej

Jeszcze jednym, choć mniej popularnym wariantem, jest pawilon ogrodowy technorattan. To rozwiązanie zbliżone nieco do pawilonów materiałowych. Mamy tu konstrukcję metalową wykończoną technorattanem, uzupełnioną o materiałowe zasłony i dach. Jest to na pewno bardzo elegancka opcja, idealnie komponująca się z meblami technorattanowymi. Pod względem stabilności konstrukcji i jej praktyczności jest zbliżony jest do pawilonów ogrodowych z materiału. Główną różnicą jest cena – pawilon z technorattanu to koszt znacznie wyższy od pawilonów materiałowych, pod względem kosztów zbliżony bardziej do altan drewnianych.

pawilon z technorattanu

***

Przyjrzeliśmy się poszczególnym typom altan ogrodowych, pozostaje więc pytanie – który z nich najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie? Czy potrzebujemy stałej, solidnej konstrukcji, tymczasowej osłonki czy może dekoracyjnego daszku? Wybierzmy altanę ogrodową, która najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!