Altany ogrodowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Altany ogrodowe świetnie sprawdzają się podczas spotkań w sezonie letnim. Zapewniają ochronę przed nadmiernym słońcem, a także przed opadami, umożliwiają więc spędzanie nam czasu na świeżym powietrzu niezależnie od warunków. Chronią też przed zniszczeniem nasze meble ogrodowe. Z jakich materiałów mogą być wykonane? Na co zwrócić uwagę przy zakupie altany ogrodowej? Dziś przyjrzymy się bliżej tej ciekawej małej architekturze ogrodowej.

Altana ogrodowa Maciejka

Altany ogrodowe wykonuje się z bardzo zróżnicowanych materiałów. Znajdziemy wśród nich bardziej stałe propozycje wykonane z drewna, kamienia czy cegły, a także lżejsze konstrukcje, które można przenosić, wykonane z metalu czy technorattanu. Czym się różnią poszczególne materiały i rodzaje wykończeń?

Drewniane altany ogrodowe

Drewniane altany ogrodowe cechują się dobrą trwałością i bardzo wysoką estetyką. Altany z drewna nie są skomplikowane w konstrukcji i spokojnie możemy zająć się samodzielnie ich montażem. Przy zakupie zwróćmy przede wszystkim uwagę czy i w jaki sposób zabezpieczone jest drewno, jakiego rodzaju pielęgnacja i konserwacja będą wymagane, a także czy zadaszenie jest odpowiednio zabezpieczone przed wodą (dach powinien być zabezpieczony przynajmniej papą).

drewniana altana ogrodowa Verdi

Murowane altany ogrodowe

Altany ogrodowe z cegły czy kamienia to oczywiście konstrukcja jeszcze bardziej trwała niż altany drewniane. Wiążą się z tym jednak mniej przyjemne aspekty – altany tego typu raczej nie wykonamy sami, będziemy potrzebować pomocy fachowców. Kolejny aspekt to wyższe koszty altan ogrodowych z cegły i kamienia, a także dłuższy czas oczekiwania na efekt – murowanej altany nie postawimy w kilka godzin.

Altana ogrodowa Orchidea

Metalowe altany ogrodowe

Altany ogrodowe metalowe to prostsze i lżejsze konstrukcje, które mogą być używane sezonowo. Metalowy stelaż uzupełniony jest najczęściej wodoodpornym materiałem lub plecionką wykonaną z technorattanu. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi w zacisznych ogrodach, w których solidna i rozbudowana stała altana ogrodowa jest niepotrzebna bądź zajmowałaby zbyt wiele miejsca. W tym wydaniu altana ogrodowa jest rodzajem zadaszenia chroniącego przed nadmiernym słońcem.

Altana ogrodowa z kratką

Podłoże pod altany ogrodowe

Altany ogrodowe można stawiać na rozmaitym podłożu. Mogą być zbudowane bezpośrednio na trawniku, a także na specjalnie przygotowanym podłożu tarasowym wykonanym z drewna, kostki, kamienia czy betonu. Wybór rozwiązania zależy od naszych potrzeb i możliwości aranżacyjnych. Jeśli konstrukcja ma być trwała, wieloletnia, lepiej zdecydować się na solidne podłoże. Natomiast w przypadku lekkich altanek mających za zadanie przede wszystkim chronić przed słońcem, możemy sobie pozwolić na ustawienie konstrukcji na trawie.

Altana ogrodowa Eco

Wybór altany ogrodowej

Ważne jest dopasowanie altany ogrodowej do stylu naszego ogrodu. Ponieważ do wyboru mamy bardzo różnorodne rozwiązania, znalezienie odpowiedniej konstrukcji nie powinno sprawić nam trudności. Wśród propozycji znajdziemy altany zamknięte i otwarte, o dużych lub mniejszych rozmiarach. Altany mogą być kwadratowe, prostokątne, a także mieć kształty wielokątów, możliwości mamy więc bardzo wiele. Warto mieć na uwadze, że naprawdę rozległe konstrukcje – powyżej 25 m2 – będą wymagać pozwolenia na budowę.

Altana ogrodowa Gazebo

Stylowa altana do ogrodu

Kiedy w naszym ogrodzie pojawi się już altana, warto pomyśleć o odpowiednim jej wykończeniu. Oświetlenie i roślinność, odpowiednio dobrane meble ogrodowe i dodatki – wszystko to nada naszej ogrodowej aranżacji odpowiedniego klimatu. Eleganckim rozwiązaniem są pergole ogrodowe, obsadzone pnącymi roślinami. Nie zapominajmy o takich dodatkach jak poduszki, koce czy zasłony – również w warunkach ogrodowych będą one ciekawym urozmaiceniem i praktycznym dodatkiem aranżacyjnym.

***

Altany ogrodowe mogą być prawdziwą ozdobą przydomowych aranżacji. Zanim zdecydujemy się na jedną z opcji, rozważmy dobrze czego konkretnie potrzebujemy w naszym ogrodzie – od tego powinniśmy uzależnić wybór najlepszego dla nas rozwiązania. Najważniejsze, by czas spędzony na świeżym powietrzu był dla nas prawdziwą przyjemnością.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!