Mała architektura ogrodowa drewniana – altany, pergole, domki

Mała architektura ogrodowa drewniana to świetne wyposażenie do ogrodów przydomowych i działek letniskowych. Altany, pergole, domki, place zabaw, a także inne drewniane elementy świetnie wkomponowują się w ogrodową zieleń, a jednocześnie świetnie sprawdzają się pod względem praktycznym. Jakie rodzaje małej architektury drewnianej możemy wykorzystać w naszym ogrodzie? Przyjrzymy się dziś bliżej poszczególnym kategoriom ogrodowych konstrukcji.

Wiata z drewna do ogrodu Dalia

Mała architektura ogrodowa drewniana a wakacyjny relaks

Idealnym uzupełnieniem ogrodowej części wypoczynkowej są eleganckie altany ogrodowe. Chronią przed deszczem i słońcem, pozwalają na swobodny wypoczynek na świeżym powietrzu czy organizację weekendowych spotkań z przyjaciółmi. Rodzajów altan jest naprawdę dużo – od prostych konstrukcji drewnianych podtrzymujących dach, przez altany zamknięte z jednej lub kilku stron. Zróżnicowane są także rodzaje wykończeń – wśród altan ogrodowych znajdziemy urocze konstrukcje z ażurowymi wykończeniami, proste, nowoczesne altanki, a także klasyczne konstrukcje o prostym wzornictwie.

Altana ogrodowa z drewna Maciejka

Zwracajmy uwagę na względy praktyczne

Oprócz altan, w kategorii małej architektury ogrodowej drewnianej, znajdziemy też bardziej zabudowane konstrukcje – domki ogrodowe i domki narzędziowe. To funkcjonalne i estetyczne rozwiązania pozwalające na nocowanie w miesiącach letnich, a także przechowywanie narzędzi, rowerów i innych sprzętów. Wszystko zależy od wybranych rozmiarów domku i odpowiedniej do naszych potrzeb funkcjonalności. Wśród propozycji znajdziemy proste domki narzędziowe bez okien, duże domki letniskowe z tarasami czy altanami, a także inne rodzaje konstrukcji do ogrodów przydomowych i na działki letniskowe.

Domek narzędziowy z drewna Ognik

Mała architektura ogrodowa drewniana dla dzieci

Wśród małej architektury ogrodowej drewnianej znajdzie się też coś dla najmłodszych – place zabaw dla dzieci czy domki ogrodowe dla dzieci. Drewniane konstrukcje są bardzo solidne, więc przy dobrej pielęgnacji spokojnie posłużą przez kilkadziesiąt lat. Odpowiednia solidność zabawek to też bezpieczeństwo korzystania z nich przez maluchy. Co ważne, domki ogrodowe i place zabaw dla dzieci tworzone są w bardzo zróżnicowanych rozmiarach, kształtach i wariantach, więc bez problemu znajdziemy propozycje odpowiednie do rozmiarów naszej działki i wieku dziecka.

Drewniany plac zabaw dla dzieci z rampą Fungoo Funny 3

Mała architektura w ogrodowych aranżacjach

Drewno to świetny dodatek do ogrodowych aranżacji – znakomicie komponuje się z ogrodową zielenią i naturalnym krajobrazem. Planując przydomowy ogród, warto pomyśleć o wykorzystaniu takich konstrukcji jak eleganckie pergole ogrodowe czy drewniane mostki ogrodowe nad stawkami czy rzeczkami. Takie elementy dodają ogrodowej aranżacji uroku i sprawiają, że ogród wygląda wręcz magicznie. Bardzo przydatnym drewnianym dodatkiem są też niskie płotki – rollbordery, znane również jako palisady. Pozwalają one na lepsze wydzielenie ogrodowych grządek i jednocześnie pozytywnie wpływają na wygląd całego ogrodu.

Pergola Arkade

Jak dbać o małą architekturę ogrodową z drewna?

Warto pamiętać, że mała architektura ogrodowa drewniana wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Drewno pod wpływem warunków atmosferycznych, może tracić kolor, pękać czy odkształcać się – dlatego tak ważna jest regularna konserwacja drewnianych konstrukcji i zapewnienie im odpowiednich środków ochronnych. Do wyboru mamy oleje, lakiery, lakierobejce, farby i inne środki, dostępne zarówno w wariantach nadających kolor drewnu, jak i w wersji bezbarwnej. Drewno należy impregnować preparatami przeznaczonymi do danego gatunku drewna, dlatego dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonana jest dana konstrukcja. Szczegółowe informacje o pielęgnacji drewna zawarliśmy w naszym artykule o pielęgnacji mebli drewnianych – warto do niego zajrzeć, żeby wiedzieć jak powinien przebiegać cały proces.

Mostek Japoński

***

Małą architekturę ogrodową drewnianą warto uzupełnić o meble ogrodowe na taras – wybór mamy naprawdę szeroki, zarówno pod względem składu kompletu, jak i materiałów, z jakich wykonane są zestawy ogrodowe. Pamiętajmy tylko, by o każdy dodatek do ogrodu odpowiednio dbać – wówczas zarówno ogrodowe konstrukcje, jak i meble tarasowe będą nam dobrze służyć i na długo zachowają swój efektowny wygląd.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!