Aranżujemy garderobę na poddaszu

Kiedy w domu nie ma miejsca na garderobę, to zawsze można ją zaaranżować na poddaszu. Poddasze w niektórych domach w ogóle nie jest zagospodarowane. Jeśli masz tam pomieszczenie o wielkości choćby kilku metrów kwadratowych, to będzie idealne właśnie na garderobę.

aranżacja garderoby na poddaszu

Garderoba na poddaszu – ile metrów kwadratowych?

Marzeniem niemal każdej kobiety jest wielka garderoba z setkami wieszaków, ale niestety często są to tylko marzenia. W rzeczywistości wystarczy już powierzchnia 5 metrów kwadratowych. Na takiej powierzchni z powodzeniem można ustawić mobilne wieszaki odzieżowe albo zainstalować meble na wymiar. Przy większych potrzebach konieczne będzie ok. 10 metrów kwadratowych.

Jakie meble do garderoby na poddaszu?

Garderobę można urządzić na dwa sposoby: w sposób budżetowy i w sposób dedykowany.

  • Budżetowa garderoba może się składać wyłącznie z gotowych mebli oraz wieszaków odzieżowych. Mogą być to wieszaki w systemie rurowo-kulowym – jednopoziomowe lub dwupoziomowe, w zależności od wysokości poddasza. Wieszaki takie ustawia się obok siebie, a na buty i torebki wystarczy prosty regał lub specjalna szafka. Można też wykorzystać gotowe meble do garderoby – np. dużą przeszkloną szafę i komodę na bieliznę oraz torebki.

  • Garderoba na wymiar – ten typ garderoby zaaranżujemy z wykorzystaniem mebli, które będą wyprodukowane na wymiar. To rozwiązanie jest z pewnością najbardziej estetyczne i pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca, ale trzeba się liczyć z tym, że będzie też najdroższe. Zestaw mebli do zabudowy małej garderoby może kosztować powyżej 10 tysięcy złotych. W tym przypadku jednak doskonale wykorzystasz skosy, pod które zwykle nie mieszczą się gotowe meble.

    aranżacja garderoby na poddaszu propozycja

O czym pamiętać, projektując garderobę na poddaszu?

Garderoba na poddaszu jest inwestycją, którą trzeba będzie dobrze przemyśleć, bo ilość miejsca oraz wysokość samego poddasza mogą być bardzo różne.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Garderoba nie musi mieć okna, ale wtedy oświetlenie powinno być dość intensywne i w naturalnej barwie. Jeśli mamy okno, to szafy oraz wieszaki odzieżowe warto postawić na wprost niego, by światło słoneczne jak najlepiej oświetlało ubrania. Wtedy widzimy ich naturalne kolory i łatwiej jest nam skompletować stylizację.

Drugą bardzo ważną zasadą jest właściwe wykorzystanie miejsca przy skośnych sufitach. Skosy są najlepszym miejscem do powieszenia regałów na biżuterię i postawienia szafek na buty. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wypełnienie miejsca pod skosami szerokimi półkami przygotowanymi pod wymiar.

Pomieszczenie powinno być jasne – najlepiej białe – bo wtedy będzie się wydawało większe i bardziej przestronne. Jeśli chodzi o meble, to im mniejsza jest garderoba, tym powinny być jaśniejsze. W większych dobrze oświetlonych pomieszczeń można postawić na ciemne meble, ale jeśli pomieszczenie na garderobę jest małe i słabo oświetlone naturalnym światłem, to lepiej wybrać do niego meble w kolorze białym lub sonoma.

Meble i wieszaki należy rozmieścić tak, by sięganie po konkretne elementy garderoby nie było problematyczne. Zbyt wysoko umieszczone drążki będą zmuszały do stawania na palcach albo podstawiania stołeczka, natomiast zbyt nisko umieszczone, mogą skutkować tym, że dłuższe ubrania (np. wieczorowe sukienki), będą się zwieszały na podłogę. Najlepiej, by w garderobie zamontowano drążki na dwóch wysokościach – 120 cm dla spodni, kurtek itp. oraz 170 cm dla długich sukienek, płaszczy i kombinezonów. Meble do garderoby muszą być odpowiednio głębokie – minimum 50-60 cm, a jeśli garderoba jest mała, to wszystkie drzwi szaf powinny być przesuwne.

W garderobie warto mieć lustro i pufę, na której można usiąść. Z osobnego lustra możesz zrezygnować wtedy, kiedy szafa będzie przeszklona. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż kilku odrębnych wieszaków, które przydadzą się w czasie przymierzania konkretnych ubrań. Jeśli pomieszczenie jest bardzo wąskie, warto rozważyć montaż wsporników na drążki po obu stronach pomieszczenia i przeprowadzenie jednego długiego drążka na wieszaki przez całą szerokość garderoby.


Autor: Tomek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!