Kultowe projekty, sławni designerzy – Arne Jacobsen

the egg

Fotel The Egg, Model 3316, 1958 r., fritzhansen.com

Czas przybliżyć sylwetkę kolejnego klasyka designu. Dziś przyjrzymy się duńskiemu architektowi i projektantowi wnętrz, Arne Jacobsen’owi (1902 – 1971), uznawanego za ojca duńskiego wzornictwa.

ant chair

Krzesło Ant, fritzhansen.com

Arne Jacobsen działał w Kopenhadze. Był twórcą sztuki użytkowej, ale także (a może nawet przede wszystkim) projektantem gmachów użyteczności publicznej i licznych osiedli. Mimo, że  nie lubił, jak określano go mianem designera (czuł się bardziej architektem), my  skupimy się właśnie na projektach jego mebli.

Studiował w Szkole Technicznej oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Młody Jacobsen był nagradzany na licznych wystawach jeszcze jako student ASP, gdzie został dostrzeżony. Rozgłos przyniósł mu projekt krzesła, który do złudzenia przypomina kształtem korpus mrówki (słynny model Ant, z trzema nogami. Zdjęcie obok). Krzesło zostało zaprojektowane z myślą o właścicielach niewielkich mieszkań, którzy – wg projektanta – potrzebowali krzesła lekkiego i niedrogiego.

jacobsen

Arne Jacobsen, arne-jacobsen.com

Krzesło Ant doskonale oddaje to, jakiej idei hołdował Jacobsen – chciał by jego projekty były eleganckie, oszczędne w formie i wygodne. W zgodzie z tą maksymą powstały inne kultowe projekty: fotel Egg ( z ang. jajko), krzesło Swan (z ang. Łabędź), stołek Dot (z ang. kropka), czy krzesła Series 7 (z ang. seria 7).

 

 Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!