Bauhaus – prosto, przestronnie i funkcjonalnie

Cóż to takiego, ten Bauhaus? Jeśli nie mieliście okazji słyszeć o tym stylu, już spieszę z wytłumaczeniami. Jeżeli ponad wszystko cenicie sobie proste formy, funkcjonalność kosztem dekoracyjności oraz przestronne, przepełnione światłem wnętrza, powinniście zainteresować się tym nurtem.

proste przestronne wnętrze

Zdjęcie z katalogu mebli inspirowanych twórczością Florence Knoll.

Na pierwszy rzut oka styl ten niewiele różni się od znanego nam już industrializmu. Pozwólcie więc, że zwrócę Waszą uwagę na kilka charakterystycznych cech Bauhausu. Wcześniej jednak, zapraszam do zapoznania się z jego historią.

przestronny jasny korytarz

Wnętrze szkoły Waltera Gropiusa.

Wszystko zaczęło się w niemieckich miastach: Dessau i Weimarze. To właśnie w nich od 1919 do 1933 roku działała szkoła projektowania pod kierownictwem Waltera Gropiusa, a w późniejszych latach Hannesa Meyera oraz Miesa van der Rohe. Prowadzona przez nich szkoła dała początek funkcjonalizmowi, który całkowicie zrewolucjonizował dwudziestowieczne projektowanie wnętrz, wzornictwo oraz architekturę.

prosty pokój - dwa krzesła, łóżko, biurko

Klasyczne bauhausowe wnętrze.

Bauhaus doskonale określają hasła: “forma wynika z funkcji” oraz “mniej znaczy więcej”. Ten funkcjonalny minimalizm został wypracowany zarówno przez wykładowców, jak i studentów tej słynnej szkoły. Charakterystyczną cechą wszystkich projektów, które wychodziły spod ołówka prekursorów tego stylu, był brak ornamentyki oraz elementów narodowych, co wpłynęło na okrzyknięcie Bauhausu mianem stylu międzynarodowego.

krzesło

Słynne krzesło Wassily, zaprojektowane w 1926 roku przez Marcela Breuera.

futurystyczne krzesło

Krzesło projektu Le Corbusiera z 1928 roku.

krzesło

Krzesło stworzone przez Josefa Albersa w połowie lat ’20.

 

 

Co takiego oryginalnego wnosił Bauhaus do ówczesnych (i obecnych) wnętrz? Przede wszystkim wspomniane wcześniej uproszczenie form mebli oraz dodatków. Prostota stała się znakiem firmowym szkoły. Podobnie jak geometryczne kształty i zwrócenie szczególnej uwagi na wykorzystaniu dostępnych materiałów, by jak najefektywniej zagospodarować wnętrze.

proste meble i nowoczesny obraz na ścianie

Wystrój inspirowany stylem Florence Knoll.

Preferowano geometryczne bryły o proporcjach wyważonych z niezwykłą precyzją. Bauhaus lubował się także w łączeniu zróżnicowanych faktur, np. pofałdowane obok gładkiego, matowe obok błyszczącego (to ostatnie zastąpiło zresztą bogatą ornamentykę, która stosowana była we wcześniejszych stylach). Nowy kierunek artystyczny szybko zaczął zyskiwać popularność na całym świecie.

proste wnętrze

Współczesny projekt sypialni z portfolio pracowni Bauhaus Architects & Associates.

Wraz z wkroczeniem Bauhausu do wnętrz, zabrakło miejsca na tak zwane bibeloty. W myśl głoszonych przez szkołę zasad, wszystkie przedmioty musiały łączyć w sobie funkcję dekoracyjną z użytecznością, która uznawana była za znacznie ważniejszą od zdobień. W ten sposób powstawały proste, przestronne i bardzo funkcjonalne pomieszczenia, a także całe budynki.

projekt budynku w stylu bauhaus

Budynek w stylu Bauhaus zaprojektowany przez studio Pitsou Kedem Architects.

Jak powinien wyglądać nowoczesny projekt pomieszczenia powstały w duchu Bauhausu? Podstawę stanowi duża zalana światłem przestrzeń dzienna z optycznie wydzielonymi strefami o różnych funkcjach. W przestrzeni tej powinny znajdować się jedynie meble o prostych formach. Dodatki należy ograniczyć do minimum, zwłaszcza, jeśli nie spełniają żądnej innej funkcji, poza dekoracyjną. Prostota i funkcjonalizm to podstawowe zasady przy aranżowaniu pomieszczeń w tym stylu.


Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!