Montaż betonu architektonicznego – jak to zrobić?

W zeszłym tygodniu tłumaczyliśmy Wam jak zamontować panele ścienne 3D, a dziś chcielibyśmy przybliżyć tajniki montażu “marmuru XXI wieku” czyli betonu architektonicznego. Zaprezentujemy Wam cztery proste sposoby na zamontowanie płyt z betonu architektonicznego, które ze względu na dużą wagę muszą być przymocowane do ściany nieco bardziej solidnie niż lżejsze panele dekoracyjne 3D. Ale nie martwcie się – również montaż betonu architektonicznego nie sprawi Wam kłopotu.

Płyty z betonu architektonicznego jako tło dla telewizora

Zanim przystąpimy do montażu płyt z betonu architektonicznego w naszym mieszkaniu upewnijmy się, że ściana na której chcemy je montować jest mocna, sztywna i wytrzyma duże obciążenie (około 40 kg/m²). Ściany z innych materiałów – na przykład z płyt kartonowo-gipsowych – należy dodatkowo wzmocnić, aby móc zamontować na nich płyty z betonu architektonicznego.

System niewidoczny na kotwie chemicznej

Montaż płyt betonowych

System niewidoczny na kotwie chemicznej to szybka i prosta metoda na montaż płyt betonowych na ścianach murowanych. W przygotowane otwory montażowe należy za pomocą kotwy chemicznej wkleić trzpień montażowy. Rozstaw elementów mocujących, czyli trzpieni, należy zaznaczyć na ścianie i w zaznaczonych miejscach wywiercić otwory i następnie dokładnie oczyścić je z pyłu. Otwory w ścianie należy wypełnić kotwą chemiczną i zamontować płytę wkładając trzpień w otwór z kotwą. Płyty z betonu architektonicznego można w tym systemie układać na styk lub z zachowaniem dystansu między płytami – zależnie od potrzeb.

Już widzę Wasze przerażone miny po przeczytaniu tej instrukcji! Dla kogoś nieobeznanego z pracami remontowymi może brzmieć to jak czarna magia. Tak naprawdę jednak cały proces jest bardzo prosty. Kotwa chemiczna to specjalny środek służący do wykonywania zamocowań rozmaitych, często ciężkich konstrukcji, popularny w budownictwie. Działa na zasadzie adhezji, czyli połączenia dwóch substancji. Te dwie substancje to zazwyczaj żywica i utwardzacz. Właśnie ich mieszankę wklejamy w otwory montażowe i otwory wywiercone w ścianach. A trzpień montażowy to rodzaj specjalnego bolca, który umożliwi nam umocowanie płyty w ścianie.

System niewidoczny na wieszakach

Montaż płyt betonowych na wieszakach

System niewidoczny na wieszakach jest jedyną metodą montażu, która nie wymaga użycia kleju. Do zamontowania płyt betonowych w tym systemie potrzebne będą śruby i listwy montażowe. Śruby wkręcamy do elementów mocujących znajdujących się w tylnej części płyty betonowej. Następnie dokładnie wymierzamy płytę i zaznaczamy na ścianie wysokości odpowiadające położeniu śrub na płycie.

Montaż płyt betonowych na wieszakach

Montujemy w tych miejscach listwy montażowe. Następnie nasadzamy na listwy płytę betonową i sprawdzamy czy płyta znajduje się we właściwej pozycji. Jeśli nie, korygujemy ułożenie listw montażowych. Kiedy uzyskamy właściwe ułożenie płyty, kołkujemy listwę montażową żeby nie uległa przesunięciu. Na listwach mocujemy płytę betonową. Zamontowane w ten sposób płyty betonowe na ścianę można łatwo zdemontować i zamontować ponownie.

Kotwienie płyt betonowych

Montaż płyt betonowych na kotwy

Montaż płyt na kotwy i klej to dwuetapowy system montażu płyt betonowych. Prace zaczynamy od przyklejenia płyty betonowej do ściany za pomocą kleju. Płyty wyrównujemy i poziomujemy, a następnie przykręcamy je do ściany za pomocą kotew. Jeśli chcemy, możemy dodatkowo zamaskować kotwy. Możliwe sposoby wykończenia widoczne są na obrazku poniżej.

Montaż płyt betonowych na kotwy

Na pierwszym rysunku widać kotwę zamocowaną w systemie standardowym, pozostawioną na płycie, natomiast na kolejnych ilustracjach widać kotwy umieszczone w otworach podfrezowanych. Możemy po prostu pozostawić kotwę we wgłębieniu, ukryć ją pod fugą lub zakryć zaślepką ze stali nierdzewnej.

Klejenie płyt betonowych

montaż płyt betonowych

Część producentów jako metodę montażu poleca również klejenie. Ten wariant montażu płyt betonowych przebiega podobnie jak w przypadku paneli ściennych 3D, choć cały proces nieco się różni. Płyty betonowe na ścianę można montować tylko na powierzchniach szorstkich, surowych. Płyty betonowe nie mogą być klejone na powierzchnie malowane i wykonane z tynków gładkich, wówczas mogą bowiem odpaść od ściany. Montaż zaczynamy od odpowiedniego przygotowania płyt betonowych – tylną powierzchnię, która będzie przylegać do ściany, należy przed montażem zagruntować. Zagruntowania wymaga również ściana, do której będziemy przyklejać panele betonowe.

Do przyklejenia płyt z betonu architektonicznego należy używać kleju cementowego odkształcalnego zalecanego przez producenta. Klej należy nakładać dwuetapowo. Najpierw pokrywamy ścianę warstwą kontaktową, czyli warstwą gładkiej pacy, a potem warstwą klejenia – pacą grzebieniową. Następnie pokrywamy równą warstwą kleju stronę montażową płyt i dopiero wówczas łączymy płyty ze ścianą. Niedopuszczalne jest klejenie płyt na placki – może to spowodować zniszczenie płyty lub też jej odpadnięcie od ściany. Ewentualne zabrudzenia płyt z betonu architektonicznego należy usuwać na bieżąco, żeby nie dopuścić do zaschnięcia kleju na powierzchni płyty.

Pamiętajcie, że przed przystąpieniem do montażu płyt betonowych na ścianę należy zapoznać się z zalecanymi przez konkretnego producenta sposobami montażu, a także polecanymi typami klejów montażowych. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że wybrana metoda montażu będzie odpowiednia do zakupionych przez nas płyt betonowych.

***

Czy po przeczytaniu naszego artykułu czujecie się na siłach, by podjąć wyzwanie i stać się bohaterem swojego domu? Dla tych gotowych do działania i dla tych trochę mniej pewnych mamy jeszcze drobny prezent – zalecenia montażu od współpracujących z nami producentów w formie instrukcji PDF: Contractors, SLABB :) Powodzenia!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
montaż ławki ogrodowej


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

21 komentarzy do wpisu “Montaż betonu architektonicznego – jak to zrobić?”
 1. Milka Listopad 9, 2018 at 07:48 #

  Świetne podpowiedzi, moim zdaniem najlepsze jest to rozwiązanie, które nie wymaga klejenia, szczególnie, że z kotwami chemicznymi nigdy nie miałam do czynienia. A czy wkręty samowiercące byłyby wystarczająco wytrzymałe, czy lepiej skorzystać z innych?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Listopad 9, 2018 at 08:56 #

   To pytanie do producenta wkrętów – od ich wytrzymałości zależy czy i jakie płyty betonowe można na nich powiesić. Jeśli poda Pani producentowi wkrętów parametry swoich płyt, powinien doradzić jaki model wkrętów się do nich nada ;)

    
 2. Artur Listopad 6, 2018 at 21:43 #

  Trochę odkopuję temat.
  Moje pytanie polega na metodzie na wieszak.
  Jakie to maja być wieszaki?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Listopad 9, 2018 at 09:12 #

   Tak jak opisujemy w artykule – system na wieszakach to połączenie śrub do betonu oraz listew montażowych. Śruby wkręcamy do elementów mocujących znajdujących w tylnej części płyty. Następnie dokładnie wymierzamy płyty i oznaczamy na ścianie ułożenie śrub na płycie – w tych miejscach instalujemy listwy montażowe, na których płyta jest zawieszana.

    
 3. marcin Listopad 4, 2018 at 21:06 #

  Kilka uwag ze swojego podwórka dorzucę… może komuś się przydadzą… Montowałem płyty 60x120x2.5 na ścianie pokrytej tynkiem gipsowym (niestety pomysł płyty betonowych pojawił się duużo po tynkach). Grunt Mapei, klej Mapei Keraflex Maxi S1 (biały). Płyty montowane na plackach. Niestety po jakimś czasie jedna płyty “odeszła”. Przy ściąganiu trzeba było ściągnąć jeszcze 2, które też zaczęły odchodzić. Pościło łączenie ściana-klej. Po ściągnięciu płyty tynk został “podziubany” (młotkiem została ściągnięta wierzchnia warstwa) i zagruntowany – ponownie Mapei. 2 płyty udało się odzyskać (mechaniczne usuwanie kleju). Klej ponownie Mapei Keraflex Maxi. Po kolejnym “jakimś czasie” zaczęły odchodzić kolejne płyty. Po przyjrzeniu się okazało się, że płyty powyginały się (producent “mówi wprost – beton architektoniczny XXX jest najlepszy w Polsce i jest jednym z najlepszych na świecie”). By oszczędzić sobie ponownego ściągania – płyty zostały przytwierdzone wkrętami a na łby przyklejone ozdobne zaślepki. Wiercenie ok. 8 cm od krawędzi (na 2 wiertła, z udarem – i z wyczuciem, nic nie pękło). Po przykręceniu płyty lekko się “wyprostowały”…

  Dodam, że na drugiej ścianie mam płyty tego samego producenta (60X30x1) montowane na grzebień – również nastąpiło częściowe odspoinowanie niektórych płyt (głuche odgłosy przy pukaniu) – na razie zostawiłem jak jest, gdyż nie odpadają :)

  Na koniec moich przygód z betonem arch. dodam, że w najbliższych tygodniach będę montował płyty 90x45x2 (tym razem zakupione w markecie – dobra cena) w łazience. Płyty będą na cienkiej warstwie kleju (aby ułatwić kładzenie) – tym razem tynk cementowy – niemniej dodatkowo użyte będą śruby + podkładki stożkowe nierdzewne (opcja dużo tańsza niż wspomniane wcześniej zaślepki ozdobne).

  Miłośnikom betonu życzę powodzenia w montażu! ;)

   
  • Damian Kwiecień 13, 2019 at 15:53 #

   Dokładnie identyczną sytuację miałem

    
  • Mariusz z Bydzi Styczeń 24, 2019 at 16:23 #

   Dorzucę swoje 5 groszy ? we wrześniu 18 roku montowalem u siebie w nowym domku płyty na ścianie o powierz i ponad 10m kw. Płyty 80×40 z popularnego francuskiego Markt. Budował. Wyszlo 6,5 płyty w górę i 5 na szerokości. Klejone poleconym klejem cementowym na ścianę z keramzytu z gladzia developerska ? która została pobruzdowana… Po około 2 tygodniach kilka płyt zaczęło się odklejac, zawsze z jednej ze stron płyty. POTWIERDZIŁO SIĘ ICH WYGINANIE W BANAN. Z każdym tygodniem było ich coraz więcej. W grudniu doszło do sytuacji że spadły na ziemię pierwsze sztuki rozbijajac się na kawałeczki oraz zostawiając ślady na desce podłogowej. W między czasie systematycznie ściągnąłem całe luźne płyty i ponownie klejilem je na oczyszczona, zagruntowana ścianę na klej MAMUT z tuby. Efekt jest taki że klej trzyma dużo lepiej ale płyty są delikatnie powyginane w tzw. banan i to jest niewątpliwie ich wada!!! Efekt wizualny na ścianie bardzo pozytywny. Same płyty jednak wymagają powinny zostać dopracowane przez producentów……

    
 4. michal Wrzesień 16, 2018 at 11:56 #

  Super artykuł! Sam chcę zamontować takie płyty na ścianie pod telewizor. Zastanwiam się czy wiercenie otworu pod telewizor jest możliwe na takim kruchym materiale? Czy potrzebne są specjalne wiertła? Specjalne systemy mocujące?

   
  • michal Wrzesień 16, 2018 at 11:59 #

   Dodam jeszcze że płyty chciałbym zamontować na klej.

    
   • Natalia z Meblobranie.pl Wrzesień 17, 2018 at 11:42 #

    Jak najbardziej można wiercić w płytach betonowych. Należy zachować bezpieczną odległość od krawędzi (minimum 5 cm). Wiercenie zaczynamy małym wiertłem, a następnie rozwiercamy większym. Wiercimy bez udaru. Śruby od systemu mocowania muszą być umieszczone w ścianie, a nie w płycie, dlatego przy montowaniu systemu mocującego telewizora trzeba zastosować odpowiednio długie śruby.

     
 5. Asia Wrzesień 10, 2018 at 17:29 #

  Czy po zamontowaniu płyt betonowych na ścianie należy je zaimpregnowac? Ponieważ fachowiec zainpregnowal jo, zrobił to natryskowa i zostały plamy, kropki, ciężko to nazwać.

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Wrzesień 11, 2018 at 10:16 #

   Impregnacja płyt betonowych we wnętrzach nie jest obowiązkowa, poza miejscami, w których płyty narażone są na działanie wody czy wilgoci, na przykład w kuchniach czy łazienkach. Impregnat może niestety nieco zmieniać (przyciemniać) kolor płyt.

    
 6. Julia Marzec 6, 2018 at 16:25 #

  Świetny fachowo napisany artykuł! Bardzo dziękuję! U mnie kilka tygodniu temu zostały zamontowane płyty betonowe (160×90, a więc spore) na sam klej i jednego pięknego dnia spadła jedna na moją piękną podłogę. Teraz już wiem dlaczego…. polecam wszystkim laikom ale też fachowcom przeczytać dany artykuł dla własnego bezpieczeństwa :)

   
  • Anna Lipiec 24, 2018 at 21:51 #

   Witam, mam położone na ścianie płyty z betonu architektonicznego. Po kilku miesiącach 1 z płyt spadła. Okazało się, że firma montująca beton nie zagruntowała ściany. Płyty klejone były na klej metodą na grzebień. Obawiam się że kolejne płyty będą spadać ze ściany. Proszę o pomoc w jaki sposób można wzmocnić beton nie demontując go.

    
   • Natalia z Meblobranie.pl Lipiec 25, 2018 at 10:51 #

    Witam,
    obawiam się, że niestety nie da się już naprawić złego montażu, a możliwe że i uratować samych płyt. Trzeba by zdemontować całość i zamontować na nowo, a istnieje spore ryzyko, że w trakcie demontażu płyty się uszkodzą. Po demontażu trzeba by usunąć klej, a potem najlepiej zamontować całość na kotwy – nie ma pewności czy po położeniu nowego kleju na płyty, gdzie już był klej, całość odpowiednio zwiąże. Radzilibyśmy zwrócić się bezpośrednio do fachowca specjalizującego się w montażu betonu architektonicznego – być może po obejrzeniu ściany na miejscu znajdzie on sposób na uratowanie dekoracji.
    Pozdrawiam

     
 7. Anna Grudzień 18, 2016 at 09:16 #

  Witam,

  proszę o informację czy montaż płyt betonowych o rozmiarze 50×100 cm może być wykonany tylko samym klejem.Montaż dotyczy ściany betonowej o wysokości 6 metrów. Czy można zastosować klej do np. granitu , glazury firmy Mapei P 9?

  Pozdrawiam
  Anna

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Grudzień 19, 2016 at 10:38 #

   Wybór sposobu montażu jest zależny przede wszystkim od dwóch czynników: producenta płyt betonowych (każdy ma swoje zalecenia, z którymi należy się zapoznać, ponieważ od nich zależy ewentualne uznanie gwarancji na płyty – na naszej stronie można je znaleźć przy opisach produktów) i ciężaru płyt (który jest zależny m.in. od grubości – nie wiemy czy w tym wypadku chodzi o lekkie płyty 8 mm czy może ciężkie 30 mm). Bez tych informacji nie da się określić czy płyty betonowe mogą być zamontowane jedynie klejem.

   Jeśli chodzi o drugą część pytania to ściana, na której będą montowane płyty, koniecznie musi być zagruntowana i nie może być malowana ani wykończona tynkami gładkimi. Jeden z naszych producentów do montażu płyt zaleca kleje klasy C2TES1 lub C2TES2, czyli kleje odkształcalne. Klej zaproponowany przez Panią nie spełnia tego warunku – to klej klasy C2TE. Z oferty firmy Mapei wymaganiom odpowiadałyby niektóre kleje z serii Keraflex i Ultralite (informacje o klasie konkretnych klejów zawarte są w kartach technicznych produktów, można je też znaleźć na opakowaniach).

   Tyle mogę powiedzieć na podstawie podanych przez Panią informacji. Żeby dodać coś bardziej szczegółowego potrzebowałabym konkretnych informacji o producencie i parametrach technicznych płyt. Jeśli myśli Pani o jakichś płytach z naszej oferty proszę podesłać link – wówczas będę mogła odpowiedzieć konkretniej albo dopytać o szczegóły współpracujących z nami producentów.

    
 8. Dorota Wrzesień 8, 2016 at 00:44 #

  Witam, proszę mi podpowiedzieć w jakiś sposób usunąć z płyt tluste plamy, które zostawił monter TV??? Pozdrawiam serdecznie

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Wrzesień 8, 2016 at 10:03 #

   Oj, to ciężka sprawa. Wiele zależy od tego, jakie płyty betonowe ma Pani na ścianie (zastosowana przez producenta mieszanka, impregnacje itd.). Na pewno nie wolno używać na plamy żadnych chemicznych środków – płyty mogłyby się pod ich wpływem odbarwić. Może Pani spróbować usunąć plamy dość uniwersalną metodą, mieszanką wody i płynu do mycia naczyń. Przygotowujemy ją w stosunku 1:3 – jedna cześć płynu na trzy części wody. Taki preparat nakładamy na plamę i zostawiamy na godzinę, a następnie delikatnie go spłukujemy i dokładnie wycieramy płytę. Jeśli plamy nie znikną można spróbować powtórzyć proces. Jednak zanim zastosuje Pani tę metodę do usunięcia plam, lepiej najpierw przetestować ją w mało widocznym miejscu – np. za szafką – żeby mieć pewność, że takie czyszczenie nie zniszczy płyt.
   Życzę powodzenia i proszę dać znać, czy płyty udało się wyczyścić!

    
 9. Grzesiek Sierpień 4, 2016 at 10:53 #

  A jaki klej polecacie do przyklejania płyt bezpośrednio do ściany? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Sierpień 4, 2016 at 11:35 #

   Do przyklejania płyt betonowych najlepiej używać kleju polecanego przez konkretnego producenta płyt. Na ogół są to kleje cementowe – na przykład współpracujący z nami producent SLABB zaleca używanie tylko klejów cementowych klasy C2TES1 lub C2TES2.

   Przy wyborze kleju należy zwracać uwagę na jego przyczepność – na to jaki ciężar jest w stanie utrzymać. Jeśli chodzi o skład, to nie mogą to być tzw. tłuste kleje, które mogłyby spowodować powstawanie odbarwień na płytach. I oczywiście trzeba zwrócić uwagę na wytyczne danego producenta – praktycznie każdy posiada swoją instrukcję montażu. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci jako warunek gwarancji podają zastosowanie do montażu polecanych przez nich klejów.

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!