Montaż betonu architektonicznego – jak to zrobić?

W zeszłym tygodniu tłumaczyliśmy Wam jak zamontować panele ścienne 3D, a dziś chcielibyśmy przybliżyć tajniki montażu “marmuru XXI wieku” czyli betonu architektonicznego. Zaprezentujemy Wam cztery proste sposoby na zamontowanie płyt z betonu architektonicznego, które ze względu na dużą wagę muszą być przymocowane do ściany nieco bardziej solidnie niż lżejsze panele dekoracyjne 3D. Ale nie martwcie się – również montaż betonu architektonicznego nie sprawi Wam kłopotu.

Płyty z betonu architektonicznego jako tło dla telewizora

Zanim przystąpimy do montażu płyt z betonu architektonicznego w naszym mieszkaniu upewnijmy się, że ściana na której chcemy je montować jest mocna, sztywna i wytrzyma duże obciążenie (około 40 kg/m²). Ściany z innych materiałów – na przykład z płyt kartonowo-gipsowych – należy dodatkowo wzmocnić, aby móc zamontować na nich płyty z betonu architektonicznego.

System niewidoczny na kotwie chemicznej

Montaż płyt betonowych

System niewidoczny na kotwie chemicznej to szybka i prosta metoda na montaż płyt betonowych na ścianach murowanych. W przygotowane otwory montażowe należy za pomocą kotwy chemicznej wkleić trzpień montażowy. Rozstaw elementów mocujących, czyli trzpieni, należy zaznaczyć na ścianie i w zaznaczonych miejscach wywiercić otwory i następnie dokładnie oczyścić je z pyłu. Otwory w ścianie należy wypełnić kotwą chemiczną i zamontować płytę wkładając trzpień w otwór z kotwą. Płyty z betonu architektonicznego można w tym systemie układać na styk lub z zachowaniem dystansu między płytami – zależnie od potrzeb.

Już widzę Wasze przerażone miny po przeczytaniu tej instrukcji! Dla kogoś nieobeznanego z pracami remontowymi może brzmieć to jak czarna magia. Tak naprawdę jednak cały proces jest bardzo prosty. Kotwa chemiczna to specjalny środek służący do wykonywania zamocowań rozmaitych, często ciężkich konstrukcji, popularny w budownictwie. Działa na zasadzie adhezji, czyli połączenia dwóch substancji. Te dwie substancje to zazwyczaj żywica i utwardzacz. Właśnie ich mieszankę wklejamy w otwory montażowe i otwory wywiercone w ścianach. A trzpień montażowy to rodzaj specjalnego bolca, który umożliwi nam umocowanie płyty w ścianie.

System niewidoczny na wieszakach

Montaż płyt betonowych na wieszakach

System niewidoczny na wieszakach jest jedyną metodą montażu, która nie wymaga użycia kleju. Do zamontowania płyt betonowych w tym systemie potrzebne będą śruby i listwy montażowe. Śruby wkręcamy do elementów mocujących znajdujących się w tylnej części płyty betonowej. Następnie dokładnie wymierzamy płytę i zaznaczamy na ścianie wysokości odpowiadające położeniu śrub na płycie.

Montaż płyt betonowych na wieszakach

Montujemy w tych miejscach listwy montażowe. Następnie nasadzamy na listwy płytę betonową i sprawdzamy czy płyta znajduje się we właściwej pozycji. Jeśli nie, korygujemy ułożenie listw montażowych. Kiedy uzyskamy właściwe ułożenie płyty, kołkujemy listwę montażową żeby nie uległa przesunięciu. Na listwach mocujemy płytę betonową. Zamontowane w ten sposób płyty betonowe na ścianę można łatwo zdemontować i zamontować ponownie.

Kotwienie płyt betonowych

Montaż płyt betonowych na kotwy

Montaż płyt na kotwy i klej to dwuetapowy system montażu płyt betonowych. Prace zaczynamy od przyklejenia płyty betonowej do ściany za pomocą kleju. Płyty wyrównujemy i poziomujemy, a następnie przykręcamy je do ściany za pomocą kotew. Jeśli chcemy, możemy dodatkowo zamaskować kotwy. Możliwe sposoby wykończenia widoczne są na obrazku poniżej.

Montaż płyt betonowych na kotwy

Na pierwszym rysunku widać kotwę zamocowaną w systemie standardowym, pozostawioną na płycie, natomiast na kolejnych ilustracjach widać kotwy umieszczone w otworach podfrezowanych. Możemy po prostu pozostawić kotwę we wgłębieniu, ukryć ją pod fugą lub zakryć zaślepką ze stali nierdzewnej.

Klejenie płyt betonowych

montaż płyt betonowych

Część producentów jako metodę montażu poleca również klejenie. Ten wariant montażu płyt betonowych przebiega podobnie jak w przypadku paneli ściennych 3D, choć cały proces nieco się różni. Płyty betonowe na ścianę można montować tylko na powierzchniach szorstkich, surowych. Płyty betonowe nie mogą być klejone na powierzchnie malowane i wykonane z tynków gładkich, wówczas mogą bowiem odpaść od ściany. Montaż zaczynamy od odpowiedniego przygotowania płyt betonowych – tylną powierzchnię, która będzie przylegać do ściany, należy przed montażem zagruntować. Zagruntowania wymaga również ściana, do której będziemy przyklejać panele betonowe.

Do przyklejenia płyt z betonu architektonicznego należy używać kleju cementowego odkształcalnego zalecanego przez producenta. Klej należy nakładać dwuetapowo. Najpierw pokrywamy ścianę warstwą kontaktową, czyli warstwą gładkiej pacy, a potem warstwą klejenia – pacą grzebieniową. Następnie pokrywamy równą warstwą kleju stronę montażową płyt i dopiero wówczas łączymy płyty ze ścianą. Niedopuszczalne jest klejenie płyt na placki – może to spowodować zniszczenie płyty lub też jej odpadnięcie od ściany. Ewentualne zabrudzenia płyt z betonu architektonicznego należy usuwać na bieżąco, żeby nie dopuścić do zaschnięcia kleju na powierzchni płyty.

Pamiętajcie, że przed przystąpieniem do montażu płyt betonowych na ścianę należy zapoznać się z zalecanymi przez konkretnego producenta sposobami montażu, a także polecanymi typami klejów montażowych. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że wybrana metoda montażu będzie odpowiednia do zakupionych przez nas płyt betonowych.

***

Czy po przeczytaniu naszego artykułu czujecie się na siłach, by podjąć wyzwanie i stać się bohaterem swojego domu? Dla tych gotowych do działania i dla tych trochę mniej pewnych mamy jeszcze drobny prezent – zalecenia montażu od współpracujących z nami producentów w formie instrukcji PDF: Contractors, SLABB :) Powodzenia!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
montaż ławki ogrodowej


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

7 komentarzy do wpisu “Montaż betonu architektonicznego – jak to zrobić?”
 1. Julia Marzec 6, 2018 at 16:25 #

  Świetny fachowo napisany artykuł! Bardzo dziękuję! U mnie kilka tygodniu temu zostały zamontowane płyty betonowe (160×90, a więc spore) na sam klej i jednego pięknego dnia spadła jedna na moją piękną podłogę. Teraz już wiem dlaczego…. polecam wszystkim laikom ale też fachowcom przeczytać dany artykuł dla własnego bezpieczeństwa :)

   
 2. Anna Grudzień 18, 2016 at 09:16 #

  Witam,

  proszę o informację czy montaż płyt betonowych o rozmiarze 50×100 cm może być wykonany tylko samym klejem.Montaż dotyczy ściany betonowej o wysokości 6 metrów. Czy można zastosować klej do np. granitu , glazury firmy Mapei P 9?

  Pozdrawiam
  Anna

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Grudzień 19, 2016 at 10:38 #

   Wybór sposobu montażu jest zależny przede wszystkim od dwóch czynników: producenta płyt betonowych (każdy ma swoje zalecenia, z którymi należy się zapoznać, ponieważ od nich zależy ewentualne uznanie gwarancji na płyty – na naszej stronie można je znaleźć przy opisach produktów) i ciężaru płyt (który jest zależny m.in. od grubości – nie wiemy czy w tym wypadku chodzi o lekkie płyty 8 mm czy może ciężkie 30 mm). Bez tych informacji nie da się określić czy płyty betonowe mogą być zamontowane jedynie klejem.

   Jeśli chodzi o drugą część pytania to ściana, na której będą montowane płyty, koniecznie musi być zagruntowana i nie może być malowana ani wykończona tynkami gładkimi. Jeden z naszych producentów do montażu płyt zaleca kleje klasy C2TES1 lub C2TES2, czyli kleje odkształcalne. Klej zaproponowany przez Panią nie spełnia tego warunku – to klej klasy C2TE. Z oferty firmy Mapei wymaganiom odpowiadałyby niektóre kleje z serii Keraflex i Ultralite (informacje o klasie konkretnych klejów zawarte są w kartach technicznych produktów, można je też znaleźć na opakowaniach).

   Tyle mogę powiedzieć na podstawie podanych przez Panią informacji. Żeby dodać coś bardziej szczegółowego potrzebowałabym konkretnych informacji o producencie i parametrach technicznych płyt. Jeśli myśli Pani o jakichś płytach z naszej oferty proszę podesłać link – wówczas będę mogła odpowiedzieć konkretniej albo dopytać o szczegóły współpracujących z nami producentów.

    
 3. Dorota Wrzesień 8, 2016 at 00:44 #

  Witam, proszę mi podpowiedzieć w jakiś sposób usunąć z płyt tluste plamy, które zostawił monter TV??? Pozdrawiam serdecznie

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Wrzesień 8, 2016 at 10:03 #

   Oj, to ciężka sprawa. Wiele zależy od tego, jakie płyty betonowe ma Pani na ścianie (zastosowana przez producenta mieszanka, impregnacje itd.). Na pewno nie wolno używać na plamy żadnych chemicznych środków – płyty mogłyby się pod ich wpływem odbarwić. Może Pani spróbować usunąć plamy dość uniwersalną metodą, mieszanką wody i płynu do mycia naczyń. Przygotowujemy ją w stosunku 1:3 – jedna cześć płynu na trzy części wody. Taki preparat nakładamy na plamę i zostawiamy na godzinę, a następnie delikatnie go spłukujemy i dokładnie wycieramy płytę. Jeśli plamy nie znikną można spróbować powtórzyć proces. Jednak zanim zastosuje Pani tę metodę do usunięcia plam, lepiej najpierw przetestować ją w mało widocznym miejscu – np. za szafką – żeby mieć pewność, że takie czyszczenie nie zniszczy płyt.
   Życzę powodzenia i proszę dać znać, czy płyty udało się wyczyścić!

    
 4. Grzesiek Sierpień 4, 2016 at 10:53 #

  A jaki klej polecacie do przyklejania płyt bezpośrednio do ściany? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Sierpień 4, 2016 at 11:35 #

   Do przyklejania płyt betonowych najlepiej używać kleju polecanego przez konkretnego producenta płyt. Na ogół są to kleje cementowe – na przykład współpracujący z nami producent SLABB zaleca używanie tylko klejów cementowych klasy C2TES1 lub C2TES2.

   Przy wyborze kleju należy zwracać uwagę na jego przyczepność – na to jaki ciężar jest w stanie utrzymać. Jeśli chodzi o skład, to nie mogą to być tzw. tłuste kleje, które mogłyby spowodować powstawanie odbarwień na płytach. I oczywiście trzeba zwrócić uwagę na wytyczne danego producenta – praktycznie każdy posiada swoją instrukcję montażu. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci jako warunek gwarancji podają zastosowanie do montażu polecanych przez nich klejów.

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!