Beton architektoniczny i jego tajniki – rozmowa z manufakturą SLABB

Manufaktura SLABB to polska firma zajmująca się wytwarzaniem elementów wykonanych z betonu architektonicznego. Jej produkty tworzone są ręcznie przez doświadczonych rzemieślników. Mimo stosunkowo niedługiego stażu (manufaktura działa na rynku od lutego 2016 roku) firmie udało się już osiągnąć sporo sukcesów. Wśród innych producentów betonu architektonicznego manufaktura SLABB wyróżnia się innowacyjnymi projektami, wysoką jakością produktów i dużym szacunkiem dla pracy ludzkich rąk. Dlatego to właśnie manufakturze SLABB postanowiliśmy zadać kilka pytań o beton architektoniczny i jego tajniki. Zainteresowani? Zapraszamy do lektury!

Rzemieślnicy SLABB przy pracy.

Czym właściwie jest beton architektoniczny? I czym różni się od betonu tradycyjnego?

Beton architektoniczny od betonu tradycyjnego różni przede wszystkim estetyka wykonania. Powierzchnie betonowe wyprodukowane w manufakturze SLABB z powodzeniem mogą posłużyć do aranżacji nawet najbardziej ekskluzywnych wnętrz. Nie ma konieczności, aby – po umieszczeniu w miejscu docelowym – przykrywać je warstwą tynku lub innym materiałem wykończeniowym.

Dekory betonowe SLABB

Beton architektoniczny to surowiec, z którego coraz chętniej korzystają profesjonalni architekci wnętrz oraz klienci indywidualni. Na tą sytuację w głównej mierze wpływ ma fakt, że jest to tworzywo bardzo uniwersalne. Z powodzeniem może posłużyć jako materiał wykończeniowy zarówno na ścianie, jak i posadzce. Szerokie spektrum zastosowań oraz niezwykła trwałość to bez wątpienia największe zalety betonu architektonicznego. Jednakże jego wyprodukowanie to bardzo skomplikowany proces. Zwłaszcza w sytuacji, w której firma decyduje się nie tylko na tworzenie standardowych płyt betonowych na ścianę, ale również bardziej skomplikowanych elementów takich jak schody, donice czy nawet umywalki i meble.

Przygotowywanie siatki wzmacniającej płyty

Jak tworzy się beton architektoniczny i jakie materiały są potrzebne do produkcji?

Podstawowym czynnikiem, który ma wpływ na jakość i wygląd oferowanych produktów bez wątpienia jest sposób przygotowania mieszanki betonowej. W zależności od jej przeznaczenia proporcje użytych materiałów ulegają zmianie, a szczegółowy przepis to jedna z największych tajemnic każdej firmy zajmującej się produkcją elementów wykonanych z betonu architektonicznego.

Tworzenie mieszanki betonowej

Podstawowe składniki betonu to spoiwo hydrauliczne, kruszywo i woda. Spoiwo, czyli cement lub cement z dodatkami mineralnymi, po zmieszaniu z wodą tworzy zaczyn, który na skutek fizyko-chemicznych reakcji twardnieje i powoduje wiązanie mieszanki. Woda, oprócz zapewnienia możliwości wiązania cementu, nadaje też mieszance odpowiednią konsystencję. Kruszywo (piasek lub żwir) jest materiałem wypełniającym, a jego frakcje (czyli średnice ziaren) dobiera się w zależności od wymaganych cech betonu. Te trzy główne składniki dozowane w odpowiednich proporcjach pozwalają stworzyć beton o różnej gęstości i odmiennych klasach.

Płyty betonowe schnące w formach

Co decyduje o jakości produktów z betonu architektonicznego? Jaki jest przepis na sukces w tej branży?

Aby odnieść sukces w produkcji trwałych elementów betonowych, niezbędne jest osiągnięcie pewnej powtarzalności, którą gwarantuje jedynie duże doświadczenie. W tej branży idealnie sprawdza się twierdzenie, że to właśnie trening czyni mistrza. Nie ma żadnej drogi na skróty ani podręczników, które dostarczą niezbędnej wiedzy. Tylko tysiące metrów kwadratowych wylanego betonu pozwoli na tworzenie produktów, które będą osiągać zadowalające parametry.

tworzenie betonu architektonicznego

Rynek materiałów służących do wyposażania wnętrz jest bardzo wysycony. Olbrzymia konkurencja i coraz większy dostęp do różnego typu surowców sprawiają, że jedynie firmy, które w swoim asortymencie posiadają nie tylko trwałe, ale również oryginalne produkty, mają szanse się wybić i zaistnieć. Odwołując się do tego stwierdzenia może się wydawać, że staż firmy SLABB jest stosunkowo krótki. Jednakże w trakcie powstawania organizacja zdecydowała się postawić na pracowników, którzy w tak zwanej „branży betonowej” posiadają co najmniej kilkuletnie doświadczenie. Dzięki takiej strategii manufaktura szybko zdobywa popularność, a z jej usług korzystają coraz to większe rzesze klientów. Wśród nich znajdziemy nie tylko inwestorów prywatnych, ale również ogromne firmy zajmujące się pośrednictwem w sprzedaży produktów do aranżacji wnętrz.

tworzenie formy na betonowe dekory

Projektanci wciąż zauważają, że ze względu na swoją plastyczność, beton architektoniczny pozwala na tworzenie elementów w pełni zgodnych z założeniami architektów. Jednakże uzyskanie odpowiedniego produktu ściśle uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej technologii oraz harmonogramu wykonywanych prac. W technologii betonów można zauważyć, że beton stał się materiałem wszechstronnym, skonstruowanym zarówno do kształtowania nowoczesnych i wymagających inżynierskich konstrukcji betonowych, monolitycznych i prefabrykowanych, jak również do konstrukcji wysublimowanych form architektonicznych czy imitacji kamienia.

Jak wygląda proces produkcji betonu architektonicznego i z jakimi trudnościami muszą się zmagać rzemieślnicy?

Praca z betonem architektonicznym nie należy do najłatwiejszych. Waga surowca jest bardzo duża, a to sprawia, że przygotowywanie płyt betonowych oraz innych elementów to zadanie wyłącznie dla osób posiadających wysoką tężyznę fizyczną. W zależności od użytych składników waga jednego m2 waha się w granicach od 25 do nawet 40 kilogramów.

tworzenie betonu architektonicznego

Proces produkcji rozpoczyna się od przygotowania mieszanki betonowej, której elementy – w odpowiednich proporcjach – należy umieścić w specjalnie do tego przygotowanym mieszalniku. Powstałą mieszankę – w niektórych przypadkach – umieszcza się następnie na stole wibracyjnym. Później surowiec wlewa się do form, w których produkty nabierają swoich kształtów. Po wyjęciu z form, każdy z wyprodukowanych elementów, co najmniej przez kilka dni musi być przechowywany w odpowiednich warunkach wilgotności, aby beton odpowiednio się związał i nadał produktom końcowy kształt oraz odpowiednią trwałość.

Smarowanie płyt wodą - jeden z etapów przygotowania produktów

Tworzenie elementów betonowych jest bardzo skomplikowane, dlatego niewiele przedsiębiorstw decyduje się na organizację całego procesu samodzielnie. Manufaktura SLABB należy do nielicznego grona firm, które w obrębie swoich własnych zasobów są w stanie przeprowadzić cały cykl produkcji.

W jaki sposób działa manufaktura SLABB? Jak przygotowujecie produkty dla klientów?

Ze względu na charakter wytwarzanych elementów wszystkie z nich przygotowywane są na indywidualne zamówienie klientów. W ten sposób pracownicy są w stanie zrealizować zlecenie, które w pełni zostanie dopasowane do potrzeb odbiorców, takich jak konkretny rozmiar oraz sposób wykonania. Uzyskanie odpowiedniej ilość wżerów czy też odcieni produktów to jedne z podstawowych elementów, na które zwracają uwagę potencjalni konsumenci. Manufaktura SLABB oferuje swoim nabywcom szeroki asortyment, w którym znajdują się elementy wyposażenia każdego pomieszczenia tradycyjnego domu.

Płyty betonowe w trakcie przygotowania - rozkładanie betonu w formie.

W waszej ofercie można znaleźć designerskie wzory płytek 3D. Czy planujecie jakieś nowe działania w związku z tymi produktami?

Niewiele firm z branży zajmującej się produkcją betonu architektonicznego ma możliwość wzięcia udziału w wystawach organizowanych wyłącznie dla architektów. Jednakże nowoczesny design oferowanych produktów to bardzo ważny element filozofii manufaktury SLABB. Organizacja często współpracuje z lokalnymi artystami, którzy specjalnie dla niej przygotowują projekty płytek.

tworzenie nowych wzorów płyt betonowych

***

Jakie macie wrażenia po przeczytaniu wywiadu? A może o coś chcielibyście dopytać manufakturę SLABB? Czekamy na Wasze komentarze!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
ławki parkowe cennik betonowe


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Beton architektoniczny i jego tajniki – rozmowa z manufakturą SLABB”
  1. Manufaktura SLABB Listopad 3, 2016 at 19:28 #

    Ze względu na charakterystykę materiału, z którym pracujemy wszystkie przepisy BHP spełniane są w 100%. Dbamy o naszych pracowników i bardzo cenimy ich umiejętności, które są podstawową wartością manufaktury Slabb. Nie wszystkie etapy produkcji przedstawione na fotografiach mają pełne pokrycie z rzeczywistością. Prosimy pamiętać, że zdjęcia przede wszystkim są materiałem marketingowym. W razie jakichkolwiek wątpliwości i szczegółowych pytań oczywiście pozostajemy do dyspozycji.

     
  2. gizmo Listopad 3, 2016 at 09:04 #

    a o przepisach BHP zapomnieliście …?

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!