Beton w aranżacji wnętrza

Trendy wnętrzarskie zmieniają się wraz z nadejściem kolejnego sezonu – niektóre rozwiązania nabierają jednak ponadczasowego charakteru i stosowane są niezależnie od aktualnych tendencji. Zazwyczaj najtrwalsze i zawsze modne okazują się tradycyjne materiały – drewno, kamień i… beton! Surowy, szary, a jednak często stosowany, zwłaszcza w awangardowych, nowoczesnych wnętrzach.

Stół Victoria na tle betonowej ściany

Beton – mocny akcent we wnętrzu

Aranżacje z dodatkiem betonowych elementów dają naprawdę szerokie pole działania. Możemy postawić na mocny akcent, wykańczając podłogę lub sufit betonowymi płytami, lub zdecydować się na surowe schody. Równie efektownie wyglądała będzie też betonowa ściana lub betonowy słup.

Beton w lofcie Beton i szkło Beton w mieszkaniu

Betonowa okładzina ścienna

Zainteresowanie betonem spowodowało, że pojawiły się materiały ułatwiające wykorzystanie tego tworzywa. Jedno z prostszych rozwiązań stanowią betonowe płyty, które stosuje się jako okładzinę ścian. Istnieją różne rodzaje płyt – gładkie, z ramką lub z otworami, wyglądającymi na otwory w grubych nośnych płytach z betonu. Płyty można przyklejać, mocować w systemie fasadowym lub kotwić. Dodatkowo możemy zdecydować się na płyty jaśniejsze bądź ciemniejsze – dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych, jasnoszarym i antracytowym.

Beton w salonie Beton w sypialni Beton w salonie

Zamiast płytek – beton dekoracyjny

Beton możemy zastosować też w kuchni, zamiast tradycyjnych płytek na ścianie. Jeśli nie chcemy prawdziwego betonu, możemy zdecydować się na jego imitację – płyty betonowe, tynk mineralno-gliniany czyli tzw. beton dekoracyjny lub wodoodporny tynk wapienny. Musimy jednak pamiętać, że tynk musi być oszlifowany i wypolerowany, a beton zaimpregnowany. Trzeba jednak przyznać, że to materiał na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – przedpokoju, salonie, sypialni, kuchni, a nawet łazience.

Beton w sypialni kuchnia w betonowych płytach Beton w łazience

Beton i drewno

Beton idealnie komponuje się z drewnem. Zastosowanie tych materiałów wprowadzi mocny kontrast, ale jednocześnie nada wnętrzu wyrazistości. Dobre połączenie pozwoli uniknąć wrażenia nieskończonej aranżacji, a zapewni nieszablonowość i oryginalność. Awangardowość tego rozwiązania nie pozwala przejść obok bez emocji – wydaje się, że betonowe akcenty mogą wabić urokiem lub wzbudzać niechęć. Obojętność jest raczej niemożliwa.

Betonowy sufit w przestronnym salonie Salon z betonową ścianą Obraz na betonowej ścianie

Ceramika jak beton

Nowością są także płytki ceramiczne stylizowane na płytki wykonane z betonu. Daniel Ogassian to jeden ze współczesnych designerów, zajmujących się projektowaniem płytek betonowych i stylizowanych na betonowe. Cechują się prostotą i ascetycznością, nie sposób jednak odmówić im swoistego uroku i charakteru.

projekt Daniela Ogassiana projekt Daniela Ogassiana projekt Daniela Ogassiana projekt Daniela Ogassiana projekt Daniela Ogassiana projekt Daniela Ogassiana

A Wy co sądzicie o wykorzystaniu betonu w mieszkaniach? Czy ten materiał sprawdzi się we współczesnym wnętrzu czy raczej jest niemile widziany?


Autor: Ewa z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!