Betonowe ściany – industrialny trend

Moda na betonowe ściany zaczęła się wraz z początkami stylu industrialnego, czyli już w latach 50. XX wieku. Od tego czasu trend rozprzestrzenił się z USA na cały świat i nie stracił nic ze swej świeżości i popularności. Co więcej wszystko wskazuje na to, że popularność betonu architektonicznego zamiast maleć – rośnie. Jak możemy wykorzystać ten trend i dodać naszej aranżacji nieco industrialnego szlifu?

Ściana udekorowana betonem architektonicznym SLABB

Betonowe ściany i co jeszcze?

Styl industrialny wiąże się z pojęciem loftu. Jest to rodzaj mieszkań aranżowanych w przestrzeniach postindustralnych, czyli na przykład w starych fabrykach, zakładach czy warsztatach. Cechują go minimalizm, duże i wysokie przestrzenie oraz odsłonięte elementy techniczne (np. surowe ściany, widoczne elementy konstrukcyjne). Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane w aranżacjach, to oprócz betonu jest to cegła, surowe drewno, metal, szkło. Dzisiaj skupimy się jednak głównie na betonie i jego wykorzystaniu w tego typu aranżacjach.

Mieszkanie udekorowane dekorami betonowymi 3D SLABB

Betonowe płyty na ścianę

Wraz z modą na styl industrialny pojawili się na rynku liczni producenci betonu architektonicznego, czyli wysokiej jakości betonu przeznaczonego do wykorzystywania w aranżacjach mieszkań. Z tego materiału robione są płyty betonowe na ścianę, dekory ścienne betonowe 3D, meble, doniczki ogrodowe i inne akcesoria. Tak uzyskany produkt elegancko się prezentuje, jest łatwy w montażu i doskonale wpasowuje się w industrialne wnętrza. Co ważne, produkty z betonu architektonicznego dostępne są w wielu rodzajach wykończeń (gładkie, porowate, bardzo porowate) i rozmaitych odcieniach szarości (od bieli do czerni), więc możemy zdecydować czy nasza aranżacja ma mieć bardziej lub mniej industrialny charakter.

Dom udekorowany płytami betonowymi na ścianę Contractors

Beton architektoniczny a imitacje

Oprócz oryginalnego betonu architektonicznego, w ofertach wielu producentów znajdziemy też rozmaite imitacje dekoracji czy mebli betonowych. Oryginalny beton architektoniczny jest produktem dość ciężkim oraz trudnym (a więc i droższym) w produkcji, imitacje betonu zaczęły więc powstawać jako zapotrzebowanie na nieco lżejszą i tańszą wersję modnej dekoracji. W dekoracjach ściennych najpopularniejszym produktem są gipsowe imitacje paneli ściennych – o różnicach między materiałami możecie poczytać w naszym artykule Płyty z betonu architektonicznego vs imitacje – natomiast w meblarstwie najpowszechniejszą imitacją jest wykorzystanie płyt laminowanych wykończonych wzorem imitującym beton.

Aranżacja z dekorami betonowymi i meblami betonowymi SLABB

Industrialny trend – jak go wykorzystać?

W jaki sposób możemy dodać naszej aranżacji industrialnego szlifu? Dobrym rozwiązaniem jest udekorowanie ścian płytami z betonu architektonicznego czy dekorami betonowymi 3D. Taka dekoracja dobrze się komponuje z wieloma nowoczesnymi aranżacjami. Jeśli chcemy nadać ścianie prawdziwie industrialnego szlifu, wybierzmy klasyczną szarość. Jeśli wolimy nieco subtelniejsze klimaty, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie bardzo jasnych szarości czy bieli. Warto rozważyć również wprowadzenie do aranżacji betonowych mebli lub mebli z wykończeniem imitującym beton. Beton doskonale łączy się z cegłą, drewnem, metalem, szkłem, a także z meblami w wysokim połysku.

***

Co sądzisz o trendzie na betonowe ściany? Podoba Ci się? A może chciałbyś się podzielić z innymi swoją opinią na temat betonu architektonicznego? Czekam na Twoje komentarze!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!