Błękit we wnętrzu

Obok odcieni żółtego oraz beżu, błękit to chyba najpopularniejszy kolor używany we wnętrzach, zwłaszcza na ścianach. Dlaczego jest tak popularny? Z jakimi kolorami prezentuje się najlepiej i czy faktycznie jest tak “bezpiecznym” kolorem jak zwykliśmy sądzić?

niebieskie wnętrze z drewnianymi elementami

Znaczenie błękitu

Co właściwie symbolizuje błękit? Znaczenie tego koloru zmieniało się przez wieki. Oznaczał czystość, stałość uczuć, trwałość i wierność. Za czasów starożytnych był to najdroższy z barwników – pozyskiwany z kamienia o enigmatycznej nazwie lapis lazuli, o cenie zbliżonej do ceny złota. Kolor ten był wówczas kojarzony z najwyższymi bogami panteonów greckich i egipskich: Zeusem, Ateną, Amonem i Ozyrysem.

niebieski pokój uzupełniony bielą i szarością

Z czasem chrześcijaństwo połączyło kolor niebieski z postacią Maryi. W takim wydaniu błękit stał się symbolem dziewictwa i niepokalania. Okres romantyzmu przypisał błękitom tęsknotę, doskonałość i świeżość uczuć. Kolor ten zaczął być kojarzony z duszą, która przez swoją niematerialność najbliższa była boskim ideałom. Zawsze jednak niebieski symbolizował bezmiar nieba i otwartą przestrzeń.

Wygodny narożnik z funkcją spania StarlingŁóżko jednoosobowe z szufladą SarandaNarzuta Canada

Wpływ koloru niebieskiego na otoczenie

W zależności od wykorzystanego w pomieszczeniu odcienia niebieskiego, barwa ta będzie miała na nas odmienny wpływ. Jasne odcienie błękitu będą działały uspokajająco na przebywające w pomieszczeniu osoby, z kolei bardziej nasycone odcienie pobudzają wyobraźnię. Wyjątkowo dobrym kolorem dla osób chcących pobudzić swoją kreatywność jest błękit morski, czyli niebieski złamany odrobiną zieleni. Takich odcieni lepiej nie stosować w sypialni, bo możemy mieć problemy z zaśnięciem.

Narożnik z funkcją spania i pojemnikiem na pościel Puffin

Kolor niebieski uspokaja emocje i pomaga w komunikacji. Z tego względu dobrze sprawdza się w biurach i miejscach publicznych. Odcienie turkusu działają pobudzająco na umysł i zwiększają kreatywność. W wersji granatowej niebieski wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i niezawodności. Właśnie dlatego odcień ten często wykorzystywany jest w mundurach i ubraniach służbowych.

Fotel Free TM03Fotel Ergohuman Plus KMD35Nowoczesny fotel biurowy Exact

Krzesło Siesta LuccaKrzesło El SolKrzesło Siesta Romeo

Fotel prostyKrzesło skośneKrzesło wąskie

Wykorzystanie błękitów we wnętrzach

Nie powinniśmy przesadzać z użyciem błękitów w pomieszczeniach. Jest to barwa zimna, która w nadmiarze może działać przygnębiająco i nieprzyjaźnie. Dobrym wyjściem jest uzupełnienie niebieskiego o inne barwy. Jeśli stosujemy błękit na ścianach, wybierzmy meble w trochę innym kolorze. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie w pomieszczeniach niebieskich dodatków. W zależności od odcienia niebieski dobrze komponuje się z bielą, żółcią, złotem, czerwienią i fioletem, a także z szarościami.

Doniczka Cozies Keter

Aby nadać wnętrzu marynarskiego klimatu, połączmy go z nieśmiertelną bielą i granatem. Biały w zestawieniu z błękitem pozwoli również na uzyskanie chłodnego wyglądu z nutką elegancji. Połączenie go z głebokimi odcieniami różu, fioletu i zieleni doda mieszkaniu tajemniczości. Taki miks z pewnością ożywi nasze wnętrze. Bardzo dobrze prezentuje się również błękit w towarzystwie czekoladowego brązu i jasnych, piaskowych beżów.

turkusowe fotele w beżowo-brązowym salonie

A Wy jakie macie pomysły na wykorzystanie błękitów we wnętrzach?


Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!