Cegła we wnętrzu – wady i zalety

Cegła to od kilku sezonów niesłabnący trend w aranżacjach wnętrz. Projektanci wnętrz zachwycają się jej uniwersalnością i dużym potencjałem, a właściciele mieszkań – eleganckim wyglądem. Jakie jeszcze zalety ma cegła we wnętrzu? I jakie są jej wady? Przyjrzyjmy się bliżej temu modnemu materiałowi.

wnętrze wykończone cegłą Maurer

Zalety z posiadania cegła we wnętrzu

Do najważniejszych zalet cegły, jako materiału wykończeniowego, należą jej uniwersalność, ponadczasowość i elegancja. Cegła świetnie się sprawdza w klasycznych aranżacjach w stylu rustykalnym czy prowansalskim, a jednocześnie doskonale wpasowuje się w nowoczesne aranżacje industrialne czy loftowe. Z powodzeniem jest też wykorzystywana w aranżacjach skandynawskich czy romantycznych. Efektowność wykończonych cegłą ścian jest oczywista dla każdego, kto choć raz widział wykończone w ten sposób wnętrze.

wnętrze wykończone cegłą Incana

Kolejna zaleta cegły jako dekoracji ściennej to wytrzymałość i duża trwałość. Cegły i dekoracyjne płytki ceglane można z powodzeniem stosować w kuchniach, łazienkach, a także na elewacjach. Cegły odporne są na ogień, wilgoć i mróz. Oczywiście dużo zależy od rodzaju zastosowanej cegły i sposobu jej zabezpieczenia – jeśli zależy nam na dużej trwałości dekoracji powinniśmy wybrać płytki ceglane dekoracyjne o większej grubości, przeznaczonej do wykorzystywania w miejscach narażonych na występowanie szkodliwych czynników.

Kuchnia wykończona płytkami Mauer

Cegła to także dobry izolator termiczny i akustyczny. Cegła kumuluje ciepło i długo je oddaje, a także doskonale odbija dźwięki. Dzięki temu ceglane pomieszczenia lepiej trzymają temperaturę i są lepiej wyciszone. Dekoracje ceglane są też łatwe do utrzymania w czystości – w zaimpregnowaną cegłę nie wnika brud i kurz, a w razie potrzeby można ją wyczyścić miotełką do kurzu czy miękką szmatką. Prawdziwa cegła, wykonana z gliny, wytwarza też przyjazny i korzystny dla człowieka mikroklimat.

Cegła we wnętrzu – wady

Oryginalna cegła jest materiałem, który dużo waży. Żeby nie obciążać delikatnej ściany musimy więc stosować ją z umiarem. Rozwiązaniem są dekoracyjne płytki ceglane z cegły ciętej, które zachowują większość zalet prawdziwej cegły, i dają efekt prawdziwego ceglanego muru. Możemy także zdecydować się na ozdobne płytki imitujące cegłę, wykonywane chociażby z gipsu czy klinkieru. Taka dekoracja jest efektowna i lekka, więc nadaje się do zamontowania nawet na bardziej delikatnych ścianach.

Wnętrze wykończone płytkami ceglanymi Mauer

Klasyczna czerwona cegła może sprawiać, że wnętrza będą się wydawać optycznie pomniejszone. Wynika to z jej mocnej struktury i zdecydowanej kolorystyki. Łatwo jednak możemy zwalczyć ten efekt łącząc cegłę z gładkimi powierzchniami czy delikatnymi dekoracjami w jasnych kolorach, takimi jak panele ścienne 3D czy płyty betonowe na ścianę. Oczywiście wada ta nie dotyczy wnętrz wykończonych białą cegłą – pomalowanie cegły na ten kolor czy też wykorzystanie barwionych w ten sposób płytek optycznie powiększa wnętrze.

wnętrze wykończone cegłą BJM Brick

Do minusów ceglanych dekoracji należy też zróżnicowanie cegieł pod względem właściwości. Każda cegła i dekoracyjna płytka ceglana różnią się od siebie właściwościami termicznymi i akustycznymi, a także wytrzymałością. Jeśli zależy nam na praktycznym aspekcie dekoracji, musimy liczyć się z jej nieco wyższym kosztem. Niektórzy z pewnością uznają też za wadę dość pracochłonny montaż dekoracyjnych płytek ceglanych. Jednak długotrwałość takiej dekoracji, jej efektowność i praktyczność są zdecydowanie tego warte.

***

Co sądzicie o ceglanych dekoracjach? Czy ich zalety równoważą wady? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!