Kultowe projekty, sławni designerzy – Charles & Ray Eames

vitra.com

Plastic Armchair RAR, vitra.com

Przyjrzymy się dziś bliżej amerykańskiemu małżeństwu, które zrewolucjonizowało światowy design. Charles  (1907 – 1978 r.)  i Ray  (1912 – 1988 r.) Eames’owie, to twórcy takich (kultowych!) mebli jak: krzesła Eames Plastic Armchair, Aluminium Chair  i La Chaise, regał Eames Storage Unit, wieszak Hang it all czy fotel Lounge Chair. Eames’owie to jedni z najsłynniejszych i najważniejszych projektantów XX w. Warto poznać ich bliżej.

Przeglądając wnętrzarskie czasopisma, blogi czy portale z pewnością wielokrotnie natykaliście się na meble, które podejrzanie często przewijały się na zdjęciach ;). Być może zastanawialiście się nawet co akurat te modele krzeseł, foteli czy stołów mają w sobie, że pojawiają się w sporej liczbie aranżacji wnętrz. Otóż są kultowe, i już sam ten fakt powinien nasuwać jasną odpowiedź, dlaczego dekoratorzy tak chętnie sięgają po meble zaprojektowane przez małżeństwo Eames’ów.

O walorach estetycznych ich projektów można dyskutować – to kwestia gustu. Nie można im jednak zarzucić braku funkcjonalności i

eames

Charles i Ray Eames, eamesgallery.com

ponadczasowej formy.
Głównym założeniem sławnej pary było tworzenie mebli funkcjonalnych, prostych w formie i oszczędnych w produkcji. Meble miały być tanie. Mottem Eames’ów było: “ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy jak największej liczbie ludzi za jak najmniejsze pieniądze”. Oczywiście po latach idea ta nieco wyblakła, i mimo, że projekty nadal powstają w niezmienionej formie, to po szczytnych ideach dotyczących niskiej ceny nic już nie pozostało. Cóż, kultowe meble, to kultowe meble. Chcesz, to płać ;).

Oprócz mebli, Charles i Ray projektowali również akcesoria do wnętrz, tkaniny, zabawki, lampy, a nawet… domy. Byli wszechstronnie utalentowani – wprowadzali innowacyjne technologie, nowe materiały, kręcili nawet filmy. Ich wkład we współczesną sztukę użytkową jest nieoceniony.

Eames’owie poznali się w Cranbrook Academy of Art (w stanie Michigan). W 1939 roku Charles Eames został dziekanem wydziału

projektowania przemysłowego na tejże uczelni, a rok później zjawiła się na niej absolwentka malarstwa – Ray Kaiser, późniejsza pani Eames.

Charles, jego przyjaciel Eero Saarin pracowali wraz z Ray Kaiser nad innowacyjnym projektem, przygotowywanym na konkurs organizowany przez nowojorskie Museum Of Modern Art Organic design in home furnishing (Wzornictwo organiczne w wyposażeniu domu). Wygrali go dzięki zaprezentowaniu (na przykładzie krzesła Organic Chair)  rewolucyjnej technologii formowania  sklejki i zgrzewania cyklicznego, dzięki któremu łączono metal z drewnem.

eames house

Eames House, eamesgallery.com

Rok później, Charles rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną Catherine Woermann i wraz z nową – Ray Kaiser – przeniósł się do Kaliforni, gdzie rozpoczęli eksperymentowanie z technikami formowania sklejki, a następnie włókna szklanego i aluminium.

W latach czterdziestych Eames’owie zajmowali się również tworzeniem Case Study Houses w ramach projektu, który zakładal budowanie niedrogich domów dla powracających z wojny żołnierzy. W jednym z nich zamieszkali sami designerzy. Ich dom – Case Study No. 8 – z czasem zaczęto nazywać Eames House. Obecnie w domu projektantów mieści się muzeum oraz fundacja ich imienia.

Od lat osiemdziesiątych wyłączne prawo do produkcji mebli Charles’a i Ray Eames’ów (w Europie) ma szwajcarska firma Vitra

Poniżej galeria, w której obejrzycie kilka najbardziej znanych projektów Charles’a i Ray Eames’ów.

 

Zdjęcia zamieszczone w galerii pochodzą ze strony vitra.com

 


Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!