Beton architektoniczny – co to jest?

Beton architektoniczny – co to jest? Z pewnością wielu z Was zadaje sobie to pytanie. W końcu spotykamy się z tym określeniem zarówno w budownictwie, jak i w dekoracji wnętrz. Warto poświęcić temu zagadnieniu dłuższą chwilę i przyjrzeć się nie tylko samej definicji betonu architektonicznego, ale i jego właściwościom oraz tworzonym z betonu architektonicznego produktom.

Płyty Betonowe SLABB

Co to jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny jest to wysokiej jakości beton, tworzony ze specjalnych mieszanek cementu, kruszywa i wody uzupełnionych domieszkami chemicznymi (plastyfikatorami i upłynniaczami). Właściwie wykonany beton architektoniczny cechuje się doskonałym wyglądem, dużą wytrzymałością, łatwością obróbki i montażu oraz niską nasiąkliwością i wysoką ognioodpornością. Z betonu architektonicznego wykonuje się płyty betonowe na ścianę, dekory betonowe, stopnice, donice, meble, blaty kuchenne i łazienkowe oraz płyty betonowe elewacyjne, ogrodzeniowe czy chodnikowe.

beton architektoniczny SLABB

Beton architektoniczny można barwić w masie na dowolny kolor, więc wykonane z niego akcesoria i meble niekoniecznie muszą mieć kojarzony tradycyjnie z betonem szary kolor. Ze względu na plastyczność betonu architektonicznego, tworzone z niego dekory występują w wielu wzorach i kształtach. Zależnie od użytego do stworzenia betonu kruszywa, struktura końcowego produktu może być gładka, porowata lub bardzo porowata. Beton architektoniczny może być impregnowany, co zabezpiecza go przed wpływem wody i warunków atmosferycznych.

Puzzle - dekory betonowe SLABB

Beton architektoniczny we wnętrzu

Beton architektoniczny zyskał na popularności wraz z pojawieniem się nowoczesnych stylów w architekturze wnętrz. Jego popularność zapoczątkował styl industrialny, ale szybko zalety betonu dostrzegli również wielbiciele modernizmu i minimalizmu. Beton we wnętrzu to materiał wspaniale łączący się z różnorodnymi aranżacjami. Doskonale komponuje się z drewnem, cegłą i metalem, a także tkaniną. Stanowi również znakomite tło dla żywych, intensywnych barw. Niektórzy polecają jego zastosowanie tylko w obszernych mieszkaniach i domach, ale prawda jest taka, że beton może świetnie wyglądać również w niewielkim mieszkaniu w bloku. Wystarczy tylko dobrać do niego odpowiednie meble i nie przesadzać z nadmiarem dodatków.

beton architektoniczny we wnętrzu - płyty SLABB

Najpopularniejszy sposób na wykorzystanie betonu architektonicznego we wnętrzu to płyty betonowe na ścianę – niekiedy określa się je jako marmur XXI wieku. Dzięki nim można nadać wnętrzu unikalny i wyjątkowy charakter. Dodatkowo płyty z betonu architektonicznego izolują i wyciszają wnętrza, więc pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale i praktyczną. Płyty betonowe na ścianę można dodatkowo impregnować, i tak zabezpieczoną dekorację montować w miejscach o podwyższonej wilgotności – na przykład w łazienkach i kuchniach. Wielu producentów oferuje również płyty z betonu architektonicznego przeznaczone do przestrzeni zewnętrznych.

beton w łazience - płyty Contractors

Inne wykorzystanie betonu architektonicznego

Oczywiście płyty betonowe na ścianę to nie jedyny produkt tworzony z betonu architektonicznego. Bardzo ciekawym dodatkiem do wnętrz są również dekory ścienne betonowe – jedna z odmian paneli ściennych 3D. Betonowe dekoracje ścienne produkowane są w wielu kształtach i wzorach. Taka ozdoba na ścianę pozwoli nam stworzyć bardzo indywidualne wnętrze o wyjątkowym charakterze. Co ważne, betonowa dekoracja nie musi zajmować całej ściany – świetnie się będzie prezentowała również jako bardziej subtelny dodatek. Choć oczywiście, jeśli mamy ochotę wykorzystać beton jako podstawę aranżacji, mamy również taką możliwość.

Dekory betonowe SLABB z betonowym stołem i szafką

Prawdziwi wielbiciele betonu mają możliwość zamontowania w swoim mieszkaniu również betonowych blatów kuchennych i łazienkowych, betonowych schodów, ustawienia betonowych mebli oraz wykorzystania do aranżacji betonowych akcesoriów. Beton architektoniczny to bardzo plastyczny materiał, z którego można wykonać dosłownie wszystko – zdarzyło mi się nawet trafić na… betonowe lampy. Nie do końca jestem pewna, jak sprawdzała się ich funkcja praktyczna, ale wyglądały naprawdę oryginalnie. Jeśli więc marzycie o domu z betonu – w sensie bardzo dosłownym – ze spełnieniem marzeń nie powinniście mieć większych problemów.

***

Już wiecie co to jest beton architektoniczny i jak bardzo plastyczny to materiał. Jak Wam się podoba taki oryginalny dodatek do wnętrz? Chcielibyście wykorzystać go w swoim domu? Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
ławki parkowe cennik betonowe


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

3 komentarze do wpisu “Beton architektoniczny – co to jest?”
 1. Slawomir Listopad 6, 2017 at 14:59 #

  Witam. Jestem zainteresowany kupnem imitacji płyt betonowych o różnych rozmiarach i kolorach około 50 mtr2 z których chciałbym zrobić taki wzór. Proszę o kontakt.

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Listopad 6, 2017 at 15:16 #

   Witam,
   zachęcam do kontaktu bezpośrednio z naszym działem obsługi klienta: [email protected] Koledzy chętnie pomogą dobrać odpowiednie płyty.

    
 2. Mateusz Sierpień 17, 2016 at 15:15 #

  Wnętrza z betonem są magiczne. Marzę, by sobie sprawić takie ściany, ale muszę jeszcze trochę pozbierać kaski :)

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!