Co to jest malowanie proszkowe i jak to działa?

Malowanie proszkowe to termin, z którym często możemy się spotkać przy opisach mebli każdego typu – pokojowych, biurowych czy ogrodowych. Co to właściwie jest malowanie proszkowe? Jak to działa? I co daje użytkownikom? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Noga do ławki żeliwnej malowana proszkowo

Malowanie proszkowe to popularny sposób zabezpieczenia mebli żeliwnych i innych mebli ogrodowych z metalowymi elementami

Co to jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technologia malowania metalu. Technologia malowania proszkowego wykorzystuje siły elektrostatyczne do utworzenia na malowanym elemencie metalowym bardzo solidnej powłoki lakierniczej. Malowanie proszkowe jest procesem bardzo efektywnym i mniej szkodzącym środowisku niż tradycyjne malowanie. Stworzona w ten sposób powłoka lakiernicza jest odporna na korozję, uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i środki chemiczne.

Jak działa malowanie proszkowe?

W procesie malowania proszkowego na dobrze oczyszczoną powierzchnię metalu nakładane są naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej. Metal to materiał przewodzący, więc naelektryzowane cząsteczki proszku utrzymują się na nim dzięki siłom elektrostatycznym. Następnie malowane elementy nagrzewa się do temperatury około 200°C, co doprowadza do stopienia proszku i jego polimeryzacji. W efekcie uzyskujemy idealnie przylegającą do elementu powłokę lakierniczą.

Stelaż krzesła ISO malowany proszkowo

Malowanie proszkowe jest popularną techniką zabezpieczania mebli biurowych i mebli pokojowych na metalowych stelażach

Co daje malowanie proszkowe?

Dla nas – użytkowników mebli malowanych proszkowo – najważniejszą zaletą tej techniki jest duża odporność malowanych elementów na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nie musimy się martwić dodatkową konserwacją czy skomplikowaną pielęgnacją metalowych elementów. Malowanie proszkowe słynie też z mniej szkodliwego wpływu na środowisko. Przy procesie nie są wykorzystywane rozpuszczalniki i rozcieńczalniki, więc nie występuje problem emisji tych szkodliwych substancji do środowiska. Warto też wiedzieć, że malowanie proszkowe pozwala na niemal 100% wykorzystanie materiału. Farbę proszkową, która nie osadziła się na metalu, można wykorzystać powtórnie. Wśród zalet malowania proszkowego wymieniane jest też maskowanie niedoskonałości obróbki – dzięki wykorzystaniu tej techniki otrzymujemy dużo lepszy efekt końcowy niż przy malowaniu tradycyjnym.

***

Mam nadzieję, że po lekturze naszego artykułu, wiecie już co to jest malowanie proszkowe i dlaczego warto wybierać meble wykończone właśnie w ten sposób. A jeśli jakieś kwestie wciąż pozostają niejasne, zachęcamy do zadawania pytań – chętnie na nie odpowiemy!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
ławki ogrodowe drewniane firma jest producentem


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!