Co to jest meblościanka – definicja meblościanki

Meblościanka jest to wielofunkcyjny mebel segmentowy. W Polsce zyskała popularność w latach 70. i 80. XX wieku. Meblościanka pełniła zazwyczaj kilka funkcji i miała być receptą na problem z małym metrażem PRL-owskich mieszkań. Nazwa mebla pochodzi od tego, że segmenty po połączeniu tworzyły jednolitą ścianę. Meblościanka zależnie od modelu pozwalała na zorganizowanie w jednym pomieszczeniu sypialni, jadalni czy gabinetu.

Meblościanka Hugo

Historia meblościanki

Meblościanka kojarzona jest jako typowy mebel z okresu PRL-u, jednak jej historia sięga znacznie wcześniej. Pierwsze projekty takich wielofunkcyjnych mebli powstały w dwudziestoleciu międzywojennym i nazywane były wówczas kombajnami (od angielskiego combine – łączyć się). W okresie powojennym do projektu powrócono i wówczas powstały meble uważane za protoplastów polskiej meblościanki – modernistyczne meble ESU zaprojektowane przez Charlesa i Ray Eames. W USA meblościanki nie zyskały jednak większej popularności i szybko wycofano je ze sprzedaży.

W Polsce pierwsze meblościanki pojawiły się na przełomie lat 50. i 60. Do masowej produkcji weszły jednak dopiero po Targach Wzornictwa Przemysłowego w 1963 roku. Najpopularniejszym modelem meblościanki był ten zaprojektowany przez słynne małżeństwo projektantów – Czesława i Bogusławę Kowalskich. Meblościanki w Polsce miały być przede wszystkim rozwiązaniem problemu z małym metrażem mieszkań, dlatego dość szybko designerski projekt stracił na uroku i zmienił się w masowo produkowany mebel, współcześnie kojarzony z PRL-owską bylejakością.

Meblościanka Nowoczesna Jet

Meblościanka – designerski mebel?

Jeszcze niedawno meblościanka kojarzyła się głównie z PRL-owską tandetą, jednak na fali ostalgii (czyli tęsknoty za małą stabilizacją okresu komunizmu) dawne wzornictwo zaczęło wracać do łask. Szczególną popularnością zaczęły cieszyć się oryginalne nobliwe meble Kowalskich z lat 60. Wzornictwo z okresu małej stabilizacji posiadało bowiem pewien urok i elegancję, której zabrakło późniejszym PRL-owskim meblom. Sama meblościanka jako mebel również przeżywa pewien renesans.

Wielofunkcyjność meblościanek i łatwość zachowania dzięki nim jednolitej aranżacji wnętrza sprawiły, że współcześni projektanci na nowo zainteresowali się tym meblem. Nowoczesne meblościanki znacznie różnią się od swoich PRL-owskich pierwowzorów wzornictwem i zastosowanymi sposobami wykończenia. Fronty w wysokim połysku, podświetlenia kolorowymi światłami LED i eleganckie frezowane wykończenia sprawiają, że współczesna meblościanka jest w pełni designerskim meblem.

Meblościanka Nowoczesna Intel

Meblościanka – jak wykorzystać ją w aranżacji?

Meblościanka to mebel, który sprawdzi się w wielu aranżacjach. Jeśli chcemy stworzyć wnętrze w bardziej tradycyjnym stylu, wybierzmy modele z drewna lub wykończone drewnopodobną okleiną. Jeśli zależy nam na bardziej nowoczesnej aranżacji, do naszego wnętrza idealnie będą pasować nowoczesne meblościanki z wykończeniem w wysokim połysku czy podświetlone światłami LED.

Meblościanka jest znakomitym uzupełnieniem wnętrza z kilku powodów. Nie tylko świetnie wpasowuje się niemal w każde wnętrze, ale też ułatwia funkcjonalny podział pomieszczenia. Połączenie otwartych półek z dyskretnymi szafkami pozwala na łatwe wyeksponowanie tego, co chcemy pokazać gościom, i ukrycie tych mniej eksponowanych elementów wyposażenia. Jedno jest pewne – jeśli szukamy prostego sposobu na efektowną aranżację, warto postawić na meblościankę.

***

Dowiedzieliście się już co to jest meblościanka i poznaliście jej krótką historię. Wiecie też, co na jej temat sądzą współcześni projektanci. Teraz chcielibyśmy poznać Wasze zdanie w tej kwestii – co sądzicie o tym wielofunkcyjnym meblu? Czy meblościankę warto wykorzystywać we współczesnych aranżacjach? Czekamy na Wasze komentarze!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
ławki ogrodowe drewniane firma jest producentem


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!