Czym czyścić białe meble? Kilka praktycznych porad

Białe meble są pięknym elementem wyposażenia naszego domu lub mieszkania. Naturalne jest jednak, że podczas użytkowania lub po prostu z czasem mogą stracić swój pierwotny kolor. Można jednak w prosty sposób temu zaradzić. Zatem jak czyścić białe meble?

czym wyczyścić pożółkłe białe meble

Jak czyścić białe meble? Zasady ogólne

Zanim zastanowimy się nad szczegółami tego, czym czyścić białe meble, skupmy się na ogólniejszych zasadach. Bo o ile to, czy białe meble kuchenne żółkną i w jakim tempie zależeć będzie od wielu czynników, o tyle omówione tu reguły są uniwersalne.

Pierwszą, dość oczywistą zasadą jest czyszczenie mebli od góry do dołu. Wówczas brud czy nawet zacieki z wody nie dostawać się będą na powierzchnię, którą chwilę wcześniej z trudem wyczyściliśmy. Ta zasada sprawdza się zawsze, jednak szczególnego znaczenia nabiera, gdy mamy białe meble.

Jak czyścić z kolei różniące się od siebie rodzajem użytych materiałów meble? Rzadko znajdziemy preparat, który równie dobrze sprawdzi się do tapicerowanego białego krzesła, jak i do szafki drewnianej lakierowanej. Warto więc szczegółowo zapoznać się z etykietą środka chemicznego i upewnić się, że jest dostosowany do naszego mebla.

Niezależnie od tego, gdy nie mamy pewności czy to, czym wyczyścić chcemy białe meble, będzie najlepszym wyborem, warto najpierw wypróbować dany preparat na niewielkiej, najlepiej niezbyt widocznej powierzchni. Uzyskamy wówczas pewność, że po wyczyszczeniu nasze meble będą w lepszym stanie niż przed.

Czym myć białe meble? Profilaktyka

Aby jak najrzadziej zastanawiać się, czym wyczyścić pożółkłe białe meble, warto być zapobiegliwym. To, czy biała kuchnia żółknie, w dużej mierze zależy od ilości odkładających się na meblach drobinek brudu, w szczególności kurzu i tłuszczu, a niekiedy niestety również wilgoci.

Należy więc regularnie czyścić nasze meble kuchenne. O ile zazwyczaj pamiętamy o stole czy blacie, o tyle nie zawsze równie często czyścimy nasze szafki czy np. całe krzesła. To błąd, zapominanie ma bowiem duży wpływ na to, czy białe meble (np. IKEA) żółkną i w jakim tempie się to dzieje.

Warto przy tym nie tylko czyścić te meble np. z kurzu, ale również odtłuścić je przeznaczonym do usuwania tłuszczu detergentem. Nie musi być to wyszukany specyfik, dostępne w każdej drogerii czy dyskoncie preparaty popularnych marek również świetnie się sprawdzą. Jak często wykonywać odtłuszczanie? By nie trzeba było martwić się, czy białe meble żółkną, warto wykonać tę czynność przynajmniej raz na kwartał.

Wspomniano również o wilgoci. Ona też ma wpływ na szybsze tracenie atrakcyjności przez nasze meble kuchenne. Warto więc, gdy tylko zlokalizujemy ten problem u siebie, podejść do usunięcia wilgoci bezzwłocznie i stanowczo.

Czym wyczyścić pożółkłe meble?

Przyszedł wreszcie czas by zastanowić się, czym wyczyścić pożółkłe meble. W tej roli świetnie sprawdzą się domowe sposoby. Opisywane tu sprawdzą się najlepiej w przypadku drewnianych mebli, choć pierwszy z nich jest dość uniwersalny.

  • Jako pierwszą metodę omówimy wodę z płynem do mycia naczyń. Preparat ten znakomicie usuwa tłuszcz – czemu nie wykorzystać tego, gdy zastanawiamy się, jak wyczyścić białe meble? Najlepiej, jeśli woda jest letnia, a na próbę nie wlejemy zbyt wiele preparatu – zawsze można go przecież dolać.
  • Na pytanie, czym myć białe meble można również odpowiedzieć – sodą lub octem. Oba te specyfiki znane są ze swej skuteczności w domowych zastosowaniach, gdy zatem mamy do czynienia z pożółkłymi meblami, sprawdzą się znakomicie.
  • Jeśli z kolei zastanawiamy się nad technicznymi aspektami tego, jak wyczyścić białe meble, przyda się nam z pewnością ściereczka z mikrofibry, może również gumowe rękawice.
  • Gdy żaden z opisanych wyżej sposobów nie poskutkuje, zawsze możemy zastosować specjalistyczny detergent kupiony w sklepie lub drogerii. Warto jednak wówczas dokładnie zapoznać się z informacjami producenta, zarówno jeśli chodzi o przeznaczenie, jak i sposób użycia chemikaliów.

Polecamy inspiracje:

Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!