Czym myć meble kuchenne drewniane?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym bardzo łatwo o zabrudzenia. Woda, tłuszcz czy fragmenty produktów spożywczych – to wszystko czyha na wyposażenie. Czym myć meble kuchenne drewniane, by zachowały atrakcyjny wygląd?

czym czyścić drewniane meble kuchenne

Czym czyścić drewniane meble kuchenne?

Meble kuchenne drewniane są dość popularnym wyborem. Mimo że są droższe od opcji wykonanych z płyt czy laminatów, są chętnie wybierane ze względu na elegancki design i wytrzymałość. Aby zachować ich wygląd, należy odpowiednio o nie dbać.

Czyszczenie tego typu mebli nie jest zbyt trudne. Zazwyczaj są one pokryte środkami, które zapobiegają wchłanianiu wilgoci, w tym różnego rodzaju zabrudzeń. Czyszczenie właściwie zabezpieczonych mebli drewnianych jest dość proste. Należy się jedynie odpowiednio do niego przygotować.

Czym myć meble kuchenne drewniane? Niezbędne będą przyrządy w postaci szmatek lub ściereczek suchych oraz wilgotnych, a także odpowiednie środki czyszczące. Ich wybór jest kluczowy dla uzyskania optymalnego efektu i zachowania unikalnych właściwości i trwałości materiału.

Czego będziemy potrzebować do mycia?

Podczas czyszczenia drewnianych szafek kuchennych bardzo istotny jest odpowiedni wybór szmatki lub gąbki. Jeśli będą one zbyt ostre, mogą one zedrzeć warstwę ochronną (np. lakier). Brak ochrony może skutkować trwałymi uszkodzeniami, które niestety mogą sprawić, że meble stracą swoje właściwości.

Zbyt intensywne czyszczenie niezbyt miękkim materiałem niesie także ryzyko powstawania nieestetycznych rys. Dlatego gąbka lub szmatka, która będzie służyć do czyszczenia drewna, powinna być miękka.

Wśród przedmiotów, które wymienia się w odpowiedzi na pytanie czym myć drewniane szafki kuchenne, bez wątpienia znajdzie się także miska. W niektórych przypadkach dobrze sprawdzi się także spryskiwacz – przede wszystkim polecany jest, gdy wykorzystywane są domowe sposoby, takie jak woda z octem.

Jakich środków użyć do czyszczenia?

Meble drewniane mogą służyć lata, jednak wymagają odpowiedniego traktowania. Dotyczy to także preparatów, jakie będą stosowane do czyszczenia. Jeśli szafki kuchenne są odpowiednio zabezpieczone, nie wymagają one mocnych środków, które będą ingerować w powierzchnię.

Co więcej, agresywne preparaty mogą powodować zdarcie warstwy ochronnej, a tym samym – uszkodzenia czy odbarwienia. W sklepach można znaleźć liczne środki, które pomagają uporać się z zabrudzeniami czy kurzem połączonym z tłuszczem. Jednak to nie jedyne rozwiązania.

Czym myć drewniane szafki kuchenne? Osoby skłaniające się ku domowym sposobom, mogą zdecydować się na popularny ocet z wodą. Popularnym wyborem jest także płyn do mycia naczyń, który skutecznie rozprawia się z tłuszczem. Często polecana też jest soda, jednak może ona porysować meble.

Czym myć drewniane szafki kuchenne?

Najpopularniejszym sposobem czyszczenia drewnianych mebli kuchennych jest woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Wystarczy zamoczyć miękką szmatkę w takiej mieszance i dobrze wycisnąć, aby się pozbyć nadmiaru wilgoci. Delikatne mycie powinno pomóc poradzić sobie z większością zabrudzeń. Po wyczyszczeniu mebli dobrze jest wytrzeć je do sucha, co pozwala zapobiec uszkodzeniom czy wypaczeniu.

Co zrobić w przypadku bardzo uporczywego brudu? Czym czyścić drewniane meble kuchenne, które są mocno otłuszczone? Z pomocą może przyjść woda z octem, którą można spryskać powierzchnię. W przypadku bardzo upartego brudu można chwilę odczekać – jednak istotne jest, by trzymać rękę na pulsie.

Jednak samo czyszczenie to nie wszystko. Odpowiednio zabezpieczone drewniane meble są w stanie wytrzymać lata bez uszkodzeń czy przebarwień.

Jak dbać o meble kuchenne drewniane?

Po pytaniu, czym czyścić drewniane meble kuchenne, warto zastanowić się także, jak jeszcze można o nie zadbać? Odpowiedzią jest odpowiednia pielęgnacja.

Pierwszą kwestią jest rozmieszczenie mebli. Nie powinny być one wystawione na długotrwałe i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Istotnym sprzymierzeńcem w tej kwestii są także różnego rodzaju zasłony, firany czy rolety. Oprócz tego, warto pamiętać o odnawianiu mebli drewnianych. W tym celu należy co kilka lat zdjąć poprzednie warstwy zastosowanych środków, a następnie nałożyć nowy preparat.

Do wyboru mamy specjalne farby, oleje czy impregnaty do zastosowania wewnętrznego. Regularna pielęgnacja drewna sprawi, że meble z niego wykonane wytrzymają w doskonałym stanie wiele lat, a także będą one bardziej odporne na tłuszcz, kurz i różnego rodzaju zabrudzenia.Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!