Czyszczenie materaca – jak odświeżyć materac do spania?

Zastanawiasz się jak wydłużyć żywotność swojego materaca do spania? Chcesz maksymalnie ograniczyć ilość roztoczy w materacu? A może masz problem z usunięciem uporczywych plam ze swojego materaca? W takim razie ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie! Dziś zastanowimy się jak odświeżyć materac do spania, zadbać o lepszą higienę w sypialni i zapewnić sobie wyższy komfort snu dzięki odpowiedniemu zadbaniu o materac.

Materac lateksowy - Hevea Comfort H2 - 160 x 200 cm Aegis

Wietrzenie najprostszym sposobem na odświeżanie materaca

Jak na co dzień dbać o materac? Zacznijmy od podstaw – wietrzenia. Materac powinien mieć zapewniony odpowiedni dopływ powietrza, a także być regularnie wietrzony. Materaca do spania nie powinno układać się bezpośrednio na ziemi, najlepsze są łóżka ze szczebelkowym stelażem, który zapewni od spodu dopływ powietrza do materaca. Regularnie należy również “dać materacowi pooddychać” – zdjąć z materaca pościel i zostawić w pokoju przy otwartym oknie.

Materac kieszeniowo-piankowy - Janpol Klio 160x200cm

Czyszczenie materaca

Kolejny element dbania o wysoką higienę materaca to odkurzanie. Regularne odkurzanie materaca pozwoli usunąć z niego kurz i nasz martwy naskórek, dzięki czemu zahamujemy rozwój roztoczy w materacu. Najlepiej jest robić to raz w tygodniu. Dobrą metodą na czyszczenie materaca z roztoczy jest również regularne pranie pokrowca. Najlepiej jeśli pokrowiec na materac nadaje się do prania w 60 stopniach, ponieważ ta temperatura zabija większość bakterii, roztoczy i drobnoustrojów.

Materac piankowy Hevea Airmax 3D 140x70 cm

Odświeżanie materaca poprzez jego obracanie

W kwestii codziennej higieny i odświeżania materaca, warto również pamiętać o odwracaniu materaca do spania (oczywiście jeśli nasz materac jest dwustronny). Warto obracać materac raz na kilka miesięcy, a minimum raz na pół roku. Dzięki temu materac od strony stelaża ma szansę pozbyć się wilgoci i przewietrzyć. Przy zamianie stron materaca do spania wyrównują się również odkształcenia, które mogą powstać w czasie codziennego użytkowania materaca.

Materac kieszeniowy dwustronny - Janpol Wenus H2 140x200cm

Jak czyścić materac w domu

Oprócz regularnego odświeżania materaca warto przyjrzeć się bliżej metodom jego czyszczenia. Z gotowych środków do czyszczenia materaca z plam nadają się uniwersalne płyny do prania tapicerek. Dobrym rozwiązaniem dla alergików są też specjalne środki służące dezynfekcji materaca i zabiciu rozwijających się w nim roztoczy. Ale oprócz zaawansowanych środków chemicznych, możemy zastosować wiele domowych środków i metod na czyszczenie materaca w domu.

Materac piankowy Hevea Airmax 3D 140x70 cm

Usuwanie uporczywych plam z materaca

Jednym z podstawowych domowych środków czyszczących są woda i cytryna zmieszane w proporcjach 2:1. Taką mieszankę należy zostawić na kilka minut na plamie, a następnie zetrzeć plamę wilgotną ściereczką. Jeśli chodzi o czyszczenie materaca z krwi, dobrze sprawdza się woda utleniona, którą należy polać plamę. Do usuwania plam z krwi używane są również sól i woda – najpierw posypuje się plamę solą, a następnie płucze zimną wodą. Warto pamiętać, że im plama starsza, tym mniejsze szanse że uda nam się ją usunąć.

Materac wysokoelastyczny Hevea SnuDo

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Do usuwania uporczywych plam dobrze nadaje się soda oczyszczona. 2 łyżki sody należy wymieszać z niewielką ilością wody i taką pastę nałożyć na plamę. Po około 30 minutach środek należy zetrzeć ściereczką. Sodą oczyszczoną można również przeprowadzać czyszczenie materaca na sucho – równomiernie posypujemy sodą cały materac i zostawiamy go na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie dokładnie odkurzamy materac. Aby zwiększyć skuteczność czyszczenia materaca sodą oczyszczoną czynność należy powtórzyć również z drugą stroną materaca.

***

Czyszczenie materaca do spania i jego odświeżanie pozwoli nam zwiększyć jego żywotność i podwyższyć komfort snu w naszej sypialni, dlatego warto stosować powyższe rady w praktyce. Jeśli po lekturze nasunęły się Wam pytania, lub macie jakieś własne sprawdzone sposoby na czyszczenie materaca w domu, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
poduszka materac na ławkę huśtawkę ogrodową


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!