Delikatnie i kobieco z Laurą Ashley

Przeglądając zagraniczne portale o wystroju wnętrz i designie wielokrotnie natykałam się na styl, który roboczo nazywałam wystrojem „wyrośniętej Małej Księżniczki”. Początkowo nie przypadł mi do gustu. Przepych i wszechobecne bibeloty niczym z epoki królowej Wiktorii, to bynajmniej nie to, czego szukam we wnętrzach. Po przewertowaniu niezliczonej ilości zdjęć, na których wciąż przewijały się ukwiecone serwisy do herbaty, ażurowe wykończenia, koronki, białe meble i motywy roślinne – opuściłam gardę.

Zaczęłam szukać informacji o tym romantycznym i niezwykle kobiecym stylu. Projektantką, której udało się wylansować trend wnętrzarski, który od dziesięcioleci nadal nie wychodzi z mody, jest Laura Ashley (1925-1985).

Delikatnie i kobieco z Laurą Ashley

Walijska designerka rozpoczęła karierę z początkiem lat pięćdziesiątych XX w. Zaczynała od projektowania tkanin z nadrukami motywów kwiatowych, inspirowanych angielskimi rycinami z XVIII i XIX w. W popularyzacji jej stylu niemałe znaczenie miała sama Audrey Hepburn. To dzięki roli w „Rzymskich wakacjach” Williama Wyler’a, hitem stała się noszona przez nią chusta z pracowni utalentowanej, młodej projektantki.

Styl Walijki bywa nazywany neowiktoriańskim. Wyraźnie nawiązuje do wzornictwa, które wiodło prym w epoce królowej Wiktorii. W przedmiotach dominują wzory kwiatowe, które są znakiem firmowym designerki. Przedstawiane są w formie niewielkich bukiecików, lub pojedynczo. Inne charakterystyczne dla tego stylu wzory to paski i pikowane mozaiki. W XIX-wiecznym, prowincjonalnym stylu, są również meble (skromnie zdobione, z litego drewna) oraz naczynia (wytwarzane z grubej kamionki – na wzór wiejski lub z fajansu). Bardzo charakterystyczne są również koronki oraz pastelowe barwy.

Firma założona przez projektantkę po dziś dzień produkuje meble pokojowe, dekoracje dla domu oraz ubrania w niezmienionym od 50 lat stylu. Aby cieszyć się wystrojem rodem z epoki wiktoriańskiej nie trzeba wcale wydawać kroci na meble i dodatki sygnowane nazwiskiem znanej projektantki wnętrz. Styl stał się na tyle popularny, że w asortymencie niemal każdego sklepu znajdziecie tkaniny, tapety, meble i dekoracje zainspirowane wzornictwem Laury Ashley.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze strony LauraAshley.pl


Autor: Basia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!