Designerskie krzesła do salonu – 5 topowych modeli

Czy wiecie jakie tworzywo wiodło prym w projektach meblarskich drugiej połowy XX wieku? Tak, chodzi oczywiście o plastik. W tym okresie powstało wiele ponadczasowych projektów plastikowych krzeseł do salonu, które do dziś są powtarzane i naśladowane. My zebraliśmy dla Was 5 najpopularniejszych z nich. Odważny design i wysokiej jakości materiały sprawiły, że współcześni producenci chętnie naśladują te modele i inspirują się nimi przy tworzonych projektach. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na te modele, choćby po to by mieć świadomość ich ciekawej historii.

Designerskie krzesła do salonu inspirowane projektami światowych projektantów.

Krzesła do salonu DSW

Krzesła DSW to obecnie chyba jeden chyba z najczęściej kopiowanych modeli krzeseł. Autorami oryginalnego projektu jest słynne małżeństwo projektantów Ray i Charles Eames. Krzesło powstało w latach 50. i z założenia miało być eleganckim meblem na każdą kieszeń. Obecnie projektanci chętnie korzystają z pomysłu Eames’ów tworząc rozmaite krzesła inspirowane projektem DSW – nie tylko z klasycznym siedziskiem z tworzywa, ale też z rozmaitymi wariantami tapicerki.

Eames Eiffel krzesło białe skandynawskie

Krzesła do salonu DAW

Krzesła DAW to nieco inny wariant wspomnianego wyżej krzesła do salonu DSW. Tutaj projektanci Ray i Charles Eames zdecydowali się poprowadzić linię krzesła nieco wyżej, tworząc siedzisko nawiązujące kształtem do fotela, zapewniające wygodne podparcie dla rąk i łokci. Ten model krzesła do salonu również produkowany jest w wariancie z tapicerką. Warto wiedzieć, że warianty krzeseł DSW i DAW z metalowymi nogami noszą odpowiednio nazwy DSR i DAR.

Mondi design krzesło czarne z drewnianymi nogami

Krzesła do salonu Ghost

Krzesła Ghost to kolejny klasyczny model designerskiego krzesła do salonu. Występuje w dwóch wariantach – krzesła Victoria Ghost (bez podłokietników) oraz krzesła Louis Ghost (z podłokietnikami). Krzesła wykonywane są klasycznie w transparentnego poliwęglanu o wysokiej wytrzymałości, ale w sprzedaży dostępne są też modele o podobnym kształcie z nieprzezroczystego tworzywa. Autorem oryginalnego projektu jest Philippe Starck. Krzesło miało być nowoczesną impresją na temat mebli epoki ludwikowskiej.

Krzesło Victoria Ghost

Krzesła do salonu Master

Krzesło Master to oryginalny i nowatorski projekt stworzony przy współpracy Philippe’a Starcka i Eugeni Quitlleta. Projektanci, tworząc ten model, inspirowali się słynnymi projektami krzeseł swoich kolegów po fachu – krzesło do salonu Masters miało być hołdem dla genialnych projektów mistrzów. Elegancki i oryginalny model wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Uwagę zwraca przede wszystkim oryginalne ażurowe oparcie krzesła do salonu uformowane w fantazyjny wzór.

Krzesło inspirowane Masters

Krzesła do salonu Panton

Krzesło Panton to model wyjątkowy – było to pierwsze krzesło wykonane w całości z jednego kawałka plastiku. Autorem projektu krzesła o oryginalnej nowoczesnej linii był Verner Panton. Obecnie krzesła Panton, podobnie jak większość modeli krzeseł z tworzywa sztucznego, produkowane są z polipropylenu. Dostępne są w dwóch wersjach – lakierowanej lub matowej. Klasyczne warianty kolorystyczne krzesła do czerwień, biel i czerń.

Panton krzesło KR017 czerwony połysk

***

Co sądzicie o tych ponadczasowych projektach? Czy chętnie wykorzystalibyście je w swojej domowej aranżacji? Czekamy na Wasze komentarze!Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!