Domki ogrodowe drewniane – niezbędny element ogrodu

Z pewnością nieraz odwiedzając rodzinę czy znajomych, widzieliśmy u nich domek z drewna ogrodowy. Jest to bardzo praktyczna i ładnie wyglądająca konstrukcja. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o drewniane domy ogrodowe? Poniżej znajduje się odpowiedź na to pytanie.

domy ogrodowe drewniane

Domki z drewna ogrodowe – do czego mogą się przydać?

Istnieje kilka zastosowań, do których możemy wykorzystać domki z drewna ogrodowe. Pierwsza opcja to używanie ich jako domku letniego, w którym spędzać będziemy czas w sezonie wakacyjnym. Imprezy, czy nawet samotny relaks w takiej konstrukcji jest czymś zupełnie innym odmiennym od spędzania czasu w „zwyczajnym” domu. Małe domki ogrodowe drewniane dają poczucie tradycyjnego, wiejskiego klimatu, przeniesienia się do innej epoki. Są też dużo bardziej kameralne niż betonowe budynki.

Inny sposób, w który możemy wykorzystać domki ogrodowe z drewna to używanie ich jako składziku na narzędzia i meble ogrodowe. W końcu musimy gdzieś wstawić zimą nasze konewki, kosiarkę, a także krzesła, leżaki i stoliki. Nie zawsze mamy dostatecznie dużo miejsca w domu mieszkalnym, a drewniane domki ogrodowe nadają się do tej roli idealnie. Taka konstrukcja w razie potrzeby można również wykorzystać do przechowywania drewna na opał.

domek z drewna ogrodowy

No i po trzecie, domki z drewna ogrodowe zwiększają estetyczną atrakcyjność naszego kawałka zieleni. Wygląda on dzięki nim na dużo bardziej funkcjonalny, przemyślany, ale również rustykalny i może nawet baśniowy. Jeśli chodzi o domki ogrodowe, drewno nadaje im niezapomnianego uroku – wystarczy dobrać odpowiedni kolor i kształt, a nasz ogród stanie się miejscem, od którego nie będziemy mogli oderwać oczu.

Jakie drewniane domki ogrodowe postawić u siebie?

Spośród gotowych rozwiązań możemy wybrać bardzo wiele rozmaitych stylów, kształtów i rozmiarów drewnianego domku ogrodowego. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Przede wszystkim, pamiętajmy o celu, dla którego chcemy postawić drewniany domek ogrodowy u siebie. Jeśli decydujemy się na konstrukcję, w której chcemy spędzać czas w sezonie letnim, warto zadbać o jej estetykę i funkcjonalność.

Warto zwrócić uwagę na domy ogrodowe drewniane wyposażone w taras. W tym wypadku również materiały, z których zrobiono okna, muszą być lepszej jakości, a same okna powinny być odpowiednio duże. Domek taki musi również dobrze chronić przed wiatrem i deszczem – nawet w sezonie letnim pogoda może dać się bowiem we znaki. Z kolei, jeśli chodzi o domek przeznaczony na składzik, ważne, by był on pojemny. Okna są tu sprawą drugorzędną, podobnie jak ochrona przed wiatrem.

małe domki ogrodowe drewniane

Również w środku domek nie musi być tak estetyczny jak ten przeznaczony na wypoczynek – prostota sprawdzi się najlepiej. Ewentualny zadaszony taras może się tu przydać do składowania pod nim drewna na opał, które lepiej przecież schnie na świeżym powietrzu. Po dobraniu funkcjonalności i rozmiaru domku do naszych potrzeb nie zapomnijmy o estetyce. Warto wziąć tu pod uwagę zarówno nasze indywidualne preferencje, jak i wkomponowanie drewnianego domku do naszego ogrodu.

Czy warto robić domki ogrodowe z drewna samemu?

Jeśli jesteś majsterkowiczem, któremu nieobce są zasady stolarki, śmiało możesz pokusić się o samodzielne wykonanie drewnianego domku ogrodowego. Dopasujesz wówczas tę budowlę w stu procentach do własnych potrzeb, będzie ona unikalna i wyjątkowa. Przede wszystkim jednak, małe domki ogrodowe drewniane wykonane samodzielnie to ogromna satysfakcja z własnoręcznie zrobionej, praktycznej rzeczy.

Jeśli chcesz wykonać konstrukcję samodzielnie, będziesz musiał zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, m.in. piłę, gwoździe, młotek, hebel (znany również jako strug), pędzel, a także drabinę. Niezbędne będą rzecz jasna również materiały, tzn. deski, szyby (lub inny materiał na okna), farby i inne potrzebne produkty. Jak więc widać cena takiego domku niekoniecznie musi być niższa od ceny domku gotowego, zwłaszcza jeśli nie masz wszystkich narzędzi. Satysfakcji z pracy jednak nie da się kupić.

drewniane domy ogrodowe

Z drugiej strony, można również kupić gotowe domki ogrodowe z drewna. Nie każdy ma przecież czas i warunki do samodzielnej stolarki. Również domy ogrodowe drewniane ze sklepu można w dzisiejszych czasach dość szczegółowo dopasować do własnych potrzeb. W tym wypadku wystarczy zapłacić raz i ma się konstrukcję w swoim ogrodzie. W dodatku nie trzeba martwić się o detale architektoniczne takie jak np. odpowiednia spadzistość dachu czy sposób montowania drzwi.

Czy domki drewniane działkowe to dobry pomysł?

Jeśli chcemy postawić drewniany domek na działce, musimy zmierzyć się ze specyficznymi warunkami. Działka jest zwykle położona z dala od naszego domu. Nie przebywamy na niej cały czas, teren ogródków nie jest też zwykle zbyt dobrze strzeżony. Wobec tego, jeśli chodzi o domki drewniane działkowe, musimy położyć szczególny nacisk na zabezpieczenia. Nie chcielibyśmy przecież, by ktoś ukradł nasze narzędzia czy przetwory, albo by w naszym domku nocowali bezdomni.

Przede wszystkim, domy ogrodowe drewniane stojące na działce muszą być wyposażone w odpowiednio mocne drzwi i okna. Rozwiązania, w które wyposażone są klasyczne modele, mogą się tu okazać niewystarczające. Unikajmy też zwykłych szklanych okien – szczególnie łatwo jest je zniszczyć. Nawet jeśli teren ogródków jest monitorowany, warto również wyposażyć nasze domki drewniane działkowe w kamery.

domki ogrodowe drewno

W absolutnej ostateczności, jeśli jest to niemożliwe, zawieśmy przynajmniej tabliczkę na domku „obiekt monitorowany”. Czasem już taka informacja odstrasza chuligana czy włamywacza od zniszczenia naszego mienia. Drewniane domki ogrodowe stojące na działce warto również wyposażyć w listwy przeciwprzepięciowe. Dzięki temu, jeśli zapomnimy odłączyć jakiś sprzęt od prądu, istnieje większa szansa, że w przypadku burzy nic złego się nie stanie.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!