Domowa biblioteczka – jak ją urządzić?

Mimo wzrostu popularności e-booków, papierowe książki wciąż cieszą się ogromną popularnością. Połączenie miłości do książek z niechęcią do rozstawania się z ulubionymi pozycjami powoduje, że posiadacze domowych księgozbiorów muszą sobie radzić z problemem niedostatku miejsca na domową biblioteczkę. Jak poradzić sobie z tym problemem? Podsuniemy Wam dziś kilka ciekawych pomysłów.

Wnętrze urządzone kolekcją mebli Scandica

Książkowa wystawa

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego metrażu, możemy sobie pozwolić na efektowne wyeksponowanie posiadanych przez nas zbiorów książek. Półki od podłogi do sufitu czy efektowne designerskie konstrukcje, dodające wnętrzu dodatkowego uroku, mogą swobodnie stać się naszym pomysłem na aranżację domowej biblioteczki. W dużych mieszkaniach spokojnie zmieści się nawet większa ilość regałów na książki, na której będziemy mogli odpowiednio wyeksponować naszą kolekcję. Co jednak z niewielkimi mieszkaniami? I tu da się znaleźć sposób na przechowywanie książek.

Meblościanka Hugo jako wariant domowej biblioteczki

Zagospodarowanie przestrzeni pod książki na małym metrażu

Duża kolekcja książek i niewielki metraż to niezbyt dobrana para. Jednak i w takim wypadku da się znaleźć miejsce na książki. Zacznijmy od pierwszej propozycji, prostej i funkcjonalnej – półki naścienne w miejscach, w których nie będą przeszkadzać w funkcjonowaniu. Takie półki możemy na przykład zamontować nad sofą w salonie, łóżkiem w sypialni, nad biurkiem czy stołem. Sprawdzą się tu wszystkie miejsca, w których zazwyczaj siedzimy, więc znajdujące się powyżej półki nie będą nam przeszkadzać w funkcjonowaniu.

Półka na książki nad telewizorem w mieszkaniu urządzonym meblami Womeb

Gotowa meblościanka zamiast szafki RTV

W wielu domach wciąż nieodłącznym elementem jest telewizor. I właśnie wokół niego można wyeksponować część naszej kolekcji książek. Wystarczy że przestrzeń wokół telewizora zabudujemy półkami lub też zamiast pojedynczej szafki RTV wybierzemy meblościankę, w której będziemy mieć do dyspozycji liczne półki do przechowywania. Meblościanka jest też fajnym rozwiązaniem, jeśli wokół telewizora wolimy mieć bardziej jednolitą przestrzeń – wówczas książki można schować za zamkniętymi drzwiczkami i zachować efekt białego tła dla telewizora.

Meblościanka Vigo jako opcja domowej biblioteczki

Nieszablonowa i oryginalna biblioteczka

Co robić jeśli nawet te pomysły nie pomogą nam w uporządkowaniu naszej kolekcji książek? Myślmy nieszablonowo – jeśli mamy na przykład wyjątkowo duży przedpokój, może warto stworzyć biblioteczkę właśnie tam? Sprawdzić się też może kuchnia, musimy tylko pamiętać, by książki były odpowiednio daleko od źródła ognia i wody. Spotkałam się też z pomysłem instalowania biblioteczki w łazience, ale jakoś mnie to nie przekonuje. No, może w osobnym pomieszczeniu z WC jakby bardzo się uprzeć, ale przy prysznicu i wannie panuje zbyt duża wilgotność.

Biblioteczka urządzona z wykorzystaniem ciekawych regałów drabinkowych Actona

Sekretne schowki

Ostatnią deską ratunku dla posiadaczy wielu książek mogą być miejsca z naszej listy 10 pomysłów na sprytne przechowywanie. Pierwsza i najlepsza opcja – półki pod sufitem. Możemy je zainstalować w całym mieszkaniu i w ten sposób zyskać miejsce do przechowywania. Aktualnie czytane czy czekające na przeczytanie książki możemy dodatkowo schować na półeczce pod ławą w salonie. A jeśli jesteśmy zdesperowani, zostaje nam jeszcze opcja szuflady pod łóżkiem (wygodny dostęp!) lub umieszczenia regału własnej roboty w mało ustawnym miejscu – na przykład wnęce za meblami, jak w przykładzie z półką za lodówką.

***

Co sądzisz o moich pomysłach? A może chciałbyś podpowiedzieć naszym czytelnikom jakieś inne ciekawe rozwiązania problemu z przechowywaniem książek? Czekam na Twój komentarz!


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Domowa biblioteczka – jak ją urządzić?”
  1. Natalia Grudzień 29, 2017 at 10:50 #

    Gdzie można kupić meble z pierwszego zdjęcia?

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!