Styl kolonialny we wnętrzach

Wydaje się, że w ostatnim czasie -tj. przynajmniej w ostatniej dekadzie – stosunkowo często można napotkać wnętrza z charakterystycznymi, drewnianymi meblami, zazwyczaj umieszczonymi na tle białych (a z pewnością jasnych) ścian, dopełnionymi prostymi, plecionymi chodnikami i typowymi ozdobami w orientalnym stylu. Gdy byłam młodsza, i moje pojęcie o trendach wnętrzarskich było chyba jeszcze mniejsze ode mnie ;), nie wiedziałam, że tego typu rozwiązanie to konkretny styl. Dziś już wiem, że chodzi o styl kolonialny – i mimo fascynacji ultranowoczesnymi i minimalistycznymi rozwiązaniami – nadal zajmuje on czołowe miejsce wśród “ulubionych”.

Jeśli lubicie wnętrza z sentymentalnymi akcentami lub wnętrza proste, choć pomysłowe, lub jeśli stawiacie na naturalność połączoną z efektownością, to styl dla Was. Styl kolonialny powstał w koloniach brytyjskich – Birmie, Indiach, Tajlandii, Laosie, Indonezji i Afryce. Brytyjczycy w  XVIII i XIX wieku opanowali niemal 1/4 świata. Kolonistami byli głównie oficerowie i plantatorzy herbaty i kawy. Przyzwyczajeni do życia w komfortowych warunkach, pragnęli zbudować wokół siebie świat, który zostawili – dlatego też przywozili swoje rzeczy z rodzimych stron. Jednak drewno okazywało się nietrwałe w nowych, tropikalnych warunkach. Poszukiwania nowego rozwiązania nasunęły pomysł wykorzystania miejscowych gatunków drzew do wytwarzania mebli i innych przedmiotów codziennego użytku. Wybierano teak, mahoń, palisander, mango, akację azjatycką oraz drzewo różane. Meble wytwarzane były według europejskich, modnych ówcześnie, wzorów z wykorzystaniem nowego materiału. Miejscowi rzemieślnicy i artyści wiernie kopiowali brytyjskie wzory, wykonując ręcznie wszystkie meble. W Europie królowały dwa style – styl wiktoriański i styl regencji. Efektem tego połączenia stał się eklektyzm stylu kolonialnego, w którym znajdziemy zarówno delikatne, wręcz filigranowe, ale też potężne, masywne, wręcz gotyckie, meble. Nowy styl powstał z połączenia brytyjskiego designu, miejscowych, egzotycznych gatunków drewna i dalekowschodniej, oryginalnej ornamentyki. Obecnie ten styl łączy w sobie wpływy z różnorodnych kolonialnych pierwowzorów – Anglii, Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Wyznaczniki stylu kolonialnego to przede wszystkim kolory ziemi: piaskowe beże, brązy i jasne barwy – biel, ecru, wanilia. Meble w tym stylu zazwyczaj są dość ciemne – warto o tym pamiętać, decydując się na wybór koloru ścian. Aby uniknąć przytłaczającego, ciemnego wnętrza, dobrze jest zastosować jasne kolory jako tło mebli i innych dekoracji, które zamierzamy umieścić w urządzanym pomieszczeniu. Dodatkowo skontrastowanie ciemniejszych mebli z kolorem ścian wyeksponuje także ich piękno. Niezbędna okaże się również podłoga w ciemniejszym kolorze, który będzie komponował się z kolorem zastosowanego drewna. Jednak to nie jedyne dobre rozwiązanie – poza jasnymi kolorami ścian, idealne okażą się także łagodne pomarańczowe odcienie i ciemniejsze zielenie oraz kolory zielono-niebieskie.
Poza wykorzystywaniem egzotycznych gatunków drzew do produkcji mebli w stylu kolonialnym stosuje się także zabiegi “postarzające”, łącznie z imitacją otworów po kornikach. Ten styl również stawia na naturalność – popularne wśród materiałów są także: rattan, bambus i wiklina.
Masywne, kolonialne meble sprawdzą się raczej na większych przestrzeniach. Zastosowanie ich w małym mieszkaniu może je jedynie optycznie zmniejszyć i najzwyczajniej w świecie – zagracić.

Elementy ozdobne, które będą pasować do kolonialnych pomieszczeń, mogą stanowić wszelkie pamiątki z dalekich podróży do krajów Orientu, drewniane ozdoby, oryginalne świeczniki, drewniane patery i inne drobiazgi nawiązujące do tej stylistyki.

Oto jedna z propozycji mieszkania w stylu kolonialnym:

Przemyślana całość zachwyca ilością wykorzystanego drewna naturalnego. Drewniana podłoga w ciepłym odcieniu brązu sprawia, że wnętrze, mimo białych ścian, zachowuje ciepły wygląd. Kanapa i fotele z czarnej skóry wyglądają stylowo i idealnie wkomponowują się w całą aranżację. Dodatkowe elementy – bambusowe podkładki na stół i drewniane żaluzje również tworzą klimat miejsca. Ściany z drewnianymi maskami i innymi pamiątkami z orientalnych zakątków przykuwają wzrok i urozmaicają salon.

I kolejna aranżacja urzekająca piękną, drewnianą podłogą. Nie sposób przejść też obojętnie obok prostego, a jednocześnie niesamowitego zestawu jadalnianego – małego stolika kuchennego i czterech krzeseł do jadalni.

 

Na koniec jeszcze kilka propozycji:

 

Zdjęcia pochodzą ze stron: Home interior design themes, Urządzamy, Beyond the front door, Trombé.

 Autor: Ewa z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!