Domowy plac zabaw dla dzieci – o czym warto pamiętać?

Zabawa na świeżym powietrzu to najlepsze, co możemy zaproponować naszym pociechom. Ruch na dworze wspomaga rozwój dziecka, polepsza apetyt malucha i zapewnia lepszy sen. Warto zachęcić swoje dzieci do tego rodzaju aktywności zapewniając im atrakcje przyciągające je do ogrodu – na przykład domowy plac zabaw dla dzieci. Możliwości jest naprawdę dużo, od rozbudowanych kompletów zabawek, bo małe konstrukcje przeznaczone dla maluchów – z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego dla naszych pociech. Na co jednak zwrócić uwagę planując domowy plac zabaw dla dzieci? Podpowiadamy.

Plac zabaw z drewna do ogródka z piaskownicą Fungoo Funny 3

Zaplanowanie rozmieszczania placu zabaw dla dzieci

Pierwsza kwestia, nad którą warto się zastanowić, to miejsce, w którym umieścimy plac zabaw dla dzieci. Warto, żeby było to miejsce, które możemy obserwować z wewnątrz domu – na przykład znajdujące się naprzeciwko okien w salonie czy kuchni. Dzięki temu będziemy mogli stale obserwować zabawę maluchów zajmując się w tym czasie dorosłymi gośćmi czy szykowaniem posiłku. Pozwoli nam to na spokojnie zajęcie się swoimi sprawami – jeden rzut oka i już wiemy czy zabawa przebiega bez przeszkód czy może potrzebna jest nasza interwencja. Jeśli mamy taką możliwość, plac zabaw dla dzieci warto postawić w miejscu zacienionym (na przykład od strony północnej czy zachodniej ogrodu), by w upalne dni maluchy nie przebywały na pełnym słońcu.

Drewniany domek ogrodowy dla dzieci ze zjeżdżalnią Sun Hide

Dostosowanie zabawek i ich rozmiarów do wieku dzieci

Plac zabaw dla dzieci należy dostosować do wieku naszych pociech. Jeśli wybierzemy zabawki na wyrost, małe dzieci nie będą w stanie z nich korzystać. I na odwrót – konstrukcje przeznaczone dla 3 latków nie będą atrakcyjne dla 7 latka. Przy najmłodszych dzieciach najlepiej sprawdzają się domki ogrodowe dla dzieci z dodatkowymi funkcjami – na przykład niewielką zjeżdżalnią czy tunelem. Natomiast w przypadku starszych maluchów można zainwestować w plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, z dużą zjeżdżalnią i huśtawkami. Warto pamiętać, że starsze dzieci lubią bawić się w grupach i chętnie zaproszą na taki plac zabaw swoich kolegów z przedszkola czy szkoły.

Domek Funtivity Playhouse Keter

Odpowiednie materiały konstrukcyjne placu zabaw

Zabawki ogrodowe dla dzieci wykonywane są najczęściej z dwóch materiałów – tworzywa sztucznego lub drewna. Oba materiały mają swoje wady i zalety. Tworzywo sztuczne jest lekkie i łatwe do przenoszenia, świetnie się sprawdza w przypadku niewielkich domków ogrodowych dla dzieci czy zjeżdżalni dla maluchów. W przypadku większych placów zabaw lepszym materiałem jest drewno, które wymaga co prawda impregnacji i odpowiedniego mocowania do gruntu, ale za to jest bardzo solidne, stabilne i wytrzymałe, nie uszkodzi się nawet przy intensywnej zabawie większych dzieci. Wybór materiału powinien więc zależeć przede wszystkim od rodzaju placu zabaw, jaki ma stanąć w naszym ogrodzie.

Plac zabaw do ogrodu z drewna Fungoo Funny 3

Piaskownica i huśtawki na plac zabaw dla dzieci

Piaskownica to element obowiązkowy szczególnie na placach zabaw dla najmłodszych dzieci, które z wielką przyjemnością zajmują się wypiekaniem babek z piasku i budowaniem pierwszych zamków. Jeśli mamy w domu zwierzęta, warto posiadać lekkie nakrycie piaskownicy, dzięki któremu zwierzęta nie będą brudzić piasku. Z kolei w kwestii huśtawek ogrodowych należy pamiętać o dostosowaniu huśtawki do wieku dziecka – starsze dzieci mogą bezpiecznie bawić się na prostej huśtawce, ale dla maluchów powinniśmy mieć specjalnie dostosowane siedzisko, które zabezpieczy je przed niekontrolowanym wypadnięciem w trakcie bujania. Bezpieczeństwo to najważniejszy element udanej zabawy na domowym placu zabaw dla dzieci.

Plac zabaw z drewna do ogródka z piaskownicą Fungoo Funny 3

Podłoże pod plac zabaw dla dzieci w przydomowym ogrodzie

Na publicznych placach zabaw dla dzieci często możemy zauważyć syntetyczne podłoże, które ma amortyzować upadki maluchów i zapobiegać poślizgnięciom. Świetnie znosi ono nawet bardzo intensywną eksploatację, zachowując przy tym swoje właściwości. W warunkach domowych doskonale sprawdzają się również prostsze rozwiązania – zwykły piasek czy miękki trawnik. Takie podłoże źle zniosłoby tłum dzieci bawiących się od rana do wieczora (zamiast trawnika mielibyśmy pewnie wydeptaną ziemię), ale w przypadku jedynie kilku okazjonalnych użytkowników doskonale się sprawdzi, a rodzicom oszczędzi dodatkowych wydatków. Warto bowiem pamiętać, że niewielkie plastikowe konstrukcje dla maluchów to koszt kilkuset złotych, ale już drewniane place zabaw z prawdziwego zdarzenia kosztują od tysiąca złotych w górę.

Huśtawka ze zjeżdżalnią do ogrodu Fungoo Sun MoveAutor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!