Drewniane meble na taras – solidne i eleganckie

Ogród, balkon czy taras to miejsca, w których możemy odpocząć, przeczytać książkę czy spędzić czas ze znajomi. Nic więc dziwnego, iż chcemy, żeby nasza przydomowa oaza nie tylko wyglądała pięknie, ale była również wygodna i funkcjonalna. Jednym z ważniejszych elementów są oczywiście meble tarasowe, których wybór jest bardzo duży.

meble z drewna na taras

Jak wybrać meble z drewna na taras?

Bardzo ważną sprawą jest przeznaczenie mebli tarasowych. Na rynku znajdziemy całą paletę ofert – od zgrabnych zestawów stołów i krzeseł do grilla aż do sporych kompletów wypoczynkowych z leżakami i sofą. Dlatego poza budżetem powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość naszego tarasu, aby całość była nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna.

Ponadto trzeba pamiętać, że meble na tarasie są narażone na działanie czynników atmosferycznych, czyli deszczu, wiatru, promieniowania UV oraz zmiennych temperatur. Dlatego też warto zdecydować się na takie meble ogrodowe, które mogą stać na zewnątrz bez względu na pogodę. W razie deszczu nie trzeba wtedy martwić się o to, że się zniszczą lub stracą swój atrakcyjny wygląd.

meble na taras z drewna

Meble na taras z drewna i innych materiałów

Z tych samych względów bardzo ważne jest, by odpowiednio dobrać materiał, z jakiego wykonane są meble. Dostępna jest cała gama surowców oraz tworzyw, np. metal, żeliwo, plastik, aluminium czy technorattan. W ostatnim czasie można zauważyć ponowny wzrost zainteresowania materiałami naturalnymi, takimi jak wiklina, bambus, rattan. Są one bardzo plastyczne, dlatego da się z nich wykonać piękne, ciekawe i unikatowe meble. Ich lekkość przemawia na ich korzyść, ponieważ są łatwe w transporcie oraz można je łatwo przestawiać. Niestety, z równą łatwością poddają się działaniu wody, słońca czy mrozu. Dlatego, jeśli chodzi o „powrót do natury” na tarasie, to najlepiej postawić na klasyczne drewno.

drewniane meble na taras

Zalety mebli z drewna na taras

Przede wszystkim drewniane meble na taras idealnie komponują się z zielenią ogrodu, altankami oraz naturalnymi ozdobami, jak płotki, dzwonki czy kamienne donice. Drewniane meble są uniwersalne – pasują jednakowo do tarasu zaaranżowanego na luzie, w stylu rustykalnym czy kamiennego tarasu z wyższej półki cenowej, nadając mu prestiżu.

Uniwersalność drewna nie kryje się wyłącznie w jego wyglądzie. Bardzo ważnym czynnikiem jest to, iż jest ono hipoalergiczne. Drewno samo optymalizuje poziom wilgoci, dzięki czemu zachowuje swoją higieniczność. Ponadto coraz więcej większa liczba konsumentów przykłada wagę również do tego, by produkty, które kupują, były przyjazne środowisku. W tym przypadku nie ma lepszego wyboru niż drewno.

meble na taras z drewna

Meble na taras z drewna egzotycznego

Można się spotkać z opinią, że meble z drewna na taras mogą się szybko zestarzeć i stracić swój urok. Dlatego przy wyborze meble z drewna na taras należy zwrócić szczególną uwagę na gatunek, z jakiego są one wykonane oraz jak je zabezpieczyć przed zniszczeniem, by mogły posłużyć na lata.

Na polskim rynku dostępne jest ponad 30 gatunków drewna z całego globu. Odmiany egzotyczne są odporniejsze na wilgoć i zniszczenie za sprawą wyższej zawartości substancji oleistych. Dzięki nim woda spływa po powierzchni zamiast wsiąkać. Nawet do 25 lat mogą być użytkowane meble z drzew egzotycznych takich jak teak, bangkirai, merbau, czy eukaliptus. Odpowiednia pielęgnacja tego typu mebli wydłuża czas ich eksploatacji, dlatego warto co sezon lub dwa poddać drewniane meble ogrodowe ponownemu impregnowaniu lub olejowaniu. Szczególną trwałością i odpornością na degradację charakteryzuje się teak, którego trwałość wynosi od 70 do 100 lat!

meble z drewna na taras

Meble na taras z drewna krajowego

Natomiast jeśli chodzi o drewniane meble na taras z drzew rodzimych, to najczęstszymi gatunkami jest sosna, świerk, dąb, a także grab, buk czy olcha. Wymagają one więcej zabiegów niż ich zagraniczni krewni. W celu przedłużenia ich użytkowania i zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami czynników atmosferycznych stosuje się różne zabiegi, m.in.: impregnowanie, olejowanie, lakierowanie czy malowanie farbą. Pielęgnacja mebli na taras z drewna powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku, przed lub po sezonie. Warto wiedzieć, że meble z drewna drzew liściastych są mniej żywiczne, więc nie ma ryzyka, że pod wpływem słońca ławka zacznie puszczać żywicę z desek.

drewniane meble na taras

Dobre drewniane meble na taras

Jak teraz się w tym wszystkim odnaleźć? Przecież chcesz tylko kupić meble z drewna na taras. Nie musisz być znawcą. Wystarczy być spostrzegawczym, czyli zwrócić uwagę na normy, certyfikaty i oznaczenia, które ułatwią rozpoznanie dobrej jakości drewna. Nie zapomnij o sprawdzeniu gwarancji, producenci dobrej jakości drewna zapewniają ją na wiele lat. Poza tym warto sprawdzić czy meble są stabilne, a zarazem na tyle lekkie, by można było przenieść je bez większych przeszkód. Powinny być również wygodne i mieć możliwość dopasowania dostępnych na rynku akcesoriów, takich jak poduszki na meble ogrodowe.


Polecamy inspiracje:

Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!