Funkcjonalny ogród przydomowy – jak go stworzyć?

Mały ogród przydomowy jest dość dużym wyzwaniem dla początkujących ogrodników. Jak go zaplanować, by był w pełni funkcjonalny, a jednocześnie elegancki i przyciągający wzrok? Jakich tricków użyć by optycznie zwiększyć jego wielkość? Dziś dam Wam kilka rad, jak sobie poradzić z tym zadaniem.

Funkcjonalny ogród przydomowy z meblami Corfu Set

Jaki kształt powinien mieć funkcjonalny ogród przydomowy?

Planowanie ogrodu przydomowego najlepiej zacząć od przyjrzenia się bliżej przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania. Ogród w kształcie zbliżonym do kwadratu jest zdecydowanie prostszy w urządzaniu i mamy w nim więcej możliwości aranżacyjnych. Centralną część ogrodu najlepiej zostawić jako miejsce na zestaw wypoczynków ogrodowych, a wzdłuż ogrodzenia posadzić rośliny. W końcowej części ogrodu warto posadzić większe rośliny, a bliżej domu mniejsze, dzięki czemu ogród wyda się większy.

Funkcjonalny ogród przydomowy z pufą knit

Prostokąt jest kształtem trudniejszym do zaaranżowania. W tym wypadku najlepiej stworzyć dwie główne rabaty – na końcu i na początku “korytarza”. Rośliny warto sadzić warstwami. Przy płocie zdecydować się na wyższe krzewy, drzewa i pnącza, a przed nimi posadzić mniejsze rośliny kwitnące. Dzięki temu nieco poprawimy proporcje ogródka i główna część – przeznaczona na meble ogrodowe – wydawać się będzie bardziej proporcjonalna. Centralną część ogrodu warto wypełnić roślinami w donicach ogrodowych, które przy zmianie aranżacji części wypoczynkowej łatwo będzie nam przestawić.

Różne style w przydomowym ogródku

Jeśli chodzi o styl ogrodu, to choć dawny podział ogrodów na styl angielski i francuski stracił już nieco na aktualności, wciąż obie te szkoły stanowią podstawę dla innych. Styl angielski to bujna, malownicza zieleń, przywodząca na myśl skojarzenia z lasem i łąką – naturalnymi aranżacjami. Styl francuski to z kolei przyroda uporządkowana, harmonijnie i symetrycznie rozłożona w rabatach. Drzewa i krzewy powinny być przycinane, tworzące geometryczne kształty. Od wyboru jednego z tych stylów możemy wyjść do dalszych poszukiwań idealnego ogródka przydomowego.

Funkcjonalny ogród przydomowy z meblami Ligurito

Jeśli wolimy nieskrępowaną przyrodę możemy ukształtować nasz ogród w stylu naturalistycznym czy romantycznym. W romantycznych aranżacjach podstawę stanowią róże – nie tylko krzewy, ale też odmiany pnące, które malowniczo będą rozrastać się na pergolach. Do ogrodu naturalistycznego warto dołączyć takie elementy jak konar drzewa czy siedziska z pieńków, które kojarzyć się będą z lasem. Uporządkowana przestrzeń to z kolei znakomity punkt wyjścia dla nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Tutaj warto postawić na proste rabaty wysypane tłuczniem czy korą, rośliny w prostych donicach i perfekcyjnie wykończony taras wypoczynkowy.

Porady aranżacyjne mające wpływ na funkcjonalność przydomowego ogrodu

Niezależnie od kształtu naszego ogrodu i wybranego stylu, jest kilka tricków aranżacyjnych, które pomogą nam sprawić, że niewielka przestrzeń będzie sprawiała wrażenie większej. Pierwsza sprawa to oświetlenie – odpowiednio rozjaśnione rabaty będą się wydawać optycznie większe. Mogą to być latarenki schowane między roślinami, biokominki ogrodowe w części tarasowej czy modne ostatnio wiszące sznury świateł. Nie muszą to być drogie rzeczy – w roli światełek świetnie się sprawdzi zwykły sznur lampek choinkowych przeznaczonych do ogrodu.

Funkcjonalny ogród przydomowy z kompletem Rio Patio

Kolejny sposób na wizualne powiększenie przestrzeni to lustra. Najlepiej wykorzystać stare i nieużywane lustro w ciekawej ramie, którego nie będzie nam szkoda kiedy się zniszczy. Na koniec zostawiłam dla Was najlepszy trick – ogrody wertykalne. Rozmieszczone na płocie doniczki ogrodowe, doniczki wiszące, czy modele piętrowe, to świetny sposób na stworzenie zielonej ściany pełnej roślin. Takie kompozycje pięknie wyglądają, zajmują minimalną ilość miejsca i dają wrażenie prawdziwie zielonego ogrodu. Fajne rozwiązanie, prawda?

***

Co sądzisz o moich radach? Czy którąś z nich masz już wypróbowaną? A może masz jakieś inne rady, którymi chcesz się podzielić? Daj znać w komentarzu!Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!