Hamak ogrodowy – jak wybrać odpowiedni?

Hamak ogrodowy to jeden z klasycznych dodatków do przydomowych ogrodów. Co wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego modelu do naszego ogrodu? Na jakie aspekty zwrócić uwagę? I jakie rodzaje hamaków ogrodowych mamy do wyboru? Przyglądamy się dziś bliżej tej ciekawej kategorii mebli ogrodowych.

Hamak ogrodowy Iza

Hamak ogrodowy – dostępne rodzaje

Pierwszy aspekt warty rozważenia to dostępne warianty hamaków ogrodowych. Najprostsza wersja hamaka ogrodowego to prostokątny kawałek materiału przywiązany na dwóch końcach, np. do słupów czy drzew. W takim typie hamaka zazwyczaj mocno się zapadamy, co jednak ma swoje plusy – ciężej z niego wypaść, więc może być bezpieczniejszą opcją przy dzieciach. Pamiętam jak w czasach dzieciństwa wylądowałam na ziemi próbując wejść do hamaka z poprzeczkami (któremu za chwilę przyjrzymy się bliżej) – przy klasycznych, prostych hamakach nigdy mi się to nie zdarzyło.

Hamak ogrodowy Currambera H160 dwuosobowy

Hamak ogrodowy Currambera to klasyczny model hamaka.

Wspomniany hamak z poprzeczkami to wariant, w którym na obu końcach materiału znajdują się poprzeczki, od których odchodzą sznurki do mocowania. Materiał jest tu napięty, więc nie ma problemu z zapadaniem się. Dzięki temu można się na nim ułożyć w zupełnie dowolnej pozycji, materiał w żaden sposób nie ogranicza naszych ruchów. Jeśli z kolei szukacie hamaka bardziej do huśtania się, ciekawą opcją są fotele hamakowe. Korzysta się z nich w pozycji półsiedzącej. Ten rodzaj konstrukcji pozwala na swobodne bujanie się – zarówno mocne, jak na huśtawce, jak i spokojne wprawianie hamaka w ruch kołyszący podczas wypoczynku.

Hamak ogrodowy dwuosobowy z drążkiem Alabama

Hamak ogrodowy z drążkiem Alabama to model przeznaczony dla dwóch osób.

Hamak ogrodowy – aspekty praktyczne

Przed zakupem hamaka ogrodowego warto przemyśleć kilka kwestii. Podstawowe pytanie brzmi: jak zamierzamy go rozwiesić w ogrodzie? Czy mamy drzewa, które sprawdzą się w tej roli, czy potrzebujemy specjalnych słupków lub stelaża? Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę długość hamaka, żeby potem nie okazało się, że drzewa są za blisko lub za daleko, a stelaż nie pasuje do naszego modelu. Warto też pamiętać, że odległość hamaka od ziemi powinna wynosić co najmniej 30 cm.

Hamak ogrodowy Ala ze stelażem

Hamak ogrodowy Ala z drewnianym stelażem, rozstawiony koło domu.

Jeśli chodzi o wymiary hamaka ogrodowego, trzeba też pomyśleć o dostosowaniu ich do użytkowników. Hamak ogrodowy dla dorosłych powinien mieć przynajmniej 3 metrów długości, żeby można było spokojnie się na nim zmieścić. Szerokość z kolei zależy od liczby użytkowników: czy ma być to jednoosobowy czy dwuosobowy model? Z tym aspektem wiąże się też maksymalne możliwe obciążenie – sprawdźmy te parametry przed zakupem, by mieć pewność, że hamak ogrodowy będzie dobrze nam służył.

Hamak ogrodowy Iza

Hamak ogrodowy Iza na dużej działce użytkowej.

Hamaki ogrodowe dla dzieci

W przypadku kiedy użytkownikiem hamaka mają być wyłącznie dzieci, jego długość może być mniejsza niż 3 metry, a i wytrzymałość materiału nie musi być tak duża. Dodatkowo producenci hamaków ogrodowych oferują ciekawe modele przeznaczone docelowo dla najmłodszych. Bardzo ciekawie prezentuje się hamak dla niemowląt, który wyposażony jest dodatkowo w szelki, uniemożliwiające maluchowi wypadnięcie z hamaka. Dla najmłodszych dedykowane są też specjalne hamaki-kokony czy hamaki-huśtawki.

Hamak dla dzieci H132 Animundo

Szeroki hamak dla dzieci Animundo, na którym zmieści się nawet dwójka dzieci.

Hamak turystyczny dla włóczykija

Ciekawostką są też dostępne na rynku hamaki podróżnicze – lekkie, nie zajmujące wiele miejsca, z praktycznym systemem mocowania. Świetnie się sprawdzają przy wyprawach turystycznych pieszych i rowerowych. Często mogą być dodatkowo wykorzystywane jako osłona przed deszczem czy zapasowe okrycie. To z pewnością cenny dodatek w turystycznym bagażu. Można też wykorzystywać je prościej – zabrać ze sobą na wakacje, by zapewnić pociechom miejsce do zabawy, a sobie wygodne miejsce do wypoczynku.

Hamak podróżniczy H150 Colibri

Hamak podróżniczy Colibri wykorzystywany w trakcie wyprawy rowerowej.

***

Hamak ogrodowy to świetny sposób na leniwy wypoczynek na świeżym powietrzu, a dla dzieci – dodatkowa rozrywka. Warto przed zakupem zastanowić się nad tym, jaki model będzie dla nas najodpowiedniejszy, by potem cieszyć się idealnie dobranym dodatkiem do ogrodu.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!