Hamak ogrodowy – jak wybrać odpowiedni?

Hamak ogrodowy to jeden z klasycznych dodatków do przydomowych ogrodów. Co wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego modelu do naszego ogrodu? Na jakie aspekty zwrócić uwagę? I jakie rodzaje hamaków ogrodowych mamy do wyboru? Przyglądamy się dziś bliżej tej ciekawej kategorii mebli ogrodowych.

Hamak ogrodowy Iza

Rodzaje hamaków ogrodowych

Pierwszy aspekt warty rozważenia to dostępne warianty hamaków ogrodowych. Najprostsza wersja hamaka ogrodowego to prostokątny kawałek materiału przywiązany na dwóch końcach, np. do słupów czy drzew. W takim typie hamaka zazwyczaj mocno się zapadamy, co jednak ma swoje plusy – ciężej z niego wypaść, więc może być bezpieczniejszą opcją przy dzieciach. Pamiętam jak w czasach dzieciństwa wylądowałam na ziemi próbując wejść do hamaka z poprzeczkami (któremu za chwilę przyjrzymy się bliżej) – przy klasycznych, prostych hamakach nigdy mi się to nie zdarzyło.

Hamak ogrodowy Currambera H160 dwuosobowy

Hamak ogrodowy Currambera to klasyczny model hamaka.

Wspomniany hamak z poprzeczkami to wariant, w którym na obu końcach materiału znajdują się poprzeczki, od których odchodzą sznurki do mocowania. Materiał jest tu napięty, więc nie ma problemu z zapadaniem się. Dzięki temu można się na nim ułożyć w zupełnie dowolnej pozycji, materiał w żaden sposób nie ogranicza naszych ruchów. Jeśli z kolei szukacie hamaka bardziej do huśtania się, ciekawą opcją są fotele hamakowe. Korzysta się z nich w pozycji półsiedzącej. Ten rodzaj konstrukcji pozwala na swobodne bujanie się – zarówno mocne, jak na huśtawce, jak i spokojne wprawianie hamaka w ruch kołyszący podczas wypoczynku.

Hamak ogrodowy dwuosobowy z drążkiem Alabama

Hamak ogrodowy z drążkiem Alabama to model przeznaczony dla dwóch osób.

Co jest ważne przed zakupem hamaka ogrodowego?

Przed zakupem hamaka ogrodowego warto przemyśleć kilka kwestii. Podstawowe pytanie brzmi: jak zamierzamy go rozwiesić w ogrodzie? Czy mamy drzewa, które sprawdzą się w tej roli, czy potrzebujemy specjalnych słupków lub stelaża? Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę długość hamaka, żeby potem nie okazało się, że drzewa są za blisko lub za daleko, a stelaż nie pasuje do naszego modelu. Warto też pamiętać, że odległość hamaka od ziemi powinna wynosić co najmniej 30 cm.

Hamak ogrodowy Ala ze stelażem

Hamak ogrodowy Ala z drewnianym stelażem, rozstawiony koło domu.

Jeśli chodzi o wymiary hamaka ogrodowego, trzeba też pomyśleć o dostosowaniu ich do użytkowników. Hamak ogrodowy dla dorosłych powinien mieć przynajmniej 3 metrów długości, żeby można było spokojnie się na nim zmieścić. Szerokość z kolei zależy od liczby użytkowników: czy ma być to jednoosobowy czy dwuosobowy model? Z tym aspektem wiąże się też maksymalne możliwe obciążenie – sprawdźmy te parametry przed zakupem, by mieć pewność, że hamak ogrodowy będzie dobrze nam służył.

Hamak ogrodowy Iza

Hamak ogrodowy Iza na dużej działce użytkowej.

Hamaki ogrodowe dla dzieci

W przypadku kiedy użytkownikiem hamaka mają być wyłącznie dzieci, jego długość może być mniejsza niż 3 metry, a i wytrzymałość materiału nie musi być tak duża. Dodatkowo producenci hamaków ogrodowych oferują ciekawe modele przeznaczone docelowo dla najmłodszych. Bardzo ciekawie prezentuje się hamak dla niemowląt, który wyposażony jest dodatkowo w szelki, uniemożliwiające maluchowi wypadnięcie z hamaka. Dla najmłodszych dedykowane są też specjalne hamaki-kokony czy hamaki-huśtawki.

Hamak dla dzieci H132 Animundo

Szeroki hamak dla dzieci Animundo, na którym zmieści się nawet dwójka dzieci.

Hamak turystyczny

Ciekawostką są też dostępne na rynku hamaki podróżnicze – lekkie, nie zajmujące wiele miejsca, z praktycznym systemem mocowania. Świetnie się sprawdzają przy wyprawach turystycznych pieszych i rowerowych. Często mogą być dodatkowo wykorzystywane jako osłona przed deszczem czy zapasowe okrycie. To z pewnością cenny dodatek w turystycznym bagażu. Można też wykorzystywać je prościej – zabrać ze sobą na wakacje, by zapewnić pociechom miejsce do zabawy, a sobie wygodne miejsce do wypoczynku.

Hamak podróżniczy H150 Colibri

Hamak podróżniczy Colibri wykorzystywany w trakcie wyprawy rowerowej.

***

Hamak ogrodowy to świetny sposób na leniwy wypoczynek na świeżym powietrzu, a dla dzieci – dodatkowa rozrywka. Warto przed zakupem zastanowić się nad tym, jaki model będzie dla nas najodpowiedniejszy, by potem cieszyć się idealnie dobranym dodatkiem do ogrodu.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!