Huśtawka czy hamak – co lepiej kupić?

W każdym ogrodzie przyda się jakieś bujane siedzisko, które umożliwi nam spokojne wylegiwanie się w ogrodzie, pośród drzew i kwiatów. Zarówno huśtawka, jak i hamak, mają swoje wady i zalety – który z tych mebli lepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie?

huśtawka ogrodowa vs hamak

Huśtawka czy hamak? Wybór zależy przede wszystkim od naszych preferencji.

Zalety huśtawki ogrodowej

Huśtawka ogrodowa to mebel świetnie sprawdzający się w większym ogrodzie. Sporo miejsca zajmuje sam stelaż, a dodatkowo warto by pomyśleć o zapasowej przestrzeni umożliwiającej bujanie się. W zamian jednak mamy do dyspozycji dość obszerne miejsce do wypoczynku. Z klasycznych huśtawek-ławeczek mogą korzystać 2-3 osoby (w zależności od modelu), a niektóre z huśtawek można rozłożyć, tworząc sporą dwuosobową leżankę.

Huśtawka - Leżanka Star

Niektóre modele klasycznych huśtawek można rozłożyć, tworząc leżankę – jak w modelu Star.

Na rynku dostępne są też huśtawki-kosze. Tego typu meble są najczęściej jednoosobowe, a ich sztywny stelaż pozwala użytkownikom wygodnie rozsiąść się na siedzisku. O wygodzie korzystania stanowią tu miękkie poduszki na siedziska dołączane do mebli. W tej kategorii wyróżniają się eleganckie huśtawki Cocoon. W naszej ofercie dostępne są również podwieszane leżanki, które umożliwiają bujanie się w pozycji leżącej.

Fotel wiszący Kacper ze stelażem

Huśtawki-kosze mogą być drewniane – jak fotel wiszący Kacper. Mogą też stanowić połączenie stali i technorattanu, jak w przypadku huśtawek Cocoon.

Huśtawki ogrodowe składają się z metalowego lub drewnianego stelaża oraz materiałów tworzących siedziska. Mogą to być odporne na warunki atmosferyczne technorattan czy textilina; niektóre modele mają pod materacem plecioną siatkę, inne aluminiowy stelaż. Zazwyczaj dodatkiem do huśtawki jest miękka poduszka wykonana z materiałów częściowo odpornych na wodę, którą trzeba chować na czas deszczu.

Hamak – otulający i łatwy do zmieszczenia

Hamaki ogrodowe łatwo pomieścić na niewielkiej przestrzeni czy też wśród drzew – większość modeli można zawiesić między dwoma konarami. Hamaki sprawdzą się jednak również na otwartej przestrzeni, wystarczy dokupić do nich odpowiedni stelaż. Dostępne są zarówno modele jedno, jak i dwuosobowe, trzeba jednak mieć na uwadze, że hamak zawsze będzie nas “zachęcał” do przytulenia się.

Hamak rodzinny H180 Bossanova

Hamak może być też eleganckim dodatkiem do ogrodu – jak w przypadku modelu Bossanova.

Ciekawą wariacją na temat hamaka są również fotele hamakowe – mniejsze siedziska przeznaczone dla jednej osoby. W zależności od modelu, mają one luźną budowę przypominającą mniejszy hamak lub też uzupełnione są poduszkami nadającymi hamakowi bardziej fotelowy kształt. Do najbardziej oryginalnych modeli należy hamak dla niemowlaka – nowoczesna materiałowa kołyska, znakomita na lato.

Huśtawka hamakowa

Fotele hamakowe to nieco inna, ale bardzo funkcjonalna forma hamaka.

Najpopularniejsze modele hamaków ogrodowych wykonywane są z włókien odpornych na warunki atmosferyczne, ale są też modele bawełniane – przyjemniejsze dla ciała, hamaki plecione i sznurkowe. Niektóre modele zakończone są drewnianymi poprzeczkami, dzięki którym hamak nie dopasowuje się do ciała. Hamaki dostępne są w wielu wzorach i kolorach, również w wersji bardziej eleganckiej.

Huśtawka czy hamak – co lepiej kupić?

Przedstawiliśmy już huśtawkę i hamak, więc przyszedł czas na podsumowania. Podstawowe pytania, jakie musimy sobie zadać wybierając bujany mebel, to na ile osób ma być on przeznaczony. Jeśli chcemy zmieścić na nim kilka osób lepiej sprawdzi się huśtawka – do hamaka zmieszczą się najwyżej dwie osoby, które z powodu specyfiki hamaka będą musiały się w nim przytulać. Huśtawki natomiast oferują swobodę korzystania 2-3 osobom.

Huśtawka Cocoon brązowo-biała

Huśtawka daje nam większą przestrzeń korzystania, wyznaczaną przez rozmiary stelaża.

Poszukiwania mebla jednoosobowego jednak wiele nam nie ułatwiają. Tutaj mamy do wyboru całą paletę jednoosobowych huśtawek, leżanek, hamaków i foteli hamakowych. Powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy chcemy odpoczywać na leżąco (leżanka lub hamak) czy na siedząco (huśtawka lub fotel hamakowy). A następnie czy chcemy mieć większą swobodę ruchu, czy może wolimy być otuleni przez materiał.

Hamak z drążkiem Lousiana

Hamak jest raczej otulający, choć modele z drążkami dają nam większą swobodę ruchu.

Trzeba też wziąć pod uwagę przestrzeń jaką mamy do dyspozycji. Na dużym terenie huśtawka swobodnie się zmieści, można też na nim rozstawić hamak na stelażu. Z kolei na mniejszym obszarze lepsza będzie drobniejsza huśtawka w stylu Cocoon lub też łatwy do rozwieszenia między drzewami hamak. Kwestia estetyki to sprawa drugorzędna – zarówno wśród huśtawek, jak i hamaków, znajdziemy mniej lub bardziej eleganckie modele.

***

Najważniejsza sprawa to jednak nasze preferencje – niektórzy po prostu wolą hamaki, a inni lubią wypoczywać na większych huśtawkach. A Wy? Który mebel lubicie bardziej? Czekamy na Wasze opinie!

Co lepsze - hamak czy huśtawka?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Huśtawka czy hamak – co lepiej kupić?”
  1. Hanka Sierpień 23, 2016 at 15:39 #

    Przepiękne sa takie różne hamaki, ja chciałam kupić taką gruszkę dla dziecka, ale jeszcze sie zastanawiam czy kupić klasyczny czy taki kokon, nie wiem co będzie lepsze :)

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!