Hygge w domu – jak sprawić, żeby dom był bardziej hyggelige?

Jeśli jesteście uważnymi obserwatorami, z pewnością zauważyliście, że ostatnio zrobiło się głośno o jednym małym, duńskim słówku “hygge”. Co to znaczy? Z czym się wiąże to pojęcie? I jak możemy sprawić, żeby nasz dom stał się bardziej hyggelige? Chodźcie ze mną, poszukamy razem odpowiedzi na te pytania!

Wnętrze w stylu skandynawskim z kominkiem wykończonym betonem architektonicznym

Hygge – co to znaczy?

Hygge to podobno słowo nieprzetłumaczalne. Autorzy słownika polsko-duńskiego zaproponowali jednak bardzo konkretne tłumaczenie: rzeczownik hygge oznacza według nich przytulność, wygodę, miłą atmosferę, a czasownik hygge miło spędzać czas. Tłumaczenie to nie wyjaśnia w pełni znaczenia tego słowa, ale nakierowuje nas we właściwym kierunku. Hygge to bowiem uczucie, a uczuć nie da się w pełni wyjaśnić. Jak pisze Meik Wiking, autor książki Hygge. Klucz do szczęścia, “Tego się nie pisze, to się czuje”.

Kiedy więc czujemy hygge? Kiedy po aktywnym dniu wracamy do domu i zaszywamy się z ciepłą herbatą lub zimnym piwem w ulubionym fotelu. Kiedy spędzamy wieczór wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi – nieważne czy to będzie wspólne oglądanie telewizji, gra w gry planszowe czy spokojna rozmowa. Czujemy hygge, kiedy wspólnie gotujemy i dobrze się przy tym bawimy. Kiedy siedzimy z przyjaciółmi i nie jesteśmy w stanie się rozstać, bo tak świetnie czujemy się w swoim towarzystwie. Kiedy mamy wieczór tylko dla siebie i spędzamy go na słodkim lenistwie – gorącej kąpieli, lekturze ulubionej książki czy oglądaniu ulubionego serialu.

Hygge to wszystkie te chwile, w których czujemy się bezpieczni, zrelaksowani i szczęśliwi, kiedy jest nam wygodnie i kiedy liczy się tylko ta trwająca właśnie chwila. Hygge to pozwalanie sobie na codzienne małe przyjemności. A najważniejsze i najfajniejsze w hygge jest to, że nikt nie może Wam dać na nie gotowego przepisu – w końcu każdego z nas cieszą różne rzeczy. Musimy odkryć je sami próbując różnych rzeczy i sprawdzając, w jakich sytuacjach czujemy się najlepiej. Podkreślają to zarówno Meik Wiking, jak i Marie Tourell Soderberg – autorzy dwóch książek o hygge dostępnych w polskich księgarniach.

Uczyń swój dom bardziej hyggelige?

Według badań przytaczanych przez Meik’a Wikinga ponad 70% Duńczyków deklaruje, że najwięcej hygge odczuwa właśnie w domu. Nic dziwnego – w końcu dom to nasza bezpieczna przystań, w której czujemy się najlepiej. Czy istnieje jeden sposób na stworzenie hyggelige domu? Zdecydowanie nie. To, czy dom będzie dla nas hygge-miejscem, zależy przede wszystkim od naszego gustu. Meik Wiking pokusił się jednak w swojej książce o stworzenie listy rzeczy, które mogą sprawić, że nasz dom będzie bardziej hygge. Jak wszystkie dane przytaczane przez niego w książce, tak i te pomysły zainspirowane zostały badaniami i statystykami – przyjrzyjmy się im po kolei.

Przytulne mieszkanie w stylu hygge z kominkiem elektrycznym

1. Hyggekrog

Hyggekrog to najprościej mówiąc przytulny kącik. Miejsce, w którym możemy schować się z książką, na rozmowę z przyjaciółką, uciąć sobie w spokoju drzemkę. Może to być samotny fotel, wykusz okienny z poduszkami, schowana w kącie salonu sofa. W tym miejscu powinniśmy czuć się bezpieczni i zrelaksowani.

2. Kominek

Kominek – a dokładniej żywy ogień – to jeden z elementów pozwalających na uzyskanie efektu hygge w mieszkaniu. Jeśli nie macie w mieszkaniu przewodu kominowego i nie macie jak stworzyć kominka, podobny efekt przytulności zapewnią Wam biokominki – szczególnie jeśli ozdobicie je porcelanowymi polanami.

3. Świece i światło

Dla Duńczyków duże znaczenie przy tworzeniu hygge-atmosfery mają świece i odpowiednio przytłumione, łagodne światło. Takie oświetlenie nie musi być jednak hygge dla każdego. Marie Tourell Soderberg przytacza piękny przykład, że jej znajomi Syryjczycy kupili do domu wielką jarzeniową lampę o zimnym, białym świetle. W ich rodzinnym kraju taka lampa jest bardziej hygge, bo obiecuje odrobinę chłodu po gorącu panującym na zewnątrz.

4. Drewno

Rzeczy robione z prawdziwego drewna, ze względu na swoją prostotę i naturalność, świetnie pasują do koncepcji hygge. Mogą to być meble, podłoga, dekoracje, szczapy drewna ułożone pod kominkiem – wszystko zależy od tego, w jakiej formie mamy ochotę wprowadzić drewno do naszego wnętrza.

5. Natura

Dla Duńczyków hygge jest nie tylko samo drewno, ale w ogóle bliskość natury i wprowadzanie do wnętrza naturalnych elementów. Mogą to być rośliny, gałązki, skóry zwierząt – wszystko co w jakiś sposób przybliża nas do natury.

Drewniane panele dekoracyjne wykorzystane do stworzenia aranżacji w stylu skandynawskim

6. Książki

W koncepcję hygge świetnie wpasowują się też książki i zastawione nimi domowe regały. Połączenie to nie dziwi, jako że jednym z popularniejszych hygge momentów są chwile spędzone sam na sam z dobrą lekturą.

7. Ceramika

Hyggelige są ładne rzeczy, którymi się otaczamy i z których korzystamy na co dzień. Piękny dzbanek, ulubiony kubek, wazon, który nas zachwycił. Pamiętajcie, że każdy dzień jest wyjątkową chwilą i dlatego warto codziennie korzystać z tych rzeczy, które normalnie przeznaczylibyśmy na wyjątkowe okazje. Bo niby dlaczego mamy odmawiać sobie przyjemności picia z pięknego kubka?

8. Przyjemne faktury

W prawdziwie przytulnych wnętrzach liczy się nie tylko wygląd, ale też dotyk. Faktura drewna, przyjemny miękki materiał, ciepło ceramicznego kubka – wszystko to sprawia, że czujemy się bardziej hygge.

9. Meble z historią

W stylu hygge są też wszystkie meble z historią. Mogą to być fotele vintage własnoręcznie przez nas odnowione lub też nie, proste, ręcznie wykonane krzesła, wymarzony mebel, na który długo oszczędzaliśmy. To, co ma wartość sentymentalną, jest w filozofii hygge dużo bardziej wartościowe.

10. Koce i poduszki

Koce i poduszki to element świetnie wpasowujący się w hyggelige mieszkania, szczególnie zimą. Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do mieszkania zziębnięci i przemoczeni. Przebieracie się, wkładacie ciepłe skarpety, a potem owijacie się w gruby koc i rozkładacie na poduszkach. Oto hygge w pełnej krasie!

Styl skandynawski we wnętrzu wykończonym płytami z betonu architektonicznego

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie ta lista to świetny zbiór pomysłów na stworzenie przytulnego wnętrza w takim popularnym rozumieniu – ciepłego i wygodnego. Ale jeśli macie inny gust, nie martwcie się. Każde wnętrze może być hygge, wystarczy że gospodarze i domownicy czują się w nim bezpieczni i szczęśliwi. Jeśli na myśl o powrocie do domu na Waszych twarzach pojawia się uśmiech, to znaczy, że jest on bardzo hygge :)

***

Czym jest dla Was hygge? Jakie sytuacje są dla Was takimi drobnymi przyjemnościami, które sprawiają, że ładujecie baterie? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach – może wspólnie uda się nam określić, czym charakteryzuje się nasze polskie hygge :)


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!