Inspiracje ogrodowe zrób to sam

Własnoręcznie wypielęgnowany ogród to niemały powód do dumy dla właściciela. O jego atrakcyjnym wyglądzie decydują jednak nie tylko kwitnące rabaty, równo skoszony trawnik, przycięte drzewa i krzewy, ale również elementy małej architektury ogrodowej. Przy odrobinie chęci, kreatywności i przy wsparciu internetu, który przepełniają inspiracje ogrodowe z kategorii „zrób to sam”, można samodzielnie wykonać ogrodowe dekoracje wykorzystując w swojej twórczości kamień czy przedmioty z recyklingu, takie jak opony i palety.

Inspiracje ogrodowe

Gdzie szukać inspiracji ogrodowych?

Nieograniczoną skarbnicą ogrodowych inspiracji jest internet. Niezwykle ciekawe pomysły znajdziemy na stronach stylowi.pl i zszywka.pl. To strony dla ludzi kreatywnych, którzy poszukują oryginalnych, nieszablonowych pomysłów do zrealizowania w ramach różnych dziedzin, również z zakresu ogrodnictwa. Każda z nich prezentuje zdjęcia, które mogą zainspirować nas do stworzenia własnych dekoracji z kamienia, opon czy palet, które ktoś inny już dawno spisałby na straty. Galeria zdjęć to jednak nie wszystko. Dobrym źródłem pomysłów może być również blog, facebook czy forum, na którym można uzyskać również informacje, jak krok po kroku wykonać interesującą nas rzecz.

Przykładowe inspiracje, które możemy zrobić samodzielnie

Co można zrobić z palet, opon i kamienia? Naprawdę wiele. Oto kilka przykładów.

przedmiot sposób wykorzystania
opony donice, kwietniki, huśtawki, płotki, stoliki, siedziska, klomby
palety meble ogrodowe – stoliki, krzesła, leżaki, sofy, huśtawki, hamaki, podesty, płotki
kamień skalniaki, ścieżki, mozaiki, murki, schodki, kolorowe rzeźby, płotki, donice

Inspiracje ogrodowe z palet

meble ogrodowe meble tworzone z wykorzystaniem europalet to w ostatnim czasie bardzo modny trend. Europalety znajdują zastosowanie nie tylko w industrialnych wnętrzach, ale również w przestrzeni ogrodowej. Inspiracje ogrodowe w zakresie wykorzystania palet są bardzo bogate. Z palet można zrobić stoliki, sofy, krzesła, a także huśtawki i hamaki. Zasady konstrukcji ogrodowych mebli są proste. Chcąc wykonać stolik, należy położyć palety jedna na drugiej, a następnie zbić gwoździami. Uzupełniwszy stolik o oparcie wykonane z trzeciej przyciętej palety otrzymamy krzesło. Kilka krzeseł ustawionych obok siebie utworzy przestronną sofę. Do zbudowania huśtawki wystarczy jedna paleta przywiązana liną do drzewa i uzupełniona poduszką, która posłuży jako miękkie siedzisko. Do skonstruowania hamaka potrzebne będą natomiast dwie palety złączone krótkim bokiem, a następnie zbite gwoździami. Po złączeniu należy wzmocnić je liną przywiązaną również do gałęzi drzewa. Podobnie jak w pozostałych przypadkach i tu przyda się miękkie siedzisko.

pozostałe inspiracje ogrodowe z palet palety mogą posłużyć do wyznaczenia stref w ogrodzie. Można je wykorzystać na dwa sposoby – jako płotek lub podest. Palety należy ze sobą połączyć przy użyciu gwoździ lub sznura, a następnie utworzony płotek wkopać w ziemię – i ogrodzenie gotowe.

Inspiracje ogrodowe z opon

kwietniki i donice na kwiaty – zużytym samochodowym oponom można podarować drugie życie czyniąc z nich piękne donice na kwiaty. Można je wykorzystać w wersji czarnej lub pomalować na ulubiony kolor. Po wyschnięciu wnętrze opony należy wypełnić ziemią, a następnie zasadzić w niej kwiaty. Taki kwietnik można zrobić w wersji stojącej – na ziemi, lub wiszącej – na ścianie. Można również wykonać go z jednej opony lub wielu poukładanych jedna na drugą, tworząc dowolne kompozycje. Co tylko podpowie nam kreatywność.

huśtawka – huśtawka z opony to już klasyka. Jeżeli w ogrodzie rośnie duże, solidne drzewo, na jednej z jego gałęzi można zawiesić huśtawkę. Wystarczy jeden koniec grubej liny przywiązać do gałęzi, drugi do opony i huśtawka gotowa.

Inspiracje ogrodowe z kamienia

ścieżki i skalniaki – kamienne inspiracje ogrodowe to przede wszystkim ścieżki i skalniaki. Dróżki wytyczone z płaskich kamieni mogą zaprowadzić gości dokładnie tam, gdzie chcemy. Trasę można wzbogacić pięknym skalnikiem. Wystarczy kamienie ułożyć jeden na drugim, przestrzenie pomiędzy nimi scalić ziemią i zasadzić odpowiednie gatunki roślin. I piękna aranżacja gotowa.

mozaika – inspiracje ogrodowe z kamienia nie muszą ograniczać się tylko do ścieżek i skalniaków. Z kamienia można wyczarować wspaniałe, kolorowe mozaiki. Potrzebne do tego będą obłe kamyki zwane otoczakami i kolorowa farba. Chcąc utworzyć mozaikę, otoczaki należy wbić w ziemię według wymyślonego wzoru przedstawiającego np. motyla, ptaka lub kwiatka. Wszystko zależy od inwencji twórczej. Następnie ułożony motyw należy pomalować i poczekać aż kamienie wyschną. Malując pojedyncze duże kamienie można z nich utworzyć również wielobarwne kamienne rzeźby przedstawiające zwierzęta, ptaki, owady czy owoce.

***

Oryginalne i tanie inspiracje ogrodowe można wykonać samodzielnie. Wystarczy odrobina chęci, dobry pomysł i… kilka niepotrzebnych rzeczy, by całość zachwycała i była dumą zarówno twórcy, jak i ozdobą całego ogrodu.Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!