Jak dbać o meble ogrodowe zimą?

Zima to niezbyt sprzyjający okres dla naszych zestawów mebli do ogrodu. Niskie temperatury i wilgoć sprawiają, że mogą one stać się wyblakłe, kruche i zacząć wyglądać nieestetycznie. Aby temu zapobiec warto zabezpieczać je po każdym sezonie letnim oraz odpowiednio przechowywać. Dzięki temu nie tylko posłużą nam przez długie lata, ale również będą ozdobą naszego ogrodu.

jak dbać o zestawy wypoczynkowe z technorattanu

Odpowiednie przechowywanie

Jednym z ważniejszych sposobów na przedłużenie żywotności naszych mebli, poza impregnacją i konserwacją, jest ich odpowiednie przechowywanie w okresie zimowym. O ile meble żeliwne, metalowe czy kamienne po zabezpieczeniu możemy pozostawić na cały rok w ogrodzie, o tyle meble drewniane czy rattanowe potrzebują specjalnego miejsca do składowania. Ważne, aby było to miejsce suche, chłodne i przewiewne, jak np. garaż. Warto pamiętać również o tym, aby zabezpieczając meble wiklinowe lub drewniane nie owijać ich ściśle folią, gdyż może to spowodować rozwój pleśni i grzybów.

Konserwacja mebli z drewna

Konserwacja mebli drewnianych nie jest specjalnie skomplikowana. Na wiosnę, przed nowym sezonem, warto je przeczyścić, a w miejscach, gdzie powstały przebarwienia lub pęknięcia, przetrzeć papierem ściernym. Kolejnym krokiem jest impregnacja lub lakierowanie. Dzięki temu zabiegowi meble będą chronione przed wilgocią i jednocześnie zyskają ładny, odświeżony wygląd. Z kolei meble z drewna egzotycznego należy pokryć specjalnym olejem przeznaczonym do drewna teakowego, aby zachowało żywy kolor i estetyczny wygląd. Zabieg ten powtarzany po każdym sezonie użytkowania zapewni im wydłużoną trwałość. Podobna procedura dotyczy innych akcesoriów drewnianych – huśtawek, doniczek balkonowych, skrzynek na poduszki itp.

Komplet mebli drewnianych na żeliwnym stelażu

Konserwacja mebli żeliwnych

Meble metalowe bądź żeliwne, choć bardzo efektowne i praktyczne, narażone są na działanie korozji. Aby temu zapobiec, raz na jakiś czas należy usunąć powstały na meblach nalot przy użyciu drucianej szczotki, a następnie zabezpieczyć je specjalną farbą, która wypełni ubytki i stworzy warstwę ochronną. Problemów tych unikniemy, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup mebli metalowych malowanych proszkowo – w tym przypadku ryzyko korozji jest zdecydowanie mniejsze.  Z kolei meble aluminiowe mogą stać w ogrodzie cały rok, gdyż są bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Konserwacja mebli technorattanowych

Meble z technorattanu stają coraz bardziej popularne dzięki temu, że są lekkie oraz dużo bardziej odporne niż meble z tradycyjnego rattanu, a do tego prezentują się wyjątkowo efektownie. Meble z technorattanu nie wymagają szczególnej pielęgnacji, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je preparatem przeznaczonym do czyszczenia i renowacji tworzywa sztucznego. Oczywiście w okresie najbardziej niekorzystnych warunków atmosferycznych sugerujemy ich schowanie – tak, aby nie poddawać ich bezpośredniemu oddziaływaniu mrozu i śniegu.

Zestaw mebli z technorattanu NILAMITO V Brown & Grey

Konserwacja mebli rattanowych, wiklinowych

Meble wykonane z wikliny bądź rattanu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, gdyż są mało odporne na warunki atmosferyczne – w szczególności na wilgoć. Nadmierna ekspozycja mebli rattanowych na słońce może powodować ich kruszenie, dlatego najlepiej postawić je na zadaszonych altanach lub werandach. Meble wykonane z tych materiałów nie wymagają zbyt skomplikowanej konserwacji. Wystarczy wyczyścić je mydłem lub płynem do mycia naczyń i wytrzeć do sucha.

Konserwacja mebli z plastiku

Meble plastikowe nadal cieszą się dużą popularnością, mimo że są mniej odporne od mebli z drewna czy technorattanu. Ciekawą propozycją są meble ogrodowe firmy Curver wykonywane z tworzywa sztucznego formowanego wtryskowo.  Zwykle nie wymagają one żadnej konserwacji poza tradycyjnym czyszczeniem dostępnymi środkami myjącymi. Należy jednak pamiętać, aby nie przechowywać ich w miejscu zbyt mroźnym, gdyż mogą stać się łamliwe i kruche.

Meble ogrodowe Corfu Fiesta Curver Antracyt / Grafit

Więcej informacji na temat pielęgnacji poszczególnych rodzajów mebli znajdą Państwo przy każdym z produktów w kategorii meble ogrodowe.

W najbliższym czasie przygotujemy również publikacje o tym jak przygotować meble do sezonu wiosennego – tak, aby ich użytkowanie było możliwie bezproblemowe. Dla osób, które zapiszą się do naszego newslettera, bądź polubią nasz profil na facebooku, planujemy specjalne, przedsezonowe promocje na meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Zapraszamy!


Polecamy inspiracje:

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!