Jak dobrać kolor podłogi do mebli i ścian?

Podczas aranżacji mieszkania, często zastanawiamy się nad prawidłowym łączeniem barw. Jakie meble do jasnych paneli podłogowych? Co w przypadku ciemnej podłogi? W poniższym tekście odpowiemy sobie na tego typu pytania, rozważając przy tym zalety różnych rozwiązań.

jakie meble do jasnych paneli

Jaki kolor mebli do jasnej podłogi?

Gdy zastanawiamy się, jakie meble do jasnej podłogi sprawdzą się najlepiej, warto spojrzeć na pomieszczenie całościowo. Jasny kolor paneli powiększy optycznie nasze pomieszczenie, a barwą i stylem mebli możemy osiągnąć rozmaite efekty. Przykładowo, gdy mamy jasne panele, jakie meble wybierzemy, gdy zależeć nam będzie na harmonijności i spójności pomieszczenia? Pierwsza opcja to meble kolorze bardzo zbliżonym do paneli – jednak wówczas przydadzą się dodatki w kontrastowych barwach, żeby nadać pomieszczeniu trochę dynamiki.

jakie meble do jasnej podłogi

Gdy jednak szukamy innej odpowiedzi, na pytanie, jaki kolor mebli do jasnej podłogi, możemy również odpowiedzieć: o dwa stopnie ciemniejszy od podłogi. Jest  to uniwersalna i bezpieczna zasada, która pozwoli nam zarówno dobrać meble do paneli, jak i odpowiedzieć na pytania typu jakie panele do jasnych mebli. Alternatywa to odważny kontrast: jasna podłoga i ciemne meble. Możemy wówczas uzyskać bardzo ciekawy efekt, jeśli więc nie boimy się eksperymentować, może warto pójść tą drogą?

Jakie panele do jasnych mebli?

A co, jeśli będziemy dobierać panele do jasnych mebli? Jest to oczywiście sytuacja odwrotna do omawianej przed chwilą kwestii meble do jasnej podłogi. Odwrócenie kolejności pozwoli nam na nową perspektywę. Gdy bowiem zastanawiamy się, jak dobrać kolor podłogi do mebli, możemy również rozważyć wersję ciemną. Jest ona intrygującą odpowiedzią na pytanie, jaki kolor paneli do jasnych mebli i szczegółowo omówimy ją za chwilę, tu wspomnimy tylko, że bezkompromisowa elegancja wiążąca się z tym wyborem, wymaga od nas odpowiednich warunków i wyczucia.

jak dobrać kolor paneli do mebli

Jeśli zastanawiamy się, jak dobrać podłogę do mebli, możemy pozostać przy dwustopniowej różnicy jasności kolorów. Zasada ta sprawdzi się w każdych warunkach, jest łatwa w zastosowaniu, a w dodatku uzyskamy przyjemne poczucie harmonii pomieszczenia. Gdy odpowiadamy na pytanie jaki kolor podłogi do jasnych mebli, unikajmy barwy identycznej z kolorem mebli. Wrażenie zlewania się elementów pomieszczenia może być wówczas trudne do uniknięcia, szczególnie w przypadku szaf.

Ciemny kolor podłogi a kolor mebli

Ciemny kolor podłogi a meble to bardzo ciekawe zagadnienie. Ciemne panele kojarzą się z klasyczną elegancją i stylem. Same w sobie są już piękne i przyciągające wzrok, w tym więc wypadku w zasadzie nie musimy zastanawiać się, jak dobrać kolor paneli do mebli, to podłoga nadaje ton pomieszczeniu. Ciemna podłoga sprawdzi się jednak dobrze wyłącznie w pomieszczeniach odpowiednio dużych i dobrze nasłonecznionych. Za cenę gustownego wyglądu pomniejsza bowiem optycznie całe pomieszczenie.

jasna podłoga jakie ściany

Kwestia: kolor podłogi a kolor mebli ma tu tym większe znaczenie. Jeśli będziemy chcieli bowiem wybrać do ciemnej podłogi ciemne meble, będzie to bardzo odważny krok, jednak niepowtarzalny, poważny i oficjalny styl może być dobrą motywacją do jego wykonania. W mniej nasłonecznionych pomieszczeniach bezpieczniej zdecydować się na jasne meble czy ściany. Również w tym wypadku elegancja podłogi będzie bezdyskusyjna, a całe pomieszczenie wyglądać będzie na nieco większe. Jasne meble będą tu gratką zwłaszcza dla fanów kontrastowych aranżacji.

Jasne panele – jaki kolor ścian?

Jeśli zdecydowaliśmy się już na jasne panele, jakie ściany sprawdzą się najlepiej? Tu również obowiązuje bezpieczna reguła dwóch stopni różnicy między kolorem podłogi i ścian. Gdy punktem wyjścia jest dla nas jasna podłoga, jakie ściany możemy dobrać? Chociażby w barwie zieleni, błękitu czy szarości o średnim nasyceniu. Uzyskamy wówczas poczucie harmonii i stopniowego przechodzenia między barwami. Gdy mamy już piękne, jasne panele, jaki kolor ścian mógłby pozornie pasować do nich mniej niż jasny, zbliżony kolorystycznie do podłoża?

jaki kolor podłogi do jasnych mebli

Co ciekawe, jest to jednak bardzo dobry pomysł na kolor ścian do jasnej podłogi. Listwa przypodłogowa o intensywnej, kontrastowej barwie będzie tu jednak niezbędna, zapobiegnie wówczas zlewaniu się ścian z podłogą. Połączenie jasna podłoga + kolor ścian odpowiadający jej będzie dobrym podłożem na oryginalne, intrygujące umeblowanie. Do jasnej podłogi możemy oczywiście dobrać ściany o intensywnej, nasyconej barwie, jednak jest to droga dla osób, które pewnie czują się w aranżacji wnętrz.

Jak dobrać podłogę do mebli?

Gdy już znamy poszczególne zależności, spójrzmy na problem bardziej całościowo i zastanówmy się, jak dobrać kolor podłogi do mebli i ścian. Naszymi narzędziami są tu kontrast i harmonia. Kontrast najlepiej spisze się, jeśli spośród trójki: podłoga, meble, ściany dobieramy jeden z tych elementów jako wyraźnie różniący się od dwóch pozostałych. Właściwe kontrastowanie trzech odmiennych względem siebie stylów może być bowiem bardzo trudne.

jasna podłoga kolor ścian

Jeśli więc mamy przykładowo sytuację, jasna podłoga i ciemne meble, jakie ściany powinniśmy dobrać do takiego pomieszczenia? Warto wyraźnie nawiązać ich kolorem albo do podłogi, albo do mebli. Gdy w pomieszczeniu jest już jasna podłoga, jakie meble w nim postawimy? Zależeć to będzie od tego, jaki planujemy dać tam kolor ścian. Jeśli podobny do podłogi, wówczas meble powinny kontrastować, z kolei gdy to ściany mają tworzyć różnicę, w przypadku mebli mamy pewną dowolność. W podobnych wypadkach, np. jaki kolor ścian do jasnej podłogi, rozumowanie będzie przebiegać analogicznie.Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!