Jak dobrać odpowiedni materac?

Odpowiednio dobrany materac ma bardzo istotny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia. To, czy wyśpimy się w nocy jest kluczowe dla funkcjonowania naszego organizmu. Podczas snu zarówno nasze ciało, jak i umysł odpoczywa, dzięki czemu regenerujemy swoje siły. Spokojny sen jest dla nas niejako „akumulatorem”, pozwalającym na sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia.

Odpowiednio dobrany materac nie powinien być ani przesadnie twardy, ani miękki. Ze względu na różnorodne potrzeby poszczególnych części naszego ciała, dobry materac powinien mieć zróżnicowaną twardość.
Materac powinien charakteryzować się:

 •  miękkością w okolicach barków i łydek;
 • średnią twardością przy głowie, miednicy i stopach;
 • największą twardością w okolicach lędźwi i ud.

Zbyt miękki materac przyczynia się do powstawania bólu pleców, nadmiernie twardy zaś powoduje skurcze mięśni i odrętwienie kończyn.
Producenci najczęściej polecają materace średniotwarde osobom poniżej 80 kg wagi, twarde zaś osobom powyżej 80 kg.

Ponadto na dobór odpowiedniego materaca do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby, znaczny wpływ ma pozycja, w jakiej najczęściej dana osoba śpi oraz ułożenie jej kręgosłupa.
Ze względu na powyższe uwarunkowania możemy wyróżnić 2 podstawowe pozycje ułożenia podczas snu:

 • pozycja na boku;
 • pozycja „na wznak” czyli na plecach.

W momencie, gdy śpimy leżąc na boku, największemu obciążeniu ulegają nasze ramiona oraz biodra. Zbyt twardy materac może doprowadzić do odczuwania nieprzyjemnego mrowienia w nogach i ramionach. Prawidłowo dobrany materac zaś sprawia, że kręgosłup układa się w pozycji poziomej – w linii prostej, nie przeciążając okolic barków i bioder. W przypadku częstego spania na boku zaleca się korzystać z bardziej elastycznych materacy.
Gdy leżymy na plecach, ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac leżąc w pozycji „na wznak” powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się w łuk, ani nie przylega nadmiernie do materaca. W tym przypadku wybierajmy nieco twardsze materace.

Materace dostępne w ofercie sklepu Meblobranie

Materace dostępne w ofercie sklepu Meblobranie

Powyższe rady dotyczą osób, które nie cierpią na schorzenia kręgosłupa. W przypadku, gdy mamy z nim problemy warto jest skonsultować się ze specjalistą (ortopedą), który udzieli nam indywidualnych wskazówek, jakiego typu materac będzie dla nas najlepszy.

Spokojny sen uzależniony jest również od odpowiednich wymiarów materaca. Najbezpieczniej jest wybrać model, który zapewni nam minimum 10-15 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której spadniemy z łóżka podczas „przekręcania się” z boku na bok ;).
Ze względu na materiały jakich użyto przy produkcji, materace możemy podzielić na kilka kategorii:

 • materace lateksowe– są elastyczne, dzięki czemu bardzo dobrze dopasowują się do ciała. Ponadto są odporne na grzyby i mają właściwości antybakteryjne.

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace-lateksowe/materac-lateksowy-piano-janpol-materace-lateksowe.html

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace-lateksowe/materac-lateksowy-piano-janpol-materace-lateksowe.html

 • materace piankowe– wykonane są z pianki. Nie posiadają sprężyn.

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace-piankowe/materac-piankowy-hermes-janpol-materace-piankowe.html

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace-piankowe/materac-piankowy-hermes-janpol-materace-piankowe.html

 • materace termoelastyczne– zapewniają odpowiednią wentylację oraz dopasowanie się do ciała użytkownika.

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace-termoelastyczne/materac-termoelastyczny-aurora-janpol-materace-termoelastyczne.html

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace-termoelastyczne/materac-termoelastyczny-aurora-janpol-materace-termoelastyczne.html

 • materace bonelowe– zbudowane są z wkładu sprężyn typu bonell. Sprężyny są ze sobą połączone.

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace-bonelowe/materac-ajax-sprezynowo-piankowo-kokosowy-janpol-materace-bonelowe.html

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace-bonelowe/materac-ajax-sprezynowo-piankowo-kokosowy-janpol-materace-bonelowe.html

 • materace kieszeniowe– zbudowane są z kieszeni ze sprężynami w środku. Każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszonce, dzięki czemu indywidualnie reaguje na nacisk ciała.

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace_kieszeniowe/materac-visby-roskilde-aloe-vera-80x200.html

  http://www.meblobranie.pl/domowe/materace/materace_kieszeniowe/materac-visby-roskilde-aloe-vera-80×200.html

Jeżeli pragniemy nabyć materac, który posłuży nam przez dłuższy czas warto jest zainwestować w nieco droższy produkt. Droższe materace są wykonywane z lepszych jakościowo materiałów, dzięki czemu będą bardziej wytrzymałe i odporne na nacisk. Odpowiednio dobrane będą lepiej dopasowywać się do naszego ciała. Tańsze materaca szybciej ulegają zdefasonowaniu pod wpływem użytkowania. Zdarza się, że nieodpowiednio dobrany materac zamiast rozluźniać nasz kręgosłup, dodatkowo go obciąża. Skutki nieodpowiednio dobranego materaca możemy odczuwać przez lata, dlatego warto jest nie spieszyć się z podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu.


Autor: Jan Praktyczny
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!