Jak nie podwiązywać pomidorów w tunelu foliowym?

Kiedy zaczynamy planować hodowlę pomidorów pod folią, wiele osób udziela nam „dobrych rad”, przyjmujących na przykład formę stwierdzenia „możesz podwiązywać pomidory na poprzeczkach tunelu”. Chcę się rozprawić z tym mitem, by ustrzec Was przed popełnianiem błędów, których możecie potem żałować.

Złe podwiązywanie pomidorów w tunelu - zapadnięty foliak

Tak może wyglądać po sezonie tunel foliowy z rurek PCV, jeśli przywiążecie do jego konstrukcji zbyt ciężkie sadzonki.

Przede wszystkim w naszym kraju zmienia się klimat i sposoby działania, które kiedyś się sprawdzały, dziś dają odwrotny efekt. Ze względu na globalne ocieplenie notujemy coraz wyższe temperatury w okresie letnim, które powodują zmniejszenie wytrzymałości konstrukcji tuneli foliowych z rurek PCV. Na nadwyrężenie konstrukcji z tworzyw sztucznych wpływa także zwiększający się ciężar samych pomidorów. W sprzedaży dostępnych jest coraz więcej środków gwarantujących większe i bardziej obfite zbiory, więc siłą rzeczy nasze sadzonki ważą coraz więcej.

Złe podwiązanie pomidorów w tunelu - zapadnięty foliak

Zapadnięty tunel foliowy traci swój wygląd i funkcjonalność. Na tym zdjęciu widać przyczynę tragedii – zbyt ciężkie i duże sadzonki przywiązane do konstrukcji.

Zwiększający się ciężar sadzonek jest oczywiście plusem dla ogrodników, ale negatywnie wpływa na tunele foliowe. Spore znaczenie ma też to, na ile pędów prowadzimy pomidory. Jeden pęd waży mniej niż dwa czy trzy, a wielu ogrodników amatorów w ogóle nie przycina w ten sposób sadzonek – nic więc dziwnego, że duża i ciężka roślina nadwyręża konstrukcję. Trzeba też wziąć pod uwagę, że konstrukcja metalowa tunelu foliowego jest znacznie bardziej wytrzymała od konstrukcji z rurek PCV, więc może też wytrzymać większe obciążenie – być może o takim tunelu myśleli nasi doradcy.

Jak podwiązać pomidory gruntowe - krzaczki wsparte na palikach

Właściwie podwiązane pomidory gruntowe w tunelu foliowym.

Do najpopularniejszych tuneli foliowych na rynku należą jednak tunele z rurek PCV. Decyduje o tym wiele czynników – tunele foliowe z rurek PCV są lżejsze, prostsze w montażu, bardziej odporne na wodę i przede wszystkim tańsze. Bardziej prawdopodobne jest, że właśnie tego typu tunel znajdzie się na naszej działce czy w ogródku. W takim tunelu foliowym nie powinniśmy podwiązywać pomidorów do konstrukcji, a jeśli się na to zdecydujemy, to tylko na własne ryzyko. Oczywiście może się okazać, że nasze pomidory nie nadwyrężą konstrukcji, ale nikt nie może nam tego zagwarantować.

Jak podwiązać pomidory gruntowe właściwie - krzaki wsparte na palikach

Odpowiednio podwiązane pomidory gruntowe dobrze się rozwijają i powodują nadwyrężenia konstrukcji tunelu.

Jakie więc mamy możliwości rozwiązania tego problemu? Możemy podeprzeć pomidory tradycyjnymi palikami i ewentualnie od końca palika do konstrukcji poprowadzić sznurek. Wówczas główny ciężar sadzonki będzie się opierał na podporze, a jeśli pęd urośnie nam wyjątkowo długi, będzie gdzie go owinąć. Rady dotyczące montowania palika można znaleźć w naszym artykule Najważniejsze zabiegi przy uprawie pomidorów pod folią. A jeśli nie macie ochoty i czasu na tworzenie podpór, rozważcie zakup odmian samokończących, które dorastają tylko do określonej wysokości i nie potrzebują palików.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Jak nie podwiązywać pomidorów w tunelu foliowym?”
 1. Anonim Kwiecień 4, 2018 at 14:34 #

  nic nie piszecie o grubości foli, czy folia zatrzymuje wodę po wieczornych chłodach?

   
  • Natalia z Meblobranie.pl Kwiecień 4, 2018 at 15:31 #

   Klasyczne folie na tunele są nieprzepuszczalne, wodę przepuszczają tylko folie perforowane, stosowane najczęściej w niskich tunelach na rozsady. Poniżej zbliżenia przedstawiające klasyczną folię na tunel (pierwsze zdjęcie) i folię perforowaną (drugie zdjęcie).

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!