Jak odnowić meble ogrodowe? Sprawdzone sposoby dla każdego

Meble ogrodowe często wystawiane są na wymagające warunki. Ekstremalne temperatury, wilgoć, słońce, pył czy brud mogą sprawić, że stracą one swój atrakcyjny wygląd. Jak odnowić meble ogrodowe i przywrócić im dawny blask?

jak odnowić stare meble ogrodowe

Po co i jak odnowić stare meble ogrodowe?

Meble ogrodowe służą nie tylko do wypoczynku. Mogę stanowić piękną ozdobę wśród zieleni i cieszyć oko. Dlatego warto zadbać o to, by jak najdłużej zachowały atrakcyjny wygląd. Jeśli utracą one swój pierwotny blask, dobrym pomysłem jest przywrócenie im świetności lub podarowanie nowej, świeżej prezencji.

Jednak odnowienie mebli ogrodowych to nie tylko kwestia wyglądu. Zestawy na taras, przede wszystkim te wykonane z materiałów naturalnych, z czasem się zużywają. Aby zachować ich funkcjonalność, warto o nie odpowiednio zadbać.

Jak odnowić stare meble ogrodowe? Jest to bardzo szeroki temat. Sposób zależy przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane produkty. Tworzywa sztuczne wymagają o wiele mniej uwagi niż meble ogrodowe wykonane z drewna czy metalu. Nie można zapominać także o elementach tekstylnych.

Jak przygotować się do odnawiania mebli?

Drewno jest materiałem długowiecznym, jednak trzeba o nie regularnie dbać. Ma także niepowtarzalny charakter, dlatego wiele osób decyduje się je odświeżyć. Do tego typu pracy należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, istotne jest zapewnienie odpowiednich środków oraz narzędzi. Pozwoli to dobrze zorganizować pracę i uniknąć prowizorycznych rozwiązań.

Odnowienie mebli ogrodowych składa się z kilku etapów. Do każdego z nich trzeba się odpowiednio przygotować. Z narzędzi przyda się papier ścierny lub odpowiednia szlifierka oraz pędzle. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w środek do zabezpieczenia drewna oraz jego wykończenia – najczęściej bejcę lub lakierobejcę. Jednak osoby, które lubią eksperymentować, mogą zdecydować się na farbę – wymaga ona jednak odpowiedniego podkładu.

Jak odnowić meble ogrodowe z drewna?

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie drewna. Trzeba pozbyć się z niego brudu oraz resztek środków, które zostały zastosowane do jego zabezpieczenia wcześniej. W tym celu należy wyszlifować powierzchnię za pomocą papieru ściernego, szlifierki lub odpowiedniego środka chemicznego. Przygotowane w ten sposób drewno warto omieść, aby uzyskać czystą powierzchnię, przygotowaną do dalszej pracy.

Następnym etapem jest impregnacja, niezwykle istotna dla żywotności drewna. W tym celu nada się impregnat techniczny. Na końcu następuje malowanie. Bejca lub lakierobejca nie tylko zabezpieczy drewno, ale pozwoli także zachować jego naturalny, elegancki wygląd. Istotne jest nałożenie równej warstwy o odpowiedniej grubości. W tym celu należy dostosować się do zaleceń producenta danego środka. Pozwoli to uzyskać zamierzony efekt.

Odnawianie mebli z innych materiałów

Jednak drewno to nie jedyna opcja na działkę. Jak odnowić meble ogrodowe z innych materiałów? Trzeba pamiętać, że każdy z nich wymaga odmiennego traktowania. Zazwyczaj jednak jest to prostsze niż w przypadku modeli drewnianych.

Meble ogrodowe na taras17 z wykonane z plastiku wystarczy odpowiednio oczyścić. W wyjątkowych przypadkach można użyć także odpowiedniej farby.

Wśród popularnych materiałów znajduje się także metal, który niestety może korodować. Jak odnowić stare meble ogrodowe z niego wykonane? Najważniejszą kwestią jest zdjęcie starej farby i oczyszczenie z rdzy. Następnie warto je umyć i pozwolić im wyschnąć. Ostatnią kwestią jest położenie nowej farby – ważne, aby chroniła ona materiał przed korozją. Wybór kolorów jest bardzo szeroki – od neutralnych odcieni po te bardziej nietypowe.

Czy opłaca się odnawiać meble ogrodowe?

Jeśli posiadamy trwałe, wyjątkowe meble ogrodowe, ich odnowienie może być bardziej opłacalne niż zakup nowych. Należy jednak pamiętać, żeby nie zwlekać z zabiegami pielęgnacyjnymi. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku drewna. Jego dłuższa ekspozycja na niesprzyjające warunki pogodowe bez odpowiedniego zabezpieczenia może powodować pękanie, wyginanie, a nawet spróchnienie.

Również w przypadku metalowych mebli ogrodowych nie warto odkładać naprawy na później. Korozja potrafi postępować bardzo szybko i bezpowrotnie zniszczyć meble.

Jednak odnowienie sprzętów ogrodowych nie zawsze się opłaca. Czasem naprawa potrafi pochłonąć dużo czasu, pracy, a także pieniędzy. W takim przypadku, zamiast zastanawiać się, jak odnowić stare meble ogrodowe, lepiej po prostu zaopatrzyć się w nowe.


Polecamy inspiracje:

Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Jak odnowić meble ogrodowe? Sprawdzone sposoby dla każdego”
  1. memka Lipiec 15, 2019 at 20:56 #

    U mnie mąż malował impregnatem ochronnym. Nie pamiętam dokładnie jak się nazywał, ale efekt jest naprawdę fajny. Boazeria ładnie się prezentuje i jest podkreślony charakter drewna. Farba mogłaby ukryć ten efekt

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!