Jak sadzić rośliny w dużych donicach?

Donice w rozmiarze XXL doskonale nadają się do sadzenia roślin, które do tej pory mogliśmy uprawiać jedynie w gruncie. Mając do dyspozycji duże doniczki balkonowe możemy sadzić we wnętrzach i na tarasach krzewy, a nawet drzewa. Pytania na temat użytkowania dużych donic padają dość często, dlatego postanowiliśmy w skrócie opowiedzieć Wam, jak sadzić w nich rośliny.

Duża donica Cubico 50 95 cm Donica Trio Cottage Doniczka Keter Planter L

Jak sadzić rośliny w dużych donicach?

Po pierwsze – każdą donicę warto obciążyć żwirem lub kamieniami, mniej więcej do 1/4 wysokości, taka ilość wypełnienia zapewni jej stabilność. Jest to ważne przede wszystkim dla donic stojących na zewnątrz.

Tak przygotowaną donicę wykładamy wodoszczelną folią, którą napełniamy gliną do 2/3 wysokości całej donicy. Teraz pozostaje już tylko wsypanie ziemi i posadzenie rośliny. Wystającą poza krawędzie donicy folię przycinamy tak, aby była niewidoczna.

Przy użytkowaniu donic, zarówno ze stali ocynkowanej jak i z włókna szklanego, należy pamiętać, aby nawóz zawsze podawać bezpośrednio na roślinę lub ziemię, tak aby nie miał kontaktu z powierzchnią donicy. Należy tego przestrzegać, gdyż mimo wodoodporności, doniczki nie powinny być narażane na kontakt z mieszaniną wody i kwasów.

W naszym sklepie możecie zakupić specjalne foliowe wkłady, które ułatwią sadzenie roślin w dużych donicach.


Autor: Kaśka z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

2 komentarze do wpisu “Jak sadzić rośliny w dużych donicach?”
 1. krzys Kwiecień 16, 2013 at 08:57 #

  Czy w takiej donicy oraz folii należy też zrobić otwór na nadmiar wody?

   
  • Meblobranie Kwiecień 20, 2013 at 15:08 #

   To zależy. Jeśli donica ma stać na zadaszonym tarasie, w domu lub w ogrodzie zimowym to nie – wówczas sami kontrolujemy podlewanie. Dodatkowo wylewająca się z doniczki woda byłaby w takich miejscach niewskazana. Jeśli natomiast ustawimy donicę na świeżym powietrzu, w miejscu gdzie wypływająca z niej woda nie będzie problemem, możemy swobodnie takie otwory wykonać.

    

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!