Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym?

Pomidory należą do najchętniej hodowanych w Polsce warzyw i nic w tym dziwnego – kto z nas nie lubi tych soczystych, czerwonych warzyw bogatych w składniki odżywcze? Najsmaczniejsze są surowe, zebrane prosto z krzaka. Warto poświęcić czas na ich wyhodowanie by mieć pewność, że są w pełni zdrowe: niepryskane i nienawożone sztucznymi nawozami. Uprawa pomidorów w tunelu foliowym pozwoli zapewnić sadzonkom najlepsze warunki do rozwoju. Dzięki zastosowaniu folii rośliny będą szybciej i dłużej owocować, a także będą odpowiednio chronione przed działaniem warunków zewnętrznych. Pomidor jest bowiem rośliną bardzo wrażliwą. Nawet lekki przymrozek może zniszczyć sadzonkę, a wahania wilgotności powietrza mogą spowodować pękanie owoców. Uprawa pomidorów w szklarni pozwoli nam zniwelować te zagrożenia.

Pomidory w tunelu foliowym - uprawa pomidorów

Pomidory pod folią – wybór odmian i przygotowanie stanowiska

Pod folię nadaje się większość dostępnych gatunków pomidorów. Przy wyborze odmiany pomidorów do tunelu foliowego powinniśmy kierować się przede wszystkim naszymi oczekiwaniami dotyczącymi wielkości krzaczków, szybkości owocowania i rozmiaru owoców. Warto zwrócić uwagę na pomidorki koktajlowe, szczególnie jeśli po raz pierwszy sadzimy pomidory. Pomidor lubi ciepło i najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych i przewiewnych. Dobrze by wykorzystywany do hodowli pomidorów tunel foliowy miał drzwi rozmieszczone na obu końcach, co bardzo usprawnia wentylację. Pamiętajmy by zawsze zamknąć drzwi na noc, bo temperatura wewnątrz nie może zbytnio spaść. Do hodowli pomidorów najlepsze są łatwo nagrzewające się, żyzne gleby piaszczysto-gliniaste.

Wybór odmian pomidorów - hodowla pomidorów szklarniowych

Uprawa pomidorów – wysiew pomidorów i wsadzanie sadzonek do gruntu

Jeśli sadzimy pomidory z nasion, odpowiednio wcześniej musimy przygotować rozsadę. Oznacza to, że wysiewamy nasiona pomidorów do specjalnych niskich skrzyneczek i trzymamy je w ciepłym miejscu póki nie wykiełkują. Potem przesadzamy je do doniczek, w których rozwijają się aż do postaci małej sadzonki. Proces ten trwa od 6 do 8 tygodni. Możemy też zakupić gotowe krzaczki. Sadzonki można wysadzać pod folię znacznie wcześniej niż do nieokrytego gruntu, bo już na przełomie kwietnia i maja. Pod sadzonki dobrze rozłożyć wcześniej kompost lub obornik – w pełni naturalne nawozy. Rozstawa pomidorów jest istotna dla ich odpowiedniego rozwoju, dlatego kolejne krzaczki powinniśmy posadzić w odległości około 30-50 cm. Na początku rośliny powinniśmy regularnie podlewać, ale potem możemy nieco zmniejszyć nawodnienie by pomidory głębiej zapuściły korzenie.

Sadzonki pomidorów przed wysadzeniem do gruntu - uprawa pomidorów w tunelu foliowym

Hodowla pomidorów – najważniejsze zabiegi przy uprawie pomidorów

Rozrastające się pomidory będą potrzebować podpór – jeśli nasz tunel foliowy ma metalowy stelaż możemy spokojnie podwiązać sadzonki na sznurkach i potem owijać rozwijający się pęd wzdłuż sznurka. Przy tunelach z rurek PCV może się okazać, że nasza sadzonka zbytnio obciąża konstrukcję, więc lepiej podeprzeć pomidory tradycyjnymi palikami. Podpór nie będą wymagać odmiany samokończące. W tunelu ogrodowym kwiaty pomidora będą wymagać pomocy w zapyleniu. Ręczne zapylanie pomidorów w tunelu foliowym nie jest jednak specjalnie skomplikowaną sprawą. Można to zrobić z pomocą specjalnych preparatów, mocniej potrząsnąć krzaczkiem lub też delikatnie potrącić każdy kwiatek po kolei, najlepiej delikatnym pędzelkiem.

Zabiegi przy uprawie pomidorów - uprawa pomidorów w tunelu foliowym

Pomidory uprawa – pielęgnacja pomidorów pod folią

Jeśli chodzi o pielęgnację pomidorów w tunelu foliowym powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są kropelkowe systemy nawadniania, ale możemy to robić również ręcznie. Lepszą metodą jest obfite podlanie sadzonek raz na tydzień większą ilością wody. Pamiętajmy by nie moczyć całych roślin – może to zwiększyć ryzyko choroby grzybowej. Nie zapominajmy o wentylowaniu tunelu! Musimy także zadbać o regularne odchwaszczanie sadzonek. Owoce zbiera się w miarę ich dojrzewania. Najlepszą porą na zrywanie pomidorów są godziny poranne. Dzięki zastosowaniu w hodowli pomidorów tunelu foliowego nasze rośliny będą lepiej chronione, a uzyskane z nich plony bardziej obfite.Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym?”
  1. marek Kwiecień 7, 2018 at 10:47 #

    Bardzo łatwo zrobić konstrukcję tunelu z rurek miedzianych (centralnego ogrzewania) + kształtki do łączenia , wedle własnego uznania i taniej.

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!