Jak urządzić jadalnię? Instrukcja w trzech krokach

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Nie tylko codziennie spożywamy w niej posiłki, ale też spędzamy czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Może się wydawać, że urządzenie jadalni jest zajęciem banalnym – ot wystarczy postawić gdzieś stół i krzesła. W rzeczywistości nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. O czym warto pamiętać przy urządzaniu jadalni? Gdzie ją zaplanować? Jakie meble wybrać? Dziś zastanowimy się nad tymi kwestiami.

Jak urządzić jadalnię - pomysł na czarno-białą aranżację

Krok 1: zaplanowanie przestrzeni

Pierwszy krok do stworzenia wygodnej i funkcjonalnej jadalni to zaplanowanie przestrzeni. Czy chcemy stworzyć jadalnię w kuchni czy w salonie? Decyzja zależy przede wszystkim od posiadanego metrażu. Jeśli mamy do dyspozycji dużą kuchnię, warto właśnie w niej stworzyć część jadalną. Z kolei przy obszernym salonie może się okazać, że własnie tam nasz stół lepiej się wpasuje. A co zrobić, jeśli mamy popularną w nowoczesnym budownictwie kuchnię połączoną z salonem? Jadalnia powinna wówczas znaleźć się w przestrzeni pomiędzy kuchnią a częścią wypoczynkową, a jej aranżacja stanowić swoiste przejście między częścią kuchenną a pokojową.

Jak urządzić jadalnię - pomysł na aranżację ze stołem na wysoki połysk

Ile przestrzeni potrzeba na jadalnię? Odległość między stołem a ścianą powinna wynosić około 80 cm. Taki dystans gwarantuje możliwość swobodnego poruszania się za stołem – wszyscy uczestnicy posiłku bez problemu zajmą wówczas miejsca, a osoba przynosząca talerze nie będzie miała problemu z ich rozniesieniem. Z kolei długość stołu potrzebna aby jedna osoba mogła wygodnie spożyć posiłek to około 60 cm.

Krok 2: wybór stołu i krzeseł

Stół i krzesła to podstawowe elementy wyposażenia jadalni. O czym warto pamiętać przy ich wyborze? Zazwyczaj w jadalniach świetnie sprawdzają się stoły rozkładane, które na co dzień nie zajmują wiele miejsca, a w razie potrzeby mogą się zmienić w bardzo obszerny blat. Z kolei w przypadku krzeseł warto kupić modele sztaplowane czyli takie, które można układać w stosy. Wówczas łatwiej będzie nam przechowywać dodatkowe krzesła dla gości, a zapasowe siedziska nie będą nam zagracać mieszkania.

Jak urządzić jadalnię - pomysł na aranżację z kompletem stół plus 6 krzeseł

Zależnie, czy nasza jadalnia znajdzie się w kuchni czy w salonie, dobór dodatków powinien być nieco inny. W kuchni powinniśmy postawić prostsze meble, z kolei do salonu nadadzą się bardziej eleganckie stoły i krzesła. Pamiętajmy o tym, że jeśli jadalnia nie jest osobnym pomieszczeniem, meble stanowiące jej część powinny dobrze współgrać z pozostałym wystrojem pomieszczenia.

Krok 3: dobór dodatków

Mamy stół i krzesła, całość pięknie wpasowuje się w wystrój. Co dalej? Warto pomyśleć o specjalnym oświetleniu nad blatem, które zapewni wyjątkową atmosferę podczas posiłku. Odpowiednio wybrana lampa doda całej aranżacji wyjątkowości i stylu. Kolejne elementy to tekstylia: obrus, bieżnik czy eleganckie podkładki pod talerze. Stanowią one nie tylko element dekoracyjny, ale też chronią stół przed zniszczeniem. Szczególnie w przypadku stołów wysokopołyskowych warto pamiętać o odpowiednich podkładkach pod talerze – takie powierzchnie są wrażliwe na zarysowania i wysokie temperatury.

Jak urządzić jadalnię - pomysł na aranżację ze stołem Capri

Przy wyborze dodatków pamiętajmy o umiarze i harmonii. Nawet najpiękniejsze dodatki, zgromadzone w zbyt dużej ilości w jednym miejscu, sprawią, że aranżacja będzie budzić śmiech zamiast zachwytów. Pamiętajmy też o odpowiednim zgraniu kolorystyki i faktur. Jeśli decydujemy się na przeciwstawne kolory wybierzmy dwa, jeśli na uzupełniające – trzy. A w przypadku faktur wybierzmy jedną i uzupełnijmy ją o jednobarwne dodatki.

***

Co sądzicie o naszych radach jak urządzić jadalnię? Zgadzacie się z poradami czy może macie inne doświadczenia? Chętnie wysłuchamy Waszego zdania na ten temat – podzielcie się nim w komentarzach!

Wyszukiwania powiązane z tematem:
ławka ogrodowa instrukcja


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!