Jak urządzić małą kuchnię?

Niekiedy zdarza się, że stajemy przed koniecznością urządzenia małej kuchni. Zwłaszcza w blokach – choć nie tylko – pomieszczenie to nie zawsze posiada imponujące rozmiary. Bez trudu możemy jednak sprawić, by małe było piękne. Zatem jak urządzić małą kuchnię?

jak umeblować małą kuchnię

Jak urządzić małą kuchnię z aneksem?

Jeśli zastanawiasz się, jak umeblować małą kuchnię, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że meble kuchenne trzeba wybrać w sposób dużo bardziej wyważony i przemyślany, niż gdy mamy przestrzeni pod dostatkiem. Warto jednak zadać sobie pytanie, na jakim polu kompromisy będą dla nas najmniej bolesne. Przykładowo, czy duża lodówka to urządzenie, bez którego nie obędzie się nasza mała kuchnia?

jak urządzić malutką kuchnię

Jak urządzić stół? Czy potrzebujemy nieco większego, czy też możemy znaleźć tu oszczędność miejsca? No właśnie, co z organizacją przestrzeni? Jak urządzić malutką kuchnię z aneksem? Czy potrzebujemy pustych, minimalistycznych ścian, czy poświęcimy tę potrzebę na rzecz większej funkcjonalności i pojemności szafek? Na jakieś ustępstwa i tak będziemy musieli pójść, dobrze więc, jeśli będą one efektem świadomego wyboru, a nie przypadku.

Jak urządzić malutką kuchnię? Kolorystyka

Kolorystyka to element, od którego warto zacząć, gdy widzimy małe kuchnie. Jak urządzić to tak, aby była ona naszym sprzymierzeńcem? Trzymajmy się barw jasnych. Dobrze, jeśli będzie to biel oraz różnego rodzaju jasne odcienie szarości i innych barw. Dotyczy to zarówno ścian, jak i kolorów szafek, czy nawet sprzętów. Oczywiście, gdy myślimy jak urządzić małą kuchnię, nie trzeba utrzymywać wszystkiego w jednym kolorze.

mała kuchnia jak umeblować

Odpowiednio przełamana biel, chociażby czernią, czy np. czerwienią lub inną barwą, to zdecydowanie dobry pomysł. Oryginalność, urokliwość, może nawet artyzm, to cechy, które zyska wówczas nasza kuchnia mała. Jak urządzić to tak, by mimo wszystko zyskać sojusznika w kolorystyce? Pamiętajmy, że jasne barwy powinny dominować, wówczas łatwo powiększymy optycznie małą kuchnię.

Jak umeblować małą kuchnię – stół i krzesła

Jak umeblować małą kuchnię, gdy chcielibyśmy zmieścić do niej stół i krzesła w klasycznym rozmiarze? Jest to bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Na szczęście, na wszystko znajdzie się rada. Stół zastąpić można przymocowanym do ściany, opuszczanym blatem. Jeśli akurat z niego nie korzystamy, zyskujemy dodatkową, wolną przestrzeń, którą tak lubi każda mała kuchnia. Jak urządzić planujemy małe pomieszczenie, to oszczędność wynikająca z zastąpienia stołu opuszczanym blatem staje się bardzo odczuwalna.

jak urządzić małą kuchnię z aneksem

A co z krzesłami? Domyślamy się, że je również wybieramy w wariancie składanym lub sztaplowanym. Jeśli jednak zastanawiamy się, jak urządzić malutką kuchnię jeszcze sprytniej, pomyślmy nad specjalnymi hakami, dzięki którymi zawiesimy nasze krzesła na ścianie. Wówczas oszczędność miejsca będzie jeszcze większa.

AGD i mała kuchnia. Jak urządzić to z głową?

Bez sprzętów AGD nie obędzie się nawet mała kuchnia. Jak ją urządzić tak, by nie zajmowały one zbyt dużo miejsca? W przypadku lodówki możemy rozważyć wariant mniejszy, tak zwany podblatowy. Nie każdy przecież potrzebuje mnóstwa miejsca na przechowywanie żywności. Piekarnik czy zmywarka to kolejne meble, które warto wybrać w wariancie do zabudowy. Co do kuchenki – zastanówmy się, czy potrzebne nam są cztery palniki. Może wystarczające okażą się dwa?

małe kuchnie jak urządzić

Weźmy również pod uwagę zlew. Czy wariant dwukomorowy to coś, z czego nie będziemy w stanie zrezygnować? Również wówczas, gdy zastanawiamy się, jak urządzić małą kuchnię z aneksem te pytania stają się bardzo aktualne. Oczywiście nie warto godzić się na wspomniane kompromisy wbrew sobie, jednak nawet jeden z nich to już oszczędność przestrzeni.

Jak urządzić kuchnię małą? Szafy i organizacja

No właśnie, oszczędzanie przestrzeni to kluczowy element, gdy w naszym mieszkaniu znajduje się mała kuchnia. Jak umeblować ją tak, by znaleźć równowagę między pojemnością szafek a estetyką? Możemy na przykład zdecydować się na szafki aż pod sufit – wówczas ilość miejsca na przechowywanie talerzy czy drobnych sprzętów zdecydowanie wzrośnie, jednak optycznie nasza kuchnia stanie się nieco ciaśniejsza.

mała kuchnia jak ją urządzić

Z kolei, jeśli np. zdecydujemy się zostawić jedną ścianę wolną, uzyskamy wolną przestrzeń, jednak bardziej problematycznie będzie wówczas schowanie potrzebnych przedmiotów – garnków czy np. sztućców. Warto więc starannie wypracować złoty środek odnośnie do tego, jak urządzić kuchnię małą. Zerknijmy też na parapet – jeśli jest szeroki, może warto to wykorzystać? W końcu małe kuchnie rządzą się swoimi prawami.

Wyszukiwania powiązane z tematem:
skrzynia na kosiarkę na małą działkę


Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!