Jak urządzić pokój dla bliźniaków?

Pokój dla bliźniaków i jego aranżacja to ciekawe wyzwanie. Możemy rozwiązać go na różne sposoby, w zależności od naszych uwarunkowań i oczekiwań. Poniższy tekst pomoże znaleźć odpowiedź, jak urządzić pokój dla bliźniaków w rozmaitych sytuacjach.

malutki pokój dla dwójki dzieci

Jeden pokój dla dwójki dzieci – jak urządzić?

Oczywiste jest, że pokój dla 2 dzieci w bloku urządzać będziemy nieco inaczej niż w przestronnym domu jednorodzinnym. Pamiętajmy, że również mały pokój dla dwójki rodzeństwa może dawać dzieciom mnóstwo radości, a także być praktyczny i wygodny. Do dobrych pomysłów należy zamontowanie łóżka piętrowego. Dla nas to oszczędność miejsca, a dla dzieci mnóstwo frajdy. Gdy urządzamy wąski pokój dla 2 dzieci, możemy zamiast biurek zamontować w nim stoliki ścienne i składane krzesła.

Jeśli z kolei nie ogranicza nas przestrzeń, warto wyposażyć pokój dla bliźniaków w dwa wygodne biurka, osobne półki dla każdego z rodzeństwa, oraz dużą, przestronną szafę dla dzieci. Nie oznacza to, że duży pokój będzie automatycznie lepszy – wszystko zależy od naszego podejścia do aranżacji. Mały pokój może być na przykład przytulnym kątem dla naszych dzieci, z kolei duży zapewniać im będzie na przykład dużo wolnej przestrzeni na zabawy.

dwoje dzieci w małym pokoju

Aranżacja małego pokoju dla rodzeństwa

Gdy interesuje nas aranżacja małego pokoju dla rodzeństwa, nie zapominajmy o zapewnieniu odpowiednich warunków do nauki. Oczywiście, kilkuletnie dzieci nie potrzebują raczej ogromnych regałów na książki, jednak nawet u takich dzieci rozbudzać możemy ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy. Nawet gdy mamy do dyspozycji bardzo mały pokój, dwoje dzieci może zainteresować się nauką, jeśli na półce stać będzie globus, a na ścianach powiesimy mapy czy inne dekoracje.

Pomysł na mały pokój dla rodzeństwa zawierać też może powieszenie na ścianie tablicy korkowej. Dla bliźniaków będzie to znakomita przestrzeń na wieszanie swoich rysunków, rodzice mogą jednak zadbać, by znajdowały się tam również przydatne materiały do nauki, np. słówka z języka obcego. Jeśli tylko mamy dość miejsca, wstawmy również do pokoju dwa laptopy (lub przynajmniej laptop i tablet), tak, by dzieci mogły jednocześnie korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

wąski pokój dla 2 dzieci

Jak urządzić mały pokój dla bliźniaków?

Dzieciństwo to jednak nie tylko nauka, ale również zabawa. Gdy zastanawiamy się, jak urządzić pokój dla bliźniaków, warto więc wziąć pod uwagę również tę aktywność. Dobry pomysł na pokój dla rodzeństwa to wyposażenie go w gry planszowe. Dzięki nim maluchy będą mogły integrować się między sobą, gry takie dają dużo frajdy, a ponadto dzieci spędzać będą mniej czasu ze smartfonami. Na ścianie powiesić też można chociażby rzutki (znane również jako lotki czy dart), które w poprzez zabawę poprawią sprawność manualną dzieci.

Wygodne biurko dla dzieci czy stolik pełni bardzo ważną funkcję w zagadnieniu, jak urządzić mały pokój dla bliźniaków. Służyć będzie w końcu nie tylko do odrabiania lekcji, ale również do zabawy klockami czy rysowania. Jeśli chcemy zachęcić maluchy do rysowania, nawet malutki pokój dla rodzeństwa możemy wyposażyć w tablicę i zapas kredy. Kto wie, może poprzez zabawę nasze dzieci odkryją zmysł artystyczny?

mały pokój dwoje dzieci

Jak urządzić mały pokój dla 2 chłopców?

Zastanówmy się teraz, jak urządzić mały pokój dla 2 chłopców. Jeśli położymy w nim np. dywan z motywem miasteczka komunikacyjnego, dwoje dzieci w małym pokoju będzie miało znakomitą przestrzeń do zabawy różnego rodzaju samochodzikami i nie tylko. Warto też w takim pokoju w miarę możliwości zapewnić przestrzeń na różnego rodzaju zabawy, np. w składanie konstrukcji z lego czy budowanie wież z klocków. Może to być biurko, stolik dziecięcy, jednak ostatecznie nada się nawet wygodne miejsce na podłodze.

Bardzo praktyczna i jednocześnie dostarczająca bliźniakom frajdy może być też choćby listwa LED, której podświetleniem da się sterować. Mały pokój dla dwóch chłopców może też zawierać plakat popularnej postaci czy to z kreskówek, czy wreszcie np. piłkarza lub innego gwiazdora. Warto jednak mieć pewien wpływ na to, kto będzie znajdował się na ścianie bliźniaków – chcemy przecież, by czerpali przykład z dobrych wzorców.

malutki pokój dla rodzeństwa

Jak urządzić mały pokój dla 2 dziewczynek?

Jeśli z kolei szukamy pomysłu na mały pokój dla 2 dziewczynek, zwrócimy uwagę na inne aspekty. Warto w takim miejscu powiesić lustro, odpowiednio duże i wygodne dla naszych bliźniaczek. Również na garderobę poświęcimy raczej nieco więcej miejsca niż w przypadku pokoju chłopców. Mały pokój dla dwóch dziewczyn może być też utrzymany w charakterystycznej kolorystyce, jednak możemy zdecydować się np. na zieleń, która jest raczej uniwersalna.

Pamiętajmy jednak, że jeśli nasze bliźniaczki mają niestandardowe zainteresowania, warto urządzić pokój tak, by je w nich wspierać. Oczywiście, gdy córki są fankami popularnej lalki, warto wyposażyć ich pokój w tę zabawkę, jeśli jednak wolą bawić się robotami lub autami, dlaczego by nie zapewnić im tej przyjemności? Pamiętajmy też, że gdy urządzamy jeden pokój dla dwójki dzieci (niezależnie – dziewczynek czy chłopców), warto zostawić trochę miejsca do dowolnego wykorzystania przez bliźniaki.

mały pokój dla dwóch dziewczyn

Pokój dla dwójki małych dzieci a ergonomia

Gdy urządzamy jeden pokój dla dwójki dzieci, weźmy też pod uwagę zdrowie dzieci. Kluczowa jest tu ergonomia mebli. Nie chcemy przecież, by nasze bliźniaki od początku życia były narażone na problemy ze zdrowiem. Upewnijmy się, że łóżka wyposażone są w odpowiednio twarde i zdrowe materace. Zwróćmy uwagę na krzesła dziecięce – czy są dostosowane do wzrostu dzieci oraz jaką postawę nasze maluchy na nich przyjmują.

Przypatrzmy się krytycznym okiem biurkom i stolikom – czy są odpowiednio wygodne i poręczne, a jeśli stoi na nich monitor lub laptop, to czy jest on na właściwej wysokości. Pokój dla dwójki małych dzieci powinien łączyć przyjemność z zachętą do nauki, jednak absolutną koniecznością jest dbanie o zdrowie bliźniaków. Jeśli maluchy są alergikami, warto rozważyć zamianę dywanu na panele podłogowe – dzięki nim oszczędzimy sobie sporo wysiłku, który konieczny jest, by utrzymać podłoże w czystości.

mały pokój dla dwójki rodzeństwa

Pomysł na pokój dla rodzeństwa – inspiracje

Nie musimy jednak samodzielnie wymyślać, jak ma wyglądać nasz malutki pokój dla dwójki dzieci. Jest mnóstwo źródeł, z których możemy czerpać przydatne inspiracje na pokój dla bliźniaków. Dobrym pomysłem jest choćby przejrzenie katalogów sklepów meblarskich. Ciekawe pomysły możemy również niekiedy czerpać nawet z seriali telewizyjnych. Prawdziwie obfity w inspiracje jest jednak internet. Mamy tam mnóstwo blogów poświęconych aranżacji wnętrz, gdzie omawia się zalety poszczególnych rozwiązań.

Trudno jest w końcu niekiedy urządzić mały pokój – 2 dzieci otwiera przed nami nowe możliwości, ale również nowe wyzwania pod tym względem. Jeśli więc ktoś z naszej rodziny lub krewnych zmierzył się z tym zagadnieniem przed nami, warto podpatrzeć lub zapytać wprost, z jakimi problemami się napotkał i jak je rozwiązał. Nie ma przecież sensu wyważać otwartych drzwi, a krewnemu czy znajomemu z pewnością będzie miło, że jego opinia jest dla nas ważna.

Polecamy inspiracje:

Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!