Jak urządzić pokój ucznia?

Pierwsze dni w szkole to ważne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dobrym przygotowaniem do wejścia w ten okres jest stworzenie w pokoju malucha specjalnej przestrzeni do nauki. Jak odpowiednio przygotować przestrzeń, by młody uczeń mógł się skupić na nauce, ale jednocześnie nie zaniedbać przestrzeni do zabawy, która nadal będzie ważną częścią jego życia?

Jak urządzić pokój ucznia?

Jak urządzić pokój ucznia?

Pierwszym etapem przygotowania pokoju ucznia powinien być plan podziału pomieszczenia na trzy zasadnicze części: przeznaczone do pracy, do zabawy i do odpoczynku. Decydując się na wybór określonych mebli dla dzieci warto wziąć pod uwagę funkcjonalność i ergonomiczność poszczególnych rozwiązań. Idealnie sprawdzą się tu meble wielofunkcyjne, dzięki którym młody uczeń będzie miał możliwość lepszego wykorzystania przestrzeni. Łóżko z szufladami na pościel i zabawki, skrzynie pozwalające na sprawne sprzątnięcie zabawek, biurko z pojemnymi półkami na zeszyty – wszystko to sprawi, że pokój ucznia będzie funkcjonalny i łatwy do uporządkowania.

Jak urządzić pokój ucznia?

Kącik do nauki

Podstawowa zasada urządzania miejsca do pracy to ergonomia. W okresie dorastania łatwo nabawić się wad postawy, którym zapobiec może zwyczajne dopasowanie krzesła obrotowego i biurka dla dziecka do wieku i wzrostu ucznia. Ważne by meble zapewniały odpowiednią postawę i wygodę pracy. Świetnym rozwiązaniem dla szybko rosnących pociech są biurka i krzesła pozwalające na dopasowanie mebla do wzrostu i wymiarów malucha – dzięki temu meble będą rosnąć wraz z dzieckiem, a my nie będziemy musieli co roku kupować nowego krzesła. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, by maluch nie miał problemu z wieczornym odrabianiem lekcji.

Jak urządzić pokój ucznia?

Miejsce do zabawy

Miejscem równie ważnym co przestrzeń do nauki, jest kącik zabaw. To miejsce, w którym dziecko może być dzieckiem – odpocząć od szkoły i rozbudowywać swoją wyobraźnię. Do stworzenia takiego miejsca wystarczy tak naprawdę dywan czy mata podłogowa, które pozwolą na rozłożenie się z zabawkami na podłodze. Warto zadbać o odpowiednie regały dla dzieci lub pudła na zabawki, które pozwolą na szybkie i łatwe uporządkowanie przestrzeni. Dzięki takim akcesoriom nasz maluch będzie się uczył samodzielnego utrzymania porządku w pomieszczeniu – czy może być prostszy sposób na uporządkowanie pokoju niż wrzucenie zabawek do odpowiedniej szuflady czy pudełka?

Jak urządzić pokój ucznia?

Kącik do wypoczynku

Doszliśmy do trzeciej najważniejszej części pokoju ucznia – przestrzeni do wypoczynku. To miejsce na postawienie łóżka dla dziecka, ze stolikiem nocnym i lampką. Tutaj maluch w przyszłości będzie mógł rozłożyć się z książką, więc przy urządzaniu warto pomyśleć o dodatkowych poduszkach czy tapicerowanym wezgłowiu, które pozwolą wygodnie usiąść. To dodatkowe wyposażenie przyda się też w czasie choroby – by oprzeć się przy przyjmowaniu leków lub zmienić pozycję, gdy dziecko będzie miało dość leżenia. Łóżko warto ustawić w pewnym oddaleniu od drzwi, by wieczorne odgłosy nie rozpraszały próbującego zasnąć młodego ucznia.

***

Urządzając pokój ucznia warto wziąć pod uwagę preferencje naszej pociechy – zapytać ją o zdanie w kwestii kolorów, stylu mebli czy wykończenia. Dzięki temu młody uczeń poczuje, że jego zdanie ma znaczenie, a początek nauki szkolnej to krok w kierunku dorosłego życia. Nie zapominajmy też, że w samodzielnie urządzonej przestrzeni chętniej się przebywa i pracuje, więc jeśli właściciel pokoju będzie uczestniczył w jego urządzaniu, chętniej będzie spędzał w nim czas.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!