Jak ustawić biurko w pracy wg Feng Shui?

Organizacja miejsca pracy zarówno w domu, jak i w firmie to bardzo istotny aspekt, który wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim na wydajność i produktywność podczas wykonywanych zadań. Jednym z najważniejszych elementów podczas aranżowania takiej przestrzeni jest biurko – a dokładniej sposób i miejsce jego ustawienia.

Przy organizowaniu przestrzeni pracy pomocne mogą okazać się elementy planowania przestrzeni w oparciu o praktykę Feng Shui. Technika ta ma na celu takie zagospodarowanie pomieszczenia, aby energia chi – czyli naturalna energia życiowa, która występuje w każdym elemencie we wszechświecie – była w stanie przepływać przez nie bez żadnych utrudnień, w sposób harmonijny i swobodny. Wiele świetnie prosperujących korporacji wykorzystuje te zasady w swoich biurach w celu maksymalizacji potencjału swoich pracowników.

Biurko wg Feng Shui

Biurko wg Feng Shui powinno być uporządkowane

Ustawienie biurka w pracy z uwzględnieniem zasad Feng Shui

Bardzo istotne jest, aby biurko było uporządkowane. Jest to bardzo ważne ponieważ bałagan na biurku ma niekorzystne oddziaływanie na nasz stan emocjonalny, fizyczny, psychiczny oraz duchowy, co z kolei przekłada się na rezultaty pracy. Posprzątany gabinet pozwala na uwolnienie energii witalnej, która ma doskonały wpływ na odpowiedni poziom skupienia oraz pobudzenie inwencji twórczej. Zachowanie ładu w przestrzeni pracy pozwala także na zachowanie jasności umysłu i odpowiedniego poziomu koncentracji. Dodatkowo, dzięki utrzymaniu ładu, możliwe jest obniżenie poziomu stresu oraz zapewnienie odpowiednich warunków do tego, aby w naszej głowie pojawiły się nowe projekty i kreatywne rozwiązania. Dobrze jest także, aby przedmioty, z których korzystamy najczęściej, znajdowały się w zasięgu ręki. Dzięki temu unikniemy ciągłego wstawania od biurka podczas wykonywania codziennych zadań, co może być rozpraszające. Dodatkowo wszelkie kable i przewody powinny zostać usunięte z przestrzeni biurka.

Należy także odpowiednio ustawić biurko, tak aby siedzieć w miejscu najbardziej korzystnym – tzw. power position. Biurko powinno zostać umieszczone tak, aby siedzieć przodem do drzwi i tyłem do ściany. W najbardziej pożądanej pozycji powinniśmy widzieć tak dużo pokoju, w którym się znajdujemy, jak to tylko możliwe. Osoba, która siedzi najdalej od drzwi, będzie posiadała najwięcej silnej energii. Siedząc zbyt blisko drzwi jesteśmy narażeni na ciągłe rozpraszanie, co zaburza proces koncentracji. Ważne jest również to, aby widok z miejsca, w którym siedzimy, był przyjemny – w praktyce oznacza to, że powinniśmy unikać zarówno pustych ścian, które mogą przyczyniać się do braku wizji oraz braku możliwości, jak również chaotycznych widoków, które z kolei mogą rozpraszać nasze myśli. W przypadku konieczności dzielenia biura z innym współpracownikiem powinniśmy unikać sytuacji, w których siedzielibyśmy plecami do siebie lub twarzą w twarz. Oba przypadki mogą wywoływać konflikty. W przypadku, w którym niemożliwe jest uniknięcie ustawienia biurka w biurze w taki sposób, aby dwie osoby siedziały naprzeciwko siebie wówczas nieco więcej harmonii wprowadzi niewielka barierka stworzona z kwiatów, ramki ze zdjęciem lub innych przedmiotów.

Ustawienie biura wg Feng Shui

Ważne, żeby w miejscu pracy nie siedzieć przodem do ściany

Wybierzmy odpowiednie grafiki i obrazy, które będą źródłem inspiracji, kreatywności i produktywności. Świetnym rozwiązaniem jest powieszenie obrazów, zdjęć, które zawierają motto, myśl przewodnią, która stanowi dla nas inspirację i symbolizuje to, do czego dążymy i co chcemy osiągnąć. Napełnijmy biuro zgodnie z naszą osobowością – będzie to sprzyjać i wspierać nasz rozwój osobisty.

Nadajmy harmonię miejscu pracy. Mamy możliwość zapewnienia harmonii w środowisku pracy korzystając z praktyk feng-shui związanych z yin i yang. Yin i yang reprezentują kolejno energię żeńską i męską. Jeśli pracujemy w biurze, w którym przeważa energia yang (bardzo wysoki sufit, jasne kolory, dużo naturalnego światła oraz meble z mocno zarysowanymi kantami), wówczas należałoby dodać do pomieszczenia nieco energii yin. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do biura bardziej płynnych, zakrzywionych kształtów, które nieco złagodzą przestrzeń. Zbyt jasne pomieszczenie dobrze byłoby stonować ciemniejszymi kolorami, a także nieco zmienić nastrój poprzez dodanie zasłon lub rolet w oknach. Feng shui zachęca do wprowadzania w otoczenie naturalnych elementów związanych z pięcioma chińskimi żywiołami (wu xing): drzewem, ziemią, metalem, ogniem i wodą. Najważniejsze, aby wszystkie te elementy pozostawały ze sobą w harmonii.

Rozmiar biurka jest również ważnym elementem, który istotnie wpływa na jakość naszej pracy. Biurko w biurze powinno być na tyle duże, aby ułatwić pracę, jednak nie powinno przytłaczać pomieszczenia lub powodować, że trudno będzie dosięgnąć znajdujące się na nim przedmioty. Taki gabinet jest również wizytówką jego posiadacza.

Funkcjonalne biurko

Porządek, wygoda korzystania i dobre ustawienie względem pomieszczenia to najważniejsze zasady przy organizacji miejsca pracy.

 

Ustawienie biurka w domu przy uwzględnieniu zasad Feng Shui

W przypadku, gdy nasza specjalizacja pozwala nam na to, aby pracować z domu, wówczas istotne jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni w naszym mieszkaniu, która będzie pobudzała nas do działania i pozwoli maksymalizować naszą efektywność. Bardzo wiele elementów Feng Shui, które zostały wymienione w przypadku urządzania przestrzeni do pracy w biurze znajdują swoje zastosowanie również w domu.

Idealne rozwiązanie w przypadku wyboru miejsca pracy w domu stanowi oddzielne pomieszczenie, które będzie odseparowane od innych pokoi. Jedną z zasad, pozwalającą zapewnić jak najlepsze rezultaty pracy, jest wybór pomieszczenia, które znajduje się jak najdalej od sypialni. Jeśli biurko musi znajdować się w pomieszczeniu, w którym jednocześnie śpimy, wówczas te dwie rozbieżne energie powinny zostać oddzielone od siebie. Jeśli to tylko możliwe wybierzmy na nasze domowe biuro pomieszczenie z wysokim sufitem, aby stymulować efektywność i wzrost w biznesie.

Istotne jest także, aby w pokoju, który został przeznaczony na domowe biuro, znalazły się jedynie potrzebne meble. Oznacza to, że nie powinniśmy zabierać przestrzeni dużymi meblami, które nie są wykorzystywane – ograniczmy się jedynie do tych, które są niezbędne: biurko, szafka na dokumenty, półka na książki. Upewnijmy się, że nie posiadamy niepotrzebnych sprzętów, które ograniczają naszą przestrzeń. Dbajmy codziennie o porządek na terenie biura.

Biurko Feng-Shui w domu

Domowe biuro urządzone zgodnie z zasadami Feng Shui powinno zawierać tylko niezbędne meble

Wybór odpowiedniego biurka do pokoju i przestrzeni, którą dysponujemy stanowi kluczowy element udanej pracy. Najlepszą z opcji, w nawiązaniu do zasad feng shui, jest dokonanie zakupu nowego biurka. Pozwoli to uniknąć negatywnej energii, z którą mógł być związany poprzedni użytkownik. Kształty biurek są bardzo zróżnicowane: prostokątne, okrągłe, zakrzywione, z zasłoniętym frontem, z otwartym frontem. Biurka prostokątne są najlepszym wyborem do pracy, gdyż pozwalają utrzymać koncentrację i skupienie. Okrągłe blaty stanowią najlepszą opcję w przypadku przeprowadzania burzy mózgów oraz działań kreatywnych. Biurka zakrzywione – np. w kształcie litery L lub U – niosą ze sobą ryzyko siedzenia tyłem do drzwi oraz ograniczenia ruchów i przepływu energii. Biurka posiadające zasłonięty front stwarzają poczucie granic, podczas gdy te z otwartym frontem pozwalają się czuć bardziej komfortowo podczas ewentualnych spotkań. W odniesieniu do zasad Feng Shui biurka powinny być solidne, najlepiej wykonane z drewna. Dobrze jest także wybrać biurko, które posiada zaokrąglone rogi w celu zapewnienia łagodnego przepływu energii. Bardzo ważne jest także dbanie o przestrzeń znajdującą się pod biurkiem – powinna być ona pusta. Niewłaściwe jest chociażby umieszczanie pod biurkiem kosza na śmieci.

W domu, podobnie jak w przypadku biura, unikajmy ustawienia biurka w pokoju czy w salonie tyłem do drzwi. Zapewnijmy sobie najbardziej komfortową pozycję przodem do drzwi, aby możliwe było obserwowanie wejścia bez potrzeby zmieniania pozycji. Jeśli nie ma możliwości, aby biurko umieścić przodem do drzwi, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie powieszenie lustra na ścianie, które pozwoli nam obserwować to, co dzieje się z tyłu. Jeśli chcemy zapewnić sobie jak największą kontrolę nad przestrzenią, powinniśmy umieścić biurko tak daleko od drzwi, jak to tylko możliwe. Istotne jest jednak to, aby nie ustawiać go bezpośrednio naprzeciwko drzwi, gdyż energia, która przepływa przez drzwi może być zbyt przytłaczająca i powodować frustrację. Ważne jest także ustawienie biurka względem okna. Należy zadbać o to, aby siedzieć plecami do ściany, a nie okna, ponieważ ustawienie biurka tyłem do okna może wywoływać poczucie braku stabilności. Nie powinniśmy też siedzieć przodem do okna, gdyż widoki za nim mogą okazać się zbyt rozpraszające.

Ustawienie biurka wg Feng Shui

Pracując w domu czy biurze nie powinniśmy siedzieć przodem do okna

Dobranie odpowiedniego koloru do domowego biura ma także istotne znaczenie dla jakości naszej pracy. Feng Shui określa także znaczenie kolorów i pozwala określić jak poszczególne z nich stymulują nas do pracy. Znawcy Feng Shui wskazują, że kolory takie jak: żółty, piaskowy, blado pomarańczowy, blady zielony i niebiesko-zielony są świetnym wyborem dla domowego biura, gdyż pobudzają kreatywność, mają pozytywny wpływ na skupienie oraz dyscyplinę. Brąz oraz kolory ziemi natomiast wprowadzają stabilizację, jednak nie mają one właściwości, które pobudzałyby umysł.Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Jak ustawić biurko w pracy wg Feng Shui?”
  1. pini Styczeń 22, 2017 at 19:40 #

    To bardzo piękne ale jak się pracuje na infolinii to masakra, nie ma szans. Pozdrawiam i życzę takiego biura. Pini

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!